روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – سه شنبه 19 جدی

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “سفر کرزی به امریکا؛ ملاقات استراتژیک” سرمقاله اش را ویژه سفر رییس جمهور به امریکا کرده و نوشته، تفاوت نظرهای جدی میان دو طرف وجود دارد. همان ‌طور که رسانه‌ های امریکایی نوشته ‌اند، افغانستان، خواستار مجهزسازی ارتش کشور با تجهیزات پیشرفته نظامی و نیروی هوایی مدرن است. همچنین رییس ‌جمهور کرزی از امریکا می ‌خواهد که به ‌صورت روشن، به دفاع از افغانستان در برابر حمله نظامی یک کشور خارجی، تعهد کند. افغانستان، خواهان کمک‌ های مالی امریکا برای تمویل زیربنای اقتصادی‌ اش نیز است.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “آسیب ناسازگاری قوای دولتی به نظام ‏سازی”، “سفر کرزی به امریکا؛ ملاقات استراتژیک”، “نیازمندی ما و نازفروشی پاکستان”، “سفر کرزی به امریکا؛ آیا صفحه جدیدی گشوده خواهد شد؟”، و “اوباما به رییس جمهور چه خواهد گرفت؟”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “آسیب ناسازگاری قوای دولتی به نظام ‏سازی” در سرمقاله اش نوشته، ناسازگاری میان نهادهای دولتی و قوای سه ‏گانه در کشور یکی از آسیب‏ های جدی و اصلی در سازوکارهایی است که همه روز روند دولت ‏داری را در افغانستان با آسیب و اختلال مواجه می ‏سازد. در افغانستان به جای این که نهادهای مختلف دولتی و اعضا و ارکان اصلی تشکیل دهنده‏ دولت،‌ یار و همکار یکدیگر باشند، همواره رو در روی یکدیگر قرار گرفته و برای مغلوب ساختن جانب مقابل قدم برمی ‏دارند. چنین تعاملی نه تنها در خصوص نهادهای دولتی مطرح بوده،‌ بلکه در خصوص حلقه ‏های سیاسی و نهادهای فعال اپوزیسیونی و انجمن ‏های مدنی نیز مطرح است.
به تاکید روزنامه، اگر چنین تعاملی به عنوان یک سنت سیاسی در گفتمان نظام ‏سازی در کشور نهادینه گردد، روند دولت ‏داری و نظام ‏سازی از این منظر آسیب ‏های جدی و اساسی را متحمل خواهد شد؛ لذا بهتر خواهد بود تا در آستانه فصل حساس سیاسی و زمانی که افغانستان به سمت گرفتن مسوولیت ‏های حکومت داری از خارجی ‏ها می ‏رود، محوری جهت وفاق ملی میان نهادهای ملی و قوای دولتی ایجاد گردد، ورنه اعتماد مردم به تمامی این نهادهای و حلقه ‏ها از بین خواهد رفت.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “سفر کرزی به امریکا؛ ملاقات استراتژیک” سرمقاله اش را ویژه سفر رییس جمهور به امریکا کرده و نوشته، تفاوت نظرهای جدی میان دو طرف وجود دارد. همان ‌طور که رسانه‌ های امریکایی نوشته ‌اند، افغانستان، خواستار مجهزسازی ارتش کشور با تجهیزات پیشرفته نظامی و نیروی هوایی مدرن است. همچنین رییس ‌جمهور کرزی از امریکا می ‌خواهد که به ‌صورت روشن، به دفاع از افغانستان در برابر حمله نظامی یک کشور خارجی، تعهد کند. افغانستان، خواهان کمک‌ های مالی امریکا برای تمویل زیربنای اقتصادی‌ اش نیز است.
به تاکید روزنامه، بحث زندان ‌ها و عملیات نظامی نیروهای ویژه امریکایی در خاک افغانستان، موضوعات اختلافی است. بدون تردید مواضع هر دو طرف واقع ‌بینانه است. افغانستان به حمایت درازمدت امریکا نیاز دارد، در کنار این که باید با فساد اداری مبارزه کند و به تقویت دموکراسی بپردازد. علاوه بر این، وجود یک ارتش نیرومند مورد حمایت جامعه جهانی در افغانستان، به مهار تروریزم و شورشگری کمک می‌ کند. باید مقام ‌های امریکایی و افغان، بر مبنای واقع بینی سیاسی، در مورد اختلاف‌ های خود بحث کنند.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “نیازمندی ما و نازفروشی پاکستان” سرمقاله اش را ویژه تداوم مشکلات تجاری پاکستان و افغانستان کرده و نوشته، پرسش اساسی این است که مشکل یادشده چه زمانی و به چه طریقی حل خواهد شد؟
به تاکید روزنامه، از آن جایی که روشن است، حکومت افغانستان در یازده سال گذشته تمام فرصت‌ های بسیار ویژه و مساعد را از دست داده و حالا که عمر کوتاهی از این حکومت باقی مانده، حل این معضل پیچیده نیز ممکن نمی ‌باشد. آقای کرزی در این فرصت کم فقط همان ‌قدر وقت دارد که به تحکیم و بقای قدرتش بیاندیشد تا حل مسأله ‌یی این ‌چنینی؛ زیرا شرایط سیاسی طوری آمده که جناب رییس جمهور را سخت به تلاش و تقلا واداشته تا مجراهای برکناری خودش را سد کند.
به تصریح ماندگار، تصور می ‌رود که مردم افغانستان ناگزیر باید خود را برای مواجهه با یک شرایط دشوار اقتصادی آماده کنند. چون جدای از این ‌که «این حکومت فاسد نمی ‌تواند زمینه انتقال امن و مطمین کالاهای تجاری را به کشور مساعد کند»، با خروج نیروهای خارجی و انحراف تمرکز جامعه جهانی از افغانستان به دیگر نقاط، کمک‌ های خارجی کاهش و مشکلات اقتصادی افزایش خواهند یافت.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “سفر کرزی به امریکا؛ آیا صفحه جدیدی گشوده خواهد شد؟” سرمقاله اش را ویژه سفر کرزی به امریکا کرده و نوشته، امضای موافقتنامه های استراتژیک میان افغانستان و کشورهای خارجی نیز از پارامترهای مهمی است که روی امنیت، ثبات و توسعه اقتصادی و سیاسی کشور تاثیر عینی و عمیق به جا می گذارد و سطح نگرانی ها از آینده افغانستان را پایین می آورد. درسفر رییس جمهور کرزی به امریکا نیز روی این گونه موضوعات بحث صورت خواهد گرفت.
به تاکید روزنامه، رییس جمهور کرزی در این سفر از امریکا خواهد خواست که برای ساختن قوای هوایی افغانستان، طیاره ها و تجهیزات عصری جنگی را در اختیار این کشور قرار دهد. در عین حال جلوگیری از فساد گسترده اداری در افغانستان و به میان آمدن شفافیت در میان مقامات حکومتی از جمله تقاضا هایی خواهد بود که رییس جمهور اوباما روی آنها تاکید خواهد کرد. مردم افغانستان و جهان امیدوارند که این دیدار و گفتگو سرآغاز جدیدی برای اتخاذ راهبردهای مشخص و شفاف سیاسی و امنیتی و صفحه نوی برای دوام همکاری ها میان دو کشور باشد، تا در پرتو این راهبردها و همکاری ها صلح وامنیت واقعی و دایمی در افغانستان برقرار گردد و مردم افغانستان و جهان از دغدغه و نگرانی عمیق روانی وامنیتی رهایی یابند.
روزنامه وحدت؛ ذیل عنوان “اوباما به رییس جمهور چه خواهد گرفت؟” در سرمقاله اش با اشاره به سفر رییس جمهور کرزی به امریکا نگاشته که هرچه رییس جمهور اوباما به حکومت افغانستان برای اصلاحات فشار آورد حکومت بیشتر با منطقه نزدیک شده و با شعار استقلال می خواست حوزه مانور سیاسی امریکا در افغانستان و منطقه را با محدودیت مواجه نماید.
به تاکید روزنامه، حال باید دید سفر رییس جمهور کرزی به امریکا چه دستاوردی در بهبود مناسبات امریکا و افغانستان خواهد داشت و چه انتظاری از موافقت نامه راهبردی و پیمان امنیتی امریکا و افغانستان باید داشت. به نظر می رسد اوباما به کرزی همانند گذشته اصلاحات بنیادین را گوشزد نموده و دیدگاه های صریح امریکا را با افغانستان مطرح نماید. هر چند مفاد پیمان امنیتی برای امریکا در تعامل با رییس جمهور کرزی باعث خواهد شد تا اوباما نخواهد در این سفر کرزی را چندان تحت فشار قرار دهد.

0 پیام‌