روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – سه شنبه 6 حمل

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “سفری برای ترمیم روابط” در سرمقاله نوشته، رییس‌ جمهور کرزی در حضور جان کری وزیر خارجه امریکا گفت، عمده ‌ترین مانع فرا راه تلاش ‌های صلح، پاکستان است و این کشور تاحال در این مورد همکاری جدی نکرده است؛ اما وقتی چنین است، چرا رییس جمهور کرزی قصد دارد به قطر برود؟ وقتی پاکستان اراده‌ ای برای همکاری ندارد، چرا امریکا و افغانستان به جای اعمال فشار براسلام‌ آباد، برای تغییر رفتار، به دفتر قطر چشم دوخته ‌اند. به این مورد در کنفرانس مشترک خبری اشاره‌ ای نشد.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “جان کری در کابل”، “پیروزی دیرهنگام برای حکومت”، “سفری برای ترمیم روابط” و “مجلس و ضرورت توازن در اجرای وظایف”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “پیروزی دیرهنگام برای حکومت” در سرمقاله اش با اشاره به واگذاری مسوولیت زندان بگرام از نیروهای امریکایی به دولت افغانستان نوشته، انتقال زندان بگرام به نیروهای داخلی با وجود آن ‎که از پیش‎شرط‎ های آقای کرزی برای پذیرفتن پیمان استراتژیک با امریکا بود و این کشور هم متعهد به واگذاری آن به حکومت افغانستان شدند، اما بسیار دیرهنگام صورت گرفت و لزوما به معنی این هم نخواهد بود که حکومت در بدست گرفتن مسوولیت زندان بگرام به تمام اهداف خود در این رابطه دست یافته باشد.
به تاکید روزنامه، اهتمام حکومت در بدست آوردن کنترول زندان بگرام با هر دیدگاهی که صورت گرفته باشد، اولا کاری در راستای حاکمیت ملی است و دوما نشان می‎ دهد که اگر حکومت و نظام بخواهد بر منافع و حاکمیت ملی ایستادگی نماید، به خواسته‎ های خود خواهد رسید و این امکان برای حکومت وجود دارد که در بسیاری از عرصه‎ های دیگر که از اهمیت بیشتر و سرنوشت‎ سازتری برخوردار است، نیز همین گونه عمل نماید.
روزنامه وحدت؛ ذیل عنوان “جان کری در کابل” در سرمقاله اش با اشاره به سفر وزیر خارجه امریکا به کابل نوشته، جان کری ضمن همسویی با خواست رییس جمهور کرزی در مورد انتقال مسوولیت زندان پروان و خروج محدود و مشروط از ولایت میدان وردک و لوگر، تلاش دارد رییس جمهور را نسبت به نگرانی های جامعه جهانی در مورد انتخابات سال 2014 با خود همسو سازد؛ چرا که این مساله به نکته کلیدی در تعیین مسیر آینده سیاسی افغانستان تبدیل شده است.
به تاکید روزنامه، به نظر می رسد نباید چندان به آینده مناسبات افغانستان و امریکا دلخوش نمود؛ اما روندی که حکومت افغانستان در مورد چالش با غرب روی دست گرفته است در حال حاضر چندان با خواست ناتو و امریکا تفاوتی ندارد. تظاهر به این کشمکش ها از سوی حکومت افغانستان بیشتر خوراک داخلی دارد و امریکایی ها خود را با این وضعیت تطبیق داده و از آن حمایت می کند؛ اما نباید فراموش کرد که هر دو سمت در این معادله هر دو سمت در این معادله دو جانبه منافع خاص خود را پیگیری می نمایند؛ اما معلوم نیست که آیا منافع مردم افغانستان در این تناقض نما در روابط امریکا با افغانستان تامین خواهد شد یاخیر.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “سفری برای ترمیم روابط” در سرمقاله نوشته، رییس‌ جمهور کرزی در حضور جان کری وزیر خارجه امریکا گفت، عمده ‌ترین مانع فرا راه تلاش ‌های صلح، پاکستان است و این کشور تاحال در این مورد همکاری جدی نکرده است؛ اما وقتی چنین است، چرا رییس جمهور کرزی قصد دارد به قطر برود؟ وقتی پاکستان اراده‌ ای برای همکاری ندارد، چرا امریکا و افغانستان به جای اعمال فشار براسلام‌ آباد، برای تغییر رفتار، به دفتر قطر چشم دوخته ‌اند. به این مورد در کنفرانس مشترک خبری اشاره‌ ای نشد.
به تاکید روزنامه، رییس جمهور کرزی یک بار دیگر گفت که باید با منابع و عوامل تروریزم در بیرون از مرزهای افغانستان مبارزه شود نه در داخل، اما امریکایی ‌ها تاکید دارند که پس از سال ۲۰۱۴ نیز به نبرد با تروریزم ادامه می‌ دهند. تا هنوز روشن نشده است که آیا در مورد تاکتیک و شیوه مبارزه با تروریزم پس از ۲۰۱۴ میان کابل و واشنگتن  توافق نظر وجود دارد یا نه؟ از حرف‌ های رییس جمهور کرزی پیدا بود که موضع کابل در این مورد روشن است و افغانستان باور دارد که بدون مبارزه با عوامل و منابع تروریزم، این پدیده مهار نمی ‌شود. سفر جان کری جوی از تنش را که در فضای روابط کابل و واشنگتن به میان آمده بود، از میان برد و روابط ترمیم شد.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “مجلس و ضرورت توازن در اجرای وظایف” در سرمقاله اش نوشته، بحث به مصرف نرسیدن بودجه انکشافی وزارت خانه ها یک چالش تازه در برابر ظرفیت کاری ادارات محسوب نمی شود، بلکه این مشکل سال ها است که دامنگیر ادارات افغانستان بوده و بسیاری از وزارت خانه ها نمی توانند تا پایان سال مالی، برنامه های کاری شان را به اجرا بگذارند.
به تاکید روزنامه، در حالی که وظیفه اصلی و اولی مجلس نمایندگان تصویب قوانین است و در حال حاضر مسوده ده ها قانون در نوبت بررسی مجلس قرار دارند، صرف تمام وقت مجلس نمایندگان به مسایل مرتبط به مسوولیت های نظارتی، تا حدودی شک برانگیز می نماید. با توجه به فسادی که متاسفانه در پارلمان نیز نفوذ کرده و با توجه به غلبه نگرش های غیر ملی و انگیزه های سیاسی، شخصی و قومی، بسیاری از مردم و کارشناسان امور نظارتی را در اولویت کاری مجلس نمی بینند.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial