روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – دوشنبه 25 جدی

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “آزمون استیضاح” در سرمقاله اش با اشاره استیضاح یازده عضو کابینه نوشته، نمایندگان مردم وظیفه دارند علت‌ های ناکامی این وزیران را بررسی کنند و در صورتی که کوتاهی، سهل‌ انگاری و مسوولیت ‌ناپذیری وزیران سبب گذار بودجه انکشافی از یک سال به سال دیگر شده باشد، به آنان رای عدم اعتماد دهند؛ اما روند استیضاح و هر میکانیزم نظارتی دیگر، باید در چارچوب قانون و اصول وظایف داخلی پارلمان، انجام شود. دو دستگی در هیات اداری پارلمان، اعتبار مجلس را به ‌شدت صدمه می ‌زند.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “خواست مردم؛‌ معیار امضای پیمان امنیتی”، “آزمون استیضاح”، “ریشه های عمیق فساد در افغانستان”، “الا و بلا ده گردن ملا!” و “دستاوردها و ابهامات سفر رییس جمهور آقای کرزی به امریکا”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “خواست مردم؛‌ معیار امضای پیمان امنیتی” در سر مقاله اش با اشاره به این که اعطای مصونیت قضایی به سربازان امریکایی در افغانستان شرط اصلی امضای پیمان امنیتی دانسته شده نوشته، هرگونه رویکرد نسبت به پیمان امنیتی از جانب دولت ‏مردان کشور باید با معیارهای ملی و خواسته ‏های مردمی تنظیم شده و انجام یابد. در غیر آن صورت،‌ پیامدهای این پیمان و تبعاتی که از مصونیت قضایی سربازان امریکا قابل تصور است،‌ برای کشور چالش ‏زا شده و تنش ‏‎های بی ‏شماری را در روابط دولت – ملت خلق خواهد کرد.
به تاکید روزنامه، عدم توجه به خواسته ‏های مردمی و ملی در این پیمان به معنای آن است که حاکمان کشور تاکنون حتا در مسایل کلان و کلی کشور نیز از مدعای خویشتن که همانا نظام دموکراسی است پیروی نکرده و به مردم ‏سالاری و خواسته ‏های مردم در امر حاکمیت هیچ ارج و ارزشی قایل نیستند.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “آزمون استیضاح” در سرمقاله اش با اشاره استیضاح یازده عضو کابینه نوشته، نمایندگان مردم وظیفه دارند علت‌ های ناکامی این وزیران را بررسی کنند و در صورتی که کوتاهی، سهل‌ انگاری و مسوولیت ‌ناپذیری وزیران سبب گذار بودجه انکشافی از یک سال به سال دیگر شده باشد، به آنان رای عدم اعتماد دهند؛ اما روند استیضاح و هر میکانیزم نظارتی دیگر، باید در چارچوب قانون و اصول وظایف داخلی پارلمان، انجام شود. دو دستگی در هیات اداری پارلمان، اعتبار مجلس را به ‌شدت صدمه می ‌زند.
به تاکید روزنامه، بسیاری‌ ها به این باورند که شماری از اعضای مجلس نمایندگان، با برخی از وزیران، معامله می ‌کنند و بعد در بدل امتیازات مالی که از این معامله به ‌دست می ‌آورند، به وزیران رای اعتماد می ‌دهند. عده ‌ای گمان می ‌کنند که زندگی اشرافی و تجملی شماری از نمایندگان مجلس، از ناحیه همین نوع «معامله ‌ها» تامین می ‌شود. نبود اجماع میان نمایندگان مجلس، در مورد استیضاح وزیران و ناکامی پارلمان در جلوگیری از فساد مالی و اداری، سوء ظن‌ هایی مبنی بر وجود معاملات پنهانی را میان برخی از وزیران و وکیلان، تقویت کرده است.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “ریشه های عمیق فساد در افغانستان” در سرمقاله اش نوشته، فساد در روابط افغانستان با جامعه جهانی اخلال ایجاد کرده و روند همکاری ها و تعاملات مشترک سیاسی، امنیتی و اقتصادی را با کندی مواجه نموده است. فساد کارایی ادارات را به شدت تنزل داده و از پاسخگویی درست و مسوولانه به مطالبات مردم بازداشته است. فساد، اعتماد شهروندان را نسبت به دولتمردان از بین برده و به همین میزان امید آنان را به آینده کاهش داده است. فساد هم اعتبار ملی دولت را خدشه دار ساخته و هم به حیثیت بین المللی افغانستان ضربه زده است.
به تاکید روزنامه، اشخاص زورمند و پرقدرتی که در فسادهای بزرگ و کلان دست دارند، تا هنوز بازداشت و یا به محکمه کشانیده نشده اند. نهادهای مسوول مبارزه با فساد حتا از افشای نام آنها نیز واهمه دارند، چه رسد به این که آنها را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی نمایند.
به تصریح افغانستان، نمایندگان پارلمان برخی وزرای کابینه و روسای ادارات مستقل را به فساد، رشوه خواری و عدم شفافیت در برنامه های کاری شان متهم می سازند؛ اما این وزارتخانه ها برای تبرئه خود انگشت انتقاد را به سوی نمایندگان پارلمان دراز می کنند که این نمایندگان اند که بیشترین فشار را بر آنها وارد می سازند تا برخلاف قانون به نفع وکلای پارلمان تصمیم بگیریم.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “الا و بلا ده گردن ملا!” در سرمقاله اش نوشته، وزیر معارف کشور در تازه‌ ترین سخنرانی ‌اش خطاب به روسای معارف ولایات گفته است: «به ‌خاطر کم‌ کاری شما، به‌ خاطر نداشتن پلان درست عملیاتی شما، به ‌خاطر عدم لست فعالیت ‌های دقیق شما، به خاطر نساختن بودجه دقیق شما، من در خانه ملت استیضاح می ‌شوم. کوتاهی شما کردید، خوب است که من استیضاح شوم!»
به تاکید روزنامه، این توجیهات، هیچ‌ گاه واقعیت کارنامه جناب وردک را نمی ‌تواند بپوشاند. عیب و حسن یک نظام مدیریتی، شامل حال همه پرسونل آن نظام می ‌شود که مدیر آن نیز مسوول نخست شناخته می ‌‌گردد. این ‌که روسای معارف ولایات کم‌ کاری داشته‌ اند، یک مساله داخلی وزارت معارف است که لازم بود آقای وردک این یادآوری را ماه‌ ها قبل برای آن‌ ها انجام می‌ داد، نه این ‌که آن را اکنون در سطح ملی و در مقابل دوربین رسانه ‌ها مطرح کند.
روزنامه سروش ملت؛ ذیل عنوان “دستاوردها و ابهامات سفر رییس جمهور آقای کرزی به امریکا” در سرمقاله اش با اشاره به سفر رییس جمهور کرزی به امریکا نوشته، با سفر آقای کرزی روشن شد که شماری از نیروهای امریکایی پس از سال 2014 در افغانستان باقی خواهند ماند؛ اما ابهامی که در این خصوص باقی مانده این است که آیا دولت افغانستان مساله مصونیت قضایی آنان را می پذیرد یا خیر؟
به تاکید روزنامه، رییس جمهور کرزی اعلام کرد که تلاش برای برگزاری یک انتخابات آزاد و شفاف پس از اتمام دوره ریاست جمهوری خواهد بود. وی با ایراد این سخن به تمام شایعات و نجواها پایان داده و به افکار عمومی مردم افغانستان نوعی اطمینان خاطر از ادامه روند دموکراسی و مردم سالاری را داد؛ روندی که افغان ها هزینه های گزافی را برای آن پرداخت نموده اند.

0 پیام‌