روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – سه شنبه 3 ثور

روزنامه نسل سوم؛ ذیل عنوان “انتخابات یک روند ملی است” تیتر نخست خود را به انتخابات ریاست جمهوری آینده اختصاص داده و نوشته، انتخابات یک روند ملی است و مربوط به ملت افغانستان می باشد. بنابراین به هر میزان که دخالت خارجی ها از طریق عضویت در کمسیون انتخابات و شکایت تثبیت شود، به همان اندازه ملی بودن انتخابات و شفافیت آن زیر سوال قرار می گیرد.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “ناتو و عدم تمایل به تجهیز نیروهای افغان”، “نشست بروکسل و آینده افغانستان”، “اسناد فساد در مجلس نمایندگان را ارایه کنیـد!”، “آیا نشست بروکسل نیز شبیه نشست لندن خواهد بود” و “انتخابات یک روند ملی است”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “ناتو و عدم تمایل به تجهیز نیروهای افغان” در سرمقاله اش با اشاره به اجلاس ناتو در بروکسل نوشته، وزرای خارجه ناتو در حالی در بروکسل گردهم می‎ آیند که مخالفان مسلح سال جاری را با عملیات خیبر و با شعار آخرین سال جنگ در افغانستان آغاز کرده‎ اند و گزارش‎ های تایید ناشده‎ ای حاکی از افزایش حملات آنان در طول سال جاری میلادی است. از سوی دیگر مذاکرات صلح نیز در افغانستان همچنان بلاتکلیف مانده و با توجه به مواضع انتقادی نهادهای دولتی چون مجلس نمایندگان انتظار هم نمی ‎رود که این فرایند به نتیجه ‎ای ملموس برسد.
به تاکید روزنامه، طرح حمایت و پشتیبانی ناتو از نیروهای نظامی افغانستان و واگذاری تامین امنیت به این نیروها، مهمترین محور گفتگوها در نشست امروز وزرای خارجه‎ ناتو در بروکسل است. نیروهای داخلی در حالی برای تهاجم به مواضع مخالفین مسلح اعلام آمادگی می‎ کنند که عملا از قدرت و توانایی کافی در این زمینه برخوردار نیستند و بارها شاهد انتقادات صریح مقامات عالی رتبه‎ نظامی و امنیتی کشور بوده ‎ایم که از فقدان تجهیزات نظامی بخصوص تجهیزات پشتیبانی هوایی و سلاح‎ های سنگین و پیشرفته خبر داده‎ اند.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “نشست بروکسل و آینده افغانستان” سرمقاله اش را ویژه نشست ناتو در بروکسل کرده و نوشته، روند انتقال مسوولیت های امنیتی، چگونگی مأموریت آیساف پس از خروج نیروهای بین المللی و بررسی پیشرفت های به وجود آمده در توانایی نیروها امنیتی و امضای تفاهمنامه ای که در آن شفافیت و حسابدهی  بیشتر را در کمک های آینده جامعه جهانی تضمین نماید، از عمده ترین مسایلی اند که درباره افغانستان به بحث گرفته می شود. اجلاس بروکسل می تواند رهیافت های مشخص تری را در مسایلی افغانستان به وجود آورد و بر بسیاری از پرسش ها پاسخ دهد و در کاهش نگرانی ها از آینده کمک نماید.
به تاکید روزنامه، به وجود آوردن شفافیت و حسابدهی در مصرف کمک ها، نظارت دقیق از تنظیم قراردادها و ارزیابی درست از انجام پروژه ها، می تواند امید تازه ای در کاهش حیف و میل کمک ها به وجود آورد. بنابراین تصمیمات و فیصله هایی که در اجلاس بروکسل و نشست های مشابه آن صورت می گیرد؛ در ارایه تصویر شفاف تر و روشن تر از آینده افغانستان کمک می کند.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “اسناد فساد در مجلس نمایندگان را ارایه کنیـد!” در سرمقاله اش با اشاره به این که وزیر داخله کشور به شورای امنیت ملی شکایت کرده که مجلس نمایندگان در کار او مزاحمت ایجاد می‌ کند نوشته، جای بسیار سوگ‌ مندی‌ است که در خانه ملت و در مکانی که قوانین ترتیب و تصویب می ‌شوند، رشوت، خویش‌ خوری و استفاده نامشروع از وظیفه وجود دارد.
به تاکید روزنامه، اکنون برای مبارزه با پدیده فساد در مجلس نمایندگان، دو گزینه فرا راه ما وجود دارد. اول این که راه‌ های تشکیل یک پارلمان حزبی جستجو گردد. چون در غیر این صورت، زمانی که افراد به کرسی‌ های پارلمانی تکیه می‌ زنند، هیچ ‌گونه مسوولیت جدی در برابر مردم احساس نمی‌ کنند و دوم این که اگر ادعای مقامات حکومتی حقیقت دارد، باید اسناد ارایه ‌کنند. این طرز برخورد و ادعای بدون سند، همواره جنجال‌ آفرین و سرگردان ‌کننده بوده تا این ‌که گرهی از کار فساد در مجلس نمایندگان بگشاید. بهترین راه چاره و آن‌ هم در کوتاه‌ مدت این است که مدعیان فساد در مجلس نماینده‌گان، بدون هیچ هراس و شرمندگی، اسنادشان را در مورد افراد و نمایندگان فسادپیشه و سودجو ارایه کنند.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “آیا نشست بروکسل نیز شبیه نشست لندن خواهد بود” در سرمقاله اش با اشاره به این که قرار است رییس جمهو کرزی به بروکسل سفر کند و در خصوص مشکلات مرزی افغانستان و پاکستان با مقامات پاکستانی در نشست سه جانبه افغانستان، امریکا و پاکستان مذاکره کند نوشته، موضوع این نشست نیز تلاش‌ های صلح و نزدیک‌ سازی دیدگاه ‌ها در این مورد است. مدتی پیش رییس ‌جمهور کرزی در نشست سه‌ جانبه لندن شرکت کرد؛ نشستی که در آن رییس‌ جمهور کرزی، نخست‌ وزیر بریتانیا و رییس ‌جمهور پاکستان که نظامیان آن کشور نیز او را همراهی می ‌کردند، توافق کردند که در شش ماه آینده، تلاش‌ های صلح را به نتیجه مطلوب می ‌رسانند؛ اما هنوز چند روز از این نشست نگذشته بود که رییس دبیرخانه شورای علمای پاکستان، خون‌ ریزی و انتحار را در افغانستان جایز اعلام کرد و ملاهای پاکستانی از شرکت در کنفرانس علما در کابل، خودداری کردند.
به تاکید روزنامه، به تعقیب آن، سخنگوی رییس ‌جمهور کرزی افشا کرد که پاکستانی ‌ها در بدل همکاری در تلاش‌ های صلح، خواستار محدودسازی روابط کابل با دهلی شده‌ اند. همه این ‌ها نشانه شکست نشست سه‌ جانبه لندن بود. نشستی که در پایان آن، رهبران افغانستان، پاکستان و بریتانیا، با حرارت تمام از توافق سخن گفتند. آیا تلاش‌ های اخیر و نشست سه‌ جانبه بروکسل نیز به چنین سرنوشتی مواجه خواهد شد؟
روزنامه نسل سوم؛ ذیل عنوان “انتخابات یک روند ملی است” تیتر نخست خود را به انتخابات ریاست جمهوری آینده اختصاص داده و نوشته، انتخابات یک روند ملی است و مربوط به ملت افغانستان می باشد. بنابراین به هر میزان که دخالت خارجی ها از طریق عضویت در کمسیون انتخابات و شکایت تثبیت شود، به همان اندازه ملی بودن انتخابات و شفافیت آن زیر سوال قرار می گیرد.
به تاکید روزنامه، کشورهای خارجی می خواهند از طریق گماشتن عناصر مورد نظر خود انتخابات را به نفع چهره مورد پسند خود هدایت و مهندسی کند. این در حالی است که مردم افغانستان و نخبگان این کشور می خواهند کشور خود را به دست متخصصان داخلی بسازند و توسعه و نوسازی کشور خود را در قالب نظام مردم سالاری، بومی ساخته و بدون تاثیر پذیری از قدرت های بزرگ، روند حکومت داری و نوسازی را به پیش ببرند.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial