روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – سه شنبه 12 جدی

روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “تضمین امنیت نیازمند تغییربنیادی در سیاست های دولت” سرمقاله اش را به مساله واگذاری مسوولیت های امنیتی اختصاص داده و نوشته، اگر دولت و جامعه جهانی در چوکات یک برنامه فشرده و هماهنگ تلاش نمایند؛ تا سال 2014 خلاهای موجود را از میان بردارند و نیروهای امنیتی را از لحاظ کمیت و کیفیت به حد قابل قبولی برسانند؛ بازهم نمی توانیم نسبت به آینده خوشبین باشیم. چرا که تامین امنیت در یک کشور تنها به کمیت و کیفیت نیروهای امنیتی ارتباط پیدا نمی کند؛ بلکه مسایل گوناگون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در این زمینه نقش ایفا می کنند.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “2013 و آمادگی ‏ها برای فصل حساس”، “تضمین امنیت نیازمند تغییربنیادی در سیاست های دولت”، “مرحله‌ چهارم جدی است”، “۶۸۸ میلیون دالر برای حمایت از تروریزم؟” و “سال 2012 در یک نگاه”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “2013 و آمادگی ‏ها برای فصل حساس” سرمقاله اش را ویژه آغاز سال 2013 میلای کرده و نوشته، سال 2012 در حالی پایان یافته و سال نو میلادی شروع می‏ شود که حکومت افغانستان در روابط خارجی و مسایل داخلی خویش با چالش‏ های فراوانی رو به رو است. بسیاری از وعده ‏های داده شده به مردم در راستای تثبیت حاکمیت ملی، مبارزه با فساد، تأمین امنیت، توسعه اقتصادی، کاهش جرم‏های اجتماعی، امنیت روانی مردم و…پیشرفت اندکی داشته و این امر، اعتماد مردم به دولت را تا اندازه زیادی کاهش داده است. نبود هماهنگی و انسجام لازم میان نهادهای سه گانه دولتی در امور مربوطه در جریان سال گذشته میلادی، چشم انداز دولت داری در کشور را همچنان مخدوش نگهداشته و نگاه مردم را به مسوولان امور دچار خدشه و تزلزل نموده است.
به تاکید روزنامه، روابط خارجی حکومت با حامیان غربی آن نیز خالی از تنش نبوده و این مسأله بارها واکنش ‏های تند ریاست جمهوری را در بر داشته است. اعمال فشار برای امضای پیمان امنیتی و پذیرش مصونیت قضایی، اصرار بر استمرار حضور نظامی در افغانستان و راه اندازی جنگ روانی برای تحقق این خواسته ‏ها از جمله مشکلات سرنوشت سازی ‏اند که در سال 2012 حل ناشده باقی مانده و در سال جدید میلادی فراروی حکومت قرار گرفته است.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “تضمین امنیت نیازمند تغییربنیادی در سیاست های دولت” سرمقاله اش را به مساله واگذاری مسوولیت های امنیتی اختصاص داده و نوشته، اگر دولت و جامعه جهانی در چوکات یک برنامه فشرده و هماهنگ تلاش نمایند؛ تا سال 2014 خلاهای موجود را از میان بردارند و نیروهای امنیتی را از لحاظ کمیت و کیفیت به حد قابل قبولی برسانند؛ بازهم نمی توانیم نسبت به آینده خوشبین باشیم. چرا که تامین امنیت در یک کشور تنها به کمیت و کیفیت نیروهای امنیتی ارتباط پیدا نمی کند؛ بلکه مسایل گوناگون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در این زمینه نقش ایفا می کنند.
به تاکید روزنامه، چنانچه در کنار بالابردن ظرفیت نیروهای امنیتی و تجهیز آنان به سلاح های مدرن، در باره بازسازی، کاهش فقر و بیکاری و بهبود شرایط اقتصادی کشور، استراتژی مشخصی روی دست گرفته نشود و مساله حکومتداری مهم پنداشته نشود؛ تمامی زحمت ها و سرمایه گذاری ها روی نیروهای امنیتی بی فایده و عبث خواهد بود.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “مرحله‌ چهارم جدی است” سرمقاله اش را ویژه آغاز چهارمین مرحله روند واگذاری مسوولیت های امنیتی کرده و نوشته، در دلیری و تهور نیروهای امنیتی افغانستان، دیگر تردیدی وجود ندارد. افسران و سربازان ارتش و پولیس ملی افغانستان، در موارد بسیاری با از خودگذری جان هم ‌وطنان‌ شان را نجات داده ‌اند.
به تاکید روزنامه، نیروهای امنیتی کشور، از لحاظ تجهیزات و امکانات نظامی با چالش‌ هایی مواجه ‌اند. نیروی هوایی، ترانسپورت هوایی، نیروی زرهی و امکانات فنی خنثاسازی بمب‌ های کنار جاده، از ضرورت‌ های مبرم نیروهای امنیتی کشور است. ناتو، امریکا و در مجموع جامعه‌ جهانی باید به ‌زودی ممکن، نیروهای امنیتی کشور را مجهز بسازند. در حال حاضر نیروهای بین ‌المللی، در مناطقی که حضور دارند، با استفاده از تجهیزات پیشرفته‌ ای که در اختیار دارند، ساحه را بررسی می ‌کنند و ماموریت ‌های خود را اجرا می ‌کنند.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “۶۸۸ میلیون دالر برای حمایت از تروریزم؟” در سرمقاله اش با اشاره به این که پاکستان برای مبارزه با تروریزم، از سوی صندوق حمایتی نیروهای ائتلاف، ۶۸۸ میلیون دالر کمک نقدی دریافت کرده و این مبلغ را به عنوان هزینه حمایت از ۱۵۰هزار نیروی مستقر در نوار مرزی گرفته است نوشته، به نظر می‌ رسد، بازی ماهرانه پاکستان نتیجه خوبی داشته است و این کشور توانسته مقامات جامعه جهانی و ناتو را راضی نگهدارد تا کمک‌ های اینچنینی را همچنان به ‌دست بیاورد. در حالی که در تازه‌ ترین اقدام خود، این کشور ترور نافرجامی ‌را علیه رییس امنیت ملی افغانستان برنامه‌ ریزی و اجرا کرده که تاهنوز وی در بستر بیماری به ‌سر می ‌برد. ولی هیچ‌ ‌کدام از کشورهای همکار در امر مبارزه با تروریزم، به اسناد موجود دقت نکرده و هنوز به حلق پاکستان شکر می ‌ریزند.
به تاکید روزنامه، می ‌توان گفت که پاکستان بدون هیچ موجب و شایستگی، از جامعه جهانی کمک نقدی دریافت می ‌دارد؛ کمکی که نه تنها در امر مبارزه با تروریزم مصرف نمی ‌شود، بلکه گمان می ‌رود که بخشی از این کمک‌ ها در تجهیز و تسلیح تروریستان هزینه گردد.
روزنامه وحدت؛ ذیل عنوان “سال 2012 در یک نگاه” در سرمقاله اش نوشته که متاسفانه همانند گذشته حکومت در این سال نیز نتوانست به خوبی از فرصت های موجود استفاده نماید.
به تاکید روزنامه، در حوزه امنیتی افغانستان کماکان به انتقال مسوولیت های امنیت با شتاب فوق العاده ای اقدام می نماید. شکی نیست که انتقال مسوولیت ها برای افغان ها مهم و حیاتی است؛ اما به همان اندازه شتاب و سنجش نادرست از نیازهای امنیتی افغانستان می تواند پیامدهای فوق العاده خطرناکی برای افغانستان داشته باشد و گراف ناامنی در افغانستان در این سال نیز رو به افزایش بود و تلفات ملکی متاسفانه افزایش یافته است و در حوزه کشت و زرع مواد مخدر و فساد اداری کماکان در رتبه های اول قرار دارد و دورنمای مبارزه با فساد و مبارزه با کشت و زرع و قاچاق مواد مخدر کماکان ناامید کننده است.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial