روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – چهارشنبه 20 جدی

روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “سفر رییس جمهوری به امریکا” در سرمقاله اش نوشته، بحثی که می تواند برای امریکا و افغانستان مورد علاقه باشد، انتخابات ریاست جمهوری کشور است. دوره ریاست جمهوری فعلی به زودی به پایان می رسد، و انتقال قدرت در افغانستان معمولا با حاشیه های جدی ای همراه بوده که گاه تبدیل به متن شده اند. مطمینا بحث های جدی ای در این زمینه میان مقامات امریکایی و افغانی مطرح خواهد شد.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “مبارزه با فساد با اصلاحات نمادین”، “رد کردن کافی نیست”، “سفر رییس جمهوری به امریکا”، “امضای پیمان امنیتی و پایان جنگ در کشور؟” و “سلاح هایی که غیب می شوند”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “مبارزه با فساد با اصلاحات نمادین” در سرمقاله اش با اشاره به معرفی شدن شماری از معاونان والی ها و ولسوالان نوشته، هر چند عنوان می ‏شود که انتخاب معاونان والی‏ ها و ولسوال‏ ها و نیز سایر بست ‏های دولتی بر اساس شایسته سالاری و بر مبنای رقابت آزاد و با توجه به گزینه ‏هایی چون شایستگی، توانایی ‏ها، تجربه و تخصص انجام خواهد شد؛ اما به خوبی روشن است که این روندها تا حد بسیار زیادی همچنان صوری است و نتوانسته معیارهای لازم را به ‏دست ‏آورد و رضایت جامعه را کسب نماید.
به تاکید روزنامه، این نوع از راهکارها به خوبی نشان می ‏دهد که حکومت به دنبال شفافیت نیست و یا قادر به انجام آن نمی ‏باشد. قدر مسلم آن است که یا حکومت نتوانسته سرمنشاء بیماری فساد در کشور را تعریف و تبیین نماید و یا هم توانایی تغییر و در پیش گرفتن راه ‏ها و راهکارهای بدیل را ندارد. اعلام مواضع رییس جمهور کرزی در ارایه برخی الگوهای اصلاحی به خصوص در مورد اصلاحات نظام آموزشی و نصاب تعلیمی در کشور به خوبی گویای این واقعیت بود و در ادامه نیز دیدیم که فرمان نسبتا جدی و مهلت دار رییس جمهور به وزارت‏ خانه ‏ها و نهادهای حکومتی جهت انجام برخی اصلاحات نه به انقلاب و نه حتی به تغییرات محسوسی در اداره کشور در بخش ‏های مختلف ختم گردیده است.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “رد کردن کافی نیست” در سرمقاله اش با اشاره به این که یافته ‌های یک گزارش مجلس سنای کشور نشان می ‌دهد که 2500 قبضه سلاح و 50 عراده واسطه نقلیه پولیس ولایت نورستان، گم شد؛ اما وزارت امور داخله، یافته ‌های این گزارش را رد کرده است نوشته، متاسفانه مشکل موجود در سیستم کنترول در وزارت داخله سبب شده که در برخی موارد مانند مورد نورستان، نیروی پولیس به منبع تسلیح طالبان و گروه ‌های خودسر تبدیل شود.
به تاکید روزنمه، رهبری وزارت امور داخله و شورای امنیت ملی کشور، این مشکل‌ ها را باید بررسی کنند و برای آن، راه ‌حل بیابند. علاوه بر آن، باید وزارت امور داخله، در مورد گم‌ شدن سلاح و وسایط پولیس در نورستان، اطلاع ‌رسانی دقیق کند. رد کردن گزارش مجلس سنای کشور، هیچ مشکلی را حل نمی ‌کند. باید به سوال ‌های افکار عمومی پاسخ داده شود. علاوه بر این باید وزارت امور داخله، مقام ‌های کلیدی پولیس ولایت نورستان را از وظایف ‌شان برکنار کند. پس از این رسوایی، حضور آنان در آنجا، هیچ توجیه منطقی ندارد.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “سفر رییس جمهوری به امریکا” در سرمقاله اش نوشته، بحثی که می تواند برای امریکا و افغانستان مورد علاقه باشد، انتخابات ریاست جمهوری کشور است. دوره ریاست جمهوری فعلی به زودی به پایان می رسد، و انتقال قدرت در افغانستان معمولا با حاشیه های جدی ای همراه بوده که گاه تبدیل به متن شده اند. مطمینا بحث های جدی ای در این زمینه میان مقامات امریکایی و افغانی مطرح خواهد شد.
به تاکید روزنامه، بحث های دیگری نیز از جمله انتقال زندانیان، مبارزه با فساد اداری و … که برای افغانستان و امریکا مورد توجه هستند می توانند مطرح باشند. البته مساله گفتگو و صلح با طالبان نیز که در چند سال اخیر هر دو کشور اقداماتی در این زمینه داشته اند، مسئله مهم و حساس است. گفتگوهای صلح با مشوق ها و راهکارهای متفاوت به پیش می رود. دولت افغانستان و امریکا هر کدام اقداماتی را همانند آزادی زندانیان و تلاش برای ایجاد دفتری برای پیشبرد گفتگوها با طالبان انجام داده اند.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “امضای پیمان امنیتی و پایان جنگ در کشور؟” در سرمقاله اش نوشته، هنوز روشن نیست که امضای پیمان امنیتی چه سودی به حال افغانستان خواهد داشت؛ چون نه به آقای کرزی و همراهانش اعتمادی وجود دارد و نه هم به ایالات متحده؛ زیرا آقای کرزی از اجرای این ‌گونه بازی‌ ها، منافع شخصی و گروهی خویش را دنبال می ‌کند و ایالات متحده نیز به بهانه امضای پیمان راهبردی و… سعی می ‌کند که به کشورهای مخالف خود در منطقه، چنگ و دندان نشان دهد.
به تاکید روزنامه، طالبان و حامیان آنان به ‌سختی از امضای این پیمان هراس دارند. طالبان می‌ دانند که امضای پیمان امنیتی، به نیروهای نظامی افغانستان قوت خواهد بخشید و این امر رویای پیروزیِ آنان را مکدر خواهد ساخت؛ زیرا دریافت غالب میان آن ‌ها این است که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، سقوط دولت حتمی ا‌ست. اگر واقعیت همان باشد که طالبان به آن پی برده‌ اند؛ بی ‌تردید جای شکر دارد و مسلماً که همه طرف ‌دار امضای این پیمان‌ می ‌باشند؛ اما مشکل آن ‌جا است که صداقت ایالات متحده و تیم آقای کرزی هنوز نزد مردم افغانستان زیر سوال است.
روزنامه وحدت؛ ذیل عنوان “سلاح هایی که غیب می شوند” در سرمقاله اش با اشاره به ناپدید شدن شمار از جنگ افزارهای پولیس در ولایت نورستان نوشته، وقتی حکومت نسبت به نگهداری سلاح ها و تجهیزاتی که از مالیات شهروندان خارجی و یا اعانه آنان در اختیار ما قرار می گیرد، حفاظت نمی تواند و این سلاح ها عموما در اختیار مخالفان مسلح در می آید، چگونه روی آن را دارد و از ناتو می خواهد سلاح های پیشرفته و مدرنی را در اختیار آنان قرار دهد که نه توان استفاده از آن وجود دارد و نه اعتماد استفاده درست و مناسب علیه دشمن.
به تاکید روزنامه، واقعا جای تاسف است که بی شرمانه و غیرمسوولانه کمک های مالی و تسلیحاتی که در اختیار نیروهای امنیتی افغانستان چه وزارت داخله و چه وزارت دفاع قرار می گیرند یا بی رویه مصرف می گردد و یا به جای استفاده علیه دشمن در قالب معاملات پنهانی به مخالفان مسلح و تروریست ها فروخته می شود.

0 پیام‌