روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – یک شنبه 15 دلو

روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “تلاش برای حفظ محوریت در نشست سه جانبه لندن” در سرمقاله اش با اشاره به برگزاری نشست سه جانبه میان کابل، اسلام آباد و لندن نوشته، از آن جایی که هدف اصلی سفر آقای کرزی به لندن اشتراک در نشست سه جانبه سران کشورهای افغانستان، پاکستان و انگلیس می‎ باشد و با توجه به پیوستگی سیاسی خاص و سنتی انگلیس و پاکستان، می ‏توان انتظار داشت که این سفر و نشست در راستای تفاهم جریانی باشد که ظاهرا طرفدار تعامل بیشتر با نیروهای مخالف مسلح هستند.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “تلاش برای حفظ محوریت در نشست سه جانبه لندن”، “حکومت؛ مجری نقض سیستماتیک حقوق بشر در افغانستان!”، “فرایند انتقال در افغانستان چگونه خواهد بود؟”، “نشست سه جانبه و نتیجه ای نامشخص” و “نشست سه‌ جانبه و نقش بریتانیا”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “تلاش برای حفظ محوریت در نشست سه جانبه لندن” در سرمقاله اش با اشاره به برگزاری نشست سه جانبه میان کابل، اسلام آباد و لندن نوشته، از آن جایی که هدف اصلی سفر آقای کرزی به لندن اشتراک در نشست سه جانبه سران کشورهای افغانستان، پاکستان و انگلیس می‎ باشد و با توجه به پیوستگی سیاسی خاص و سنتی انگلیس و پاکستان، می ‏توان انتظار داشت که این سفر و نشست در راستای تفاهم جریانی باشد که ظاهرا طرفدار تعامل بیشتر با نیروهای مخالف مسلح هستند.
به تاکید روزنامه، با توجه به این که تلاش ‎های حکومت جهت احیای مذاکرات با محوریت قطر نتیجه نداده و جوسازی ‏هایی که در این خصوص صورت گرفته تقریبا بصورت کامل با تکذیب و عدم موافقت طالبان مواجه گردیده است، حکومت را به تعاملات بیشتر با کشورهای خاص و تاثیرگذار نظیر پاکستان و انگلستان واداشته است. با این وجود باید دید که آیا حکومت می ‎تواند محور جدید و قدرتمندی برای حفظ محوریت خود بر مذاکرات تعریف نماید یا خیر؟
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “حکومت؛ مجری نقض سیستماتیک حقوق بشر در افغانستان!” در سرمقاله اش نوشته، گزارش تازه دیدبان حقوق بشر به موارد جدی نقض حقوق بشر در نود کشور جهان اختصاص یافته، ولی در این میان افغانستان موقعیتی ویژه دارد؛ موقعیتی که نشان می ‌دهد هنوز دسترسی به حقوق اساسی برای شهروندان کشور، یکی از پرچالش‌ ترین مسایل می ‌تواند به شمار رود. در این گزارش به موارد مشخصی که نقض صریح حقوق شهروندان افغانستان پنداشته می ‌شود، اشاره شده و فساد، ضعف حاکمیت قانون، حکومت‌داری بد و سیاست‌ ها و عملکردهای سوء استفاده ‌جویانه، به عنوان عوامل اصلی وضعیت بد حقوق بشری در کشور خوانده شده‌ اند.
به تاکید روزنامه، دولت افغانستان در عرصه تامین عدالت سیاسی و اجتماعی، ناکام بوده و حتا جناح ‌های متحد با خود را نیز نتوانسته راضی نگه دارد. اگر تحولات کشور سیر طبیعی و قانونی خود را می ‌پیمود، امروز این‌ همه مشکلات در کشور وجود نمی ‌داشت و انتقادهای متعدد به آدرس دولت و نظام، از نهادها و سازمان ‌های گوناگون جهانی صادر نمی‌ شد.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “نشست سه‌ جانبه و نقش بریتانیا” سرمقاله اش را ویژه برگزاری نشست سه جانبه در لندن کرده و نوشته، در برخی از گزارش‌ ها آمده که قرار است هیات پاکستانی در لندن، نظریات خود را برای چگونگی کشاندن طالبان به مذاکره با جانب بریتانیا و افغانستان در میان بگذارد و هم‌چنین گزارش شده است که بریتانیا تلاش می ‌کند که یک سند همکاری ‌های استراتژیک میان افغانستان و پاکستان امضا شود. روی اصل ختم جنگ و بهبود روابط افغانستان و پاکستان حرفی نیست. همه با آن موافق‌ اند؛ اما چگونگی رسیدن به این هدف‌ ها قابل بحث است.
به تاکید روزنامه، بدون متلاشی شدن شبکه ‌های حمایتی طالبان در پاکستان و قطع همکاری استخبارات پاکستان با آنان، امضای سند همکاری‌ های استراتژیک میان افغانستان و پاکستان، بی‌ معنا است. بنابراین ضروری است که جانب افغانستان روی این نکات در اجلاس لندن تاکید کند و به جانب بریتانیا و پاکستان، به ‌صراحت مواضعش را بیان کند. بریتانیا که مایل به امضای سند همکاری‌ های استراتژیک میان افغانستان و پاکستان است، باید در تحقق پیش‌ شرط‌ های آن نیز کوشا باشد.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “فرایند انتقال در افغانستان چگونه خواهد بود؟” در سرمقاله اش نوشته، نهادهای ملی با تلاش جامعه جهانی به وجود آمد، اکنون مشاهده می شود که پایه ها و بن مایه های این نهادها تا چه حد سست و متزلزل بوده است. اقتدار نظام سیاسی روی ارزش های دموکراسی بنا شده؛ اما این ارزش ها هنوز نهادینه و همه پذیر نشده است و کشورها و سازمان های بین المللی همه روزه در مورد نابودی این دستاوردها هشدار می دهند و ساختار قدرت سیاسی پس از یازده سال بسیار شکننده تر و لرزان تر به نظر می رسد.
به تاکید روزنامه، اگرچه تعهدات جامعه جهانی بر ادامه کمک های نظامی و اقتصادی در کنفرانس های بین المللی و به خصوص کنفرانس توکیو تا حدودی از میزان نگرانی های عمومی می کاهد؛ اما این تعهدات از آنجایی که مشروط به عملکرد مثبت و سالم حکومت افغانستان است و چنین کارکردی از دولت افغانستان انتظار نمی رود، بنابراین شهروندان کشور نسبت به آینده چندان خوشبین نیستند. اگر پس از سال 2014 بازهم شرایط افغانستان نامطمین و ناپایدار باقی بماند و افغانستان نتواند فرایند گذار به دهه تحول را موفقانه سپری نماید، مسوولیت این غفلت ها و ناکامی ها به دامان مقامات دولتی افغانستان برای همیشه باقی خواهد ماند و یک صفحه سیاه دیگر در تاریخ کشور رقم خواهد خورد.
روزنامه وحدت؛ ذیل عنوان “نشست سه جانبه و نتیجه ای نامشخص” در سرمقاله اش با اشاره به نشست سه جانبه در لندن نوشته، پاکستان تلاش می کند موافقت افغانستان را برای امضای موافقت نامه استراتژیک با پاکستان حاصل نماید و سفر پنج روز بسم الله محمدی نیز در همین راستا قابل تفسیر بود.
به تاکید روزنامه، بریتانیا از فضای که در خلای حضور مستقیم امریکا در مسایل افغانستان به دلیل انتخابات ریاست جمهوری امریکا و روی کار آمدن تیم جدید امنیتی امریکا حاصل شده است، به خوبی استفاده نموده و سعی می کند معادلات منطقه ای را با حضور موثر و مستقیم خود به گونه ای شکل دهد که در آینده امنیت منطقه ای در آسیای جنوب غربی نقش موثر داشته باشد.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial