تازه‌ها:

روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – چهارشنبه 27 ثور

گفته های رییس جمهور کرزی با یک رسانه روسی در قبال مخالفان مسلح دولت و امضای سند همکاری استراتیژیک میان کابل و برلین، محور بحث شماری از روزنامه های چاپ کابل قرار گرفته و روزنامه ها، این موارد را تحلیل کرده اند. اعلام استخراج نفت از حوزه آمودریا تا پنج ماه دیگر، ماهیت شناسی طالبان و مطرح کردن گزینه های طالبان آسیب دیده و طالبان تروریست، محورهای مهم دیگر اند که رسانه ها بدان پرداخته اند. عنوان های مهم عبارتند از پیمان های استراتیژیک؛ ضرورت ها و محذوریت ها، منابع معدنی؛ غنای کمیت، فقر کیفیت، طالبان آسیب دیده و طالبان تروریست و…

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را روی صفحه‏ فیس بوک خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “پیمان های استراتژیک؛ ضرورت ها و محذوریت ها”، “منابع معدنی؛ غنای کمیت، فقر کیفیت”، “امضای موافقتنامه استراتژیک با آلمان”،‌ “تناقض ‌گویی‌ های رییس ‌جمهور!” و “طالبان آسیب دیده و طالبان تروریست
“.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “منابع معدنی؛ غنای کمیت، فقر کیفیت” در سرمقاله اش با اشاره به قرارداد تحقیقاتی اکتشاف نفت و گاز در حوزه آقینه و اندخوی به ارزش شش و نیم میلیون دالر بین وزارت معادن افغانستان و یک شرکت کانادایی نوشته، افغانستان به لحاظ منابع معدنی از غنای چشم ‏گیری برخوردار است و این منابع در صورت بهره ‏برداری می ‏تواند موجب رشد اقتصاد کشور و بهبود زندگی و معیشت مردم گردد؛ اما با گذشت سال ‏ها، چرا افغانستان هنوز در بخش معادن فقط به امیدواری ‏ها دل ‏خوش کرده، سوالی است که باید مسوولان به آن پاسخ بدهند.
به تصریح روزنامه، نگرانی‏های امنیتی یکی از دلایل اصلی ناکامی در این عرصه بوده و بهانه خوبی نیز برای کم کاری ‏های دولت ‏مردان فراهم کرده؛ اما این همه یی واقعیت نیست. متاسفانه ما نتوانسته ‏ایم در مورد منابع معدنی کشور و ظرفیت ‏های اقتصادی آن بررسی ‏‏های دقیق انجام دهیم.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “امضای موافقتنامه استراتژیک با آلمان” در سرمقاله اش با اشاره به سفر رییس جمهور به آلمان برای امضای قراداد راهبردی بلند مدت میان کابل – برلین نوشته، همکاری درازمدت میان افغانستان و آلمان می ‌تواند برای هردو طرف مفید باشد. همان‌ طوری‌ که شماری از تروریست‌ ها که حملات یازدهم سپتامبر را رقم زدند، از آلمان به امریکا رفته بودند و تهدید تروریزم هنوزهم با قوت برای آلمان باقی است، همکاری ‌های اقتصادی و امنیتی آلمان با افغانستان می ‌تواند در مهار تهدید تروریزم خیلی موثر باشد.
به تصریح روزنامه، کمک‌ های اقتصادی و همکاری‌ های امنیتی آلمان چیزی است که افغانستان نیز به ‌شدت به آن نیاز دارد و این کشور دوست قدیمی افغانستان است؛ پس از برقراری نظم سیاسی جدید در افغانستان، نقش سازنده آلمان در افغانستان برجسته بوده است. آلمان پس از امریکا و بریتانیا سومین کشوری است که بیشترین کمک‌ ها را در اختیار افغانستان می‌ گذارد.
به تاکید 8صبح، افغانستان در سند همکاری ‌های استراتژیک با امریکا و احتمالا در سند همکاری‌ های استراتژیک با آلمان نیز به ایجاد حکومتداری خوب و مبارزه با فساد مالی و اداری وعده کرده است. برای تحقق این وعده لازم است که رییس ‌جمهور کرزی یک تصمیم قاطع و تاریخی اتخاذ کند و با فساد اداری و مالی مبارزه کند.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “تناقض ‌گویی‌ های رییس ‌جمهور!” سرمقاله اش را ویژه گفتگوی رییس جمهور با رسانه های روسی کرده که در بخشی از آن آقای کرزی طالبان و حزب اسلامی را تروریست نه؛ بلکه برادر عنوان کرده و گفته تنها بخشی از شبکه حقانی به فعالیت های تروریستی کشانده شده است.
به نوشته سرمقاله نویس ماندگار، در بخش دیگر این گفتگو، آقای کرزی تصریح کرد که “ما” همانند غرب از اصطلاح “شورشی” استفاده نمی کنیم؛ زیرا جنگ در افغانستان علیه تروریزم است.
به تصریح ماندگار، در اینجا آقای کرزی نسبت به امریکا اعتراض می ‌کند که چرا گروه‌ هایی مثل طالبان، حزب اسلامی و شبکه حقانی را که در حال حاضر با آن‌ ها می ‌جنگند، “شورشی” خطاب می‌ کند و چرا آنان را تروریست نمی‌ داند.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “آینده افغانستان، نیاز به اصلاحات و مبارزه عملی با فساد” سرمقاله اش را با این پرسش آغاز کرده که مشکلات افغانستان بعد از سال 2014 چیست و چه کاری باید انجام شود تا این مشکلات به حد اقل برسد، به تعبیر واضح تری چه چیزهایی افغانستان را تهدید می کنند؟
به تصریح روزنامه، اصلاحات صوری و نمایشی که در دولت افغانستان کم نبوده و بیشتر برای اقناع اذهان عامه طراحی شده و سعی در فریب رسانه های گروهی داشته اند، برای دیگرکشورها که قصد کمک به افغانستان را دارند قناعت بخش نیست. همان گونه که برای مردم افغانستان نیز هرگز رضایت بخش و مثمر ثمر نبوده است.
روزنامه انصاف؛ ذیل عنوان “طالبان آسیب دیده و طالبان تروریست” سرمقاله اش را ویژه بخشی از گفتگوی رییس جمهور کرزی کرده که روی گروه های مسلح مخالف دولت معطوف شده است.
انصاف، با اشاره به این پرسش خبرنگار روسی از آقای کرزی که حکمتیار و حلقانی به اصطلاح با اشغال شوروی می جنگیدند، در آن زمان همه آنان را مجاهد می نامیدند اکنون این افراد علیه مداخله مسلحانه از جانب امریکا و ناتو مبارزه می کنند و همه آنان را تروریست می نامند تفاوت در این زمینه چیست؟ نوشته که آقای کرزی در این خصوص پاسخ روشن ارایه نکرده است.
روزنامه سروش ملت؛ ذیل عنوان “پیمان های استراتژیک؛ ضرورت ها و محذوریت ها” تیتر نخست خود را به پیمان های استراتژیک میان افغانستان و شماری از کشورهای جهان اختصاص داده و نوشته، روند جهانی شدن و گسترش و تعمیق عاملات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان کشورها، وضعیت شکننده، بی ثبات و غیرقابل اطمینان داخلی که قدرت گروه های هراس افکن را پس از خروج نیروهای خارحی به دنبال خوهد داشت و سابق مداخلات سیاسی و نظامی کشورهای منطقه و همسایه افغانستان که در غیبت نیروهای بین المللی این گونه مداخلات بیشتر می شود.
به تاکید روزنامه، اکنون جامعه جهانی و دولت افغانستان هر دو می کوشند تا کمک های جامعه جهانی در آینده مورد حیف و میل قرار نگیرد و به بهترین وجه در مواردی که اولویت های ملی تشخیص داده می شود، به مصرف برسد.

0 پیام‌