روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – شنبه 22 میزان

روزنامه نسل سوم؛ ذیل عنوان “آیا جبهه ملی اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟” در تیتر نخست خود رهبران جبهه ملی را متهم کرده که در ایجاد بحران کنونی افغانستان «نقش مستقیم» دارند و نوشته، شماری از اعضای ارشد این جبهه از متولیان چرخه خشونت بوده و افزون بر پیشینه خشونت بار، در حال حاضر نیز در موارد زیادی تلاش می کنند تا با شیوه های خشن و ابزارهای پوپولیستی و ساز و کارهای عوام گرایانه به قدرت و سیاست خود را نزدیک سازند.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “ناتو به دنبال زمینه سازی حضور درازمدت”، “لزوم تلاش‌ های هماهنگ برای مبارزه با ازدواج ‌های زیر سن”، “آیا جبهه ملی اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟”، “آغاز مذاکرات موافقت ‌نامه دوجانبه امنیتی”، “پیامد نشست وزیران دفاع ناتو و پیمان امنیتی امریکا – افغانستان” و “آزادی بیان، دستاوردی که باید حفظ شود”.
روزنامه نسل سوم؛ ذیل عنوان “آیا جبهه ملی اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟” در تیتر نخست خود رهبران جبهه ملی را متهم کرده که در ایجاد بحران کنونی افغانستان «نقش مستقیم» دارند و نوشته، شماری از اعضای ارشد این جبهه از متولیان چرخه خشونت بوده و افزون بر پیشینه خشونت بار، در حال حاضر نیز در موارد زیادی تلاش می کنند تا با شیوه های خشن و ابزارهای پوپولیستی و ساز و کارهای عوام گرایانه به قدرت و سیاست خود را نزدیک سازند.
به تاکید روزنامه، شماری از اعضای بلندپایه این جبهه هم در گذشته و هم در حال حاضر بخشی از بحران سیاسی در کشور بوده و هستند. شکاف های قومی و گسست های هویتی در جامعه، محصول حضور همین افراد می باشد. افزون براین شماری از چهرهای که متهم به فساد اداری و اختلاس هستند از سوی برخی از رهبران جبهه ملی برای تصدی منصب های کلان مدیریتی معرفی شده بودند و در اثر حمایت های همین عناصر، سال ها بدون شایستگی و تخصص لازم در پست های کلان مدیریتی مشغول وظیفه بودند.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “ناتو به دنبال زمینه سازی حضور درازمدت” در سرمقاله اش نوشته، تعریف ماموریت جدید ناتو در افغانستان، تنها می ‏تواند در قالب تداوم ناامنی و لزوم رفت و آمدهای نیروهای نظامی خارجی به بهانه آموزش و مشاوره انجام شود. امری ‏که نیروهای ناتو را از صحنه ‏های رزم و درگیری دور و در حصارهای امنیتی پایگاه ‏های ‏شان که پیش ‏مرگ ‏های آن سربازان افغان خواهد بود، جا به‏ جا خواهد کرد. با این زمینه و امکان که این نیروها در هرزمان ممکن و برحسب نیاز ناتو می ‏توانند عملیات‏ و برنامه ‏های خود را داشته باشند.
به تاکید روزنامه، ناتو از یک طرف زمینه و چهارچوب حضور نظامی خود را ترسیم می ‏نماید و از طرف دیگر به دنبال آن است که پیامدها و خسارت ‏های مالی و جانی این حضور را به حداقل برساند. امری که اگر تداوم یابد قطعا با توجه به وضعیت بد اقتصادی این کشورها و نیز افزایش روزافزون تلفات نیروهای ناتو، باعث افزایش روند مخالفت ‏ها با حضور نظامی غرب در افغانستان خواهد شد.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “لزوم تلاش‌ های هماهنگ برای مبارزه با ازدواج ‌های زیر سن” در سرمقاله اش با اشاره به این که سازمان ملل متحد از دولت افغانستان خواسته است جلو ازدواج‌ های زیر سن قانونی را در کشور بگیرد نوشته، علمای دینی در مبارزه با ازدواج‌ های زیر سن قانونی، می ‌توانند نقش مهمی بازی کنند. این علمای دینی هستند که روستانشینان کشور را به لحاظ فرهنگی جهت می‌ دهند.
به تاکید روزنامه، شورای علمای کشور باید تبلیغات و فعالیت‌ های عالمان دینی را در این زمینه سازمان ‌دهی کنند. جامعه‌ مدنی و سازمان ‌های مدافع حقوق زنان و حقوق بشر نیز می‌ توانند، همکار جدی شورای علما باشند. باید یک برنامه‌ تبلیغی جامع برای فرهنگ ‌سازی توسط جامعه‌ مدنی، سازمان ‌های مدافع حقوق کودکان، سازمان‌ های مدافع حقوق زنان و همچنین تشکل ‌هایی که برای حقوق بشر کار می ‌کنند، در هماهنگی با شورای عالمان کشور، تدوین شود.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “پیامد نشست وزیران دفاع ناتو و پیمان امنیتی امریکا – افغانستان” سرمقاله اش را به نشست وزیران دفاع ناتو در بروکسل اختصاص داده و نوشته، این نشست بیشتر از همه جنبه سیاسی و سمبولیک داشته و این پیام را به گونه ای به طرف ها مخابره کرده است که ناتو افغانستان را بعد از سال 2014 نیز تنها نمی گذارد و به گونه سیاسی و با شمار مشخصی از نیروهایش در این کشور حضور خواهد داشت.
به تاکید روزنامه، آنچه در شورای وزیران دفاع ناتو مطرح نشده، چگونگی تجهیز ارتش افغانستان و بلند رفتن کمیت و کیفیت آن است؛ چیزی که افغانستان پس از سال 2014 به گونه قابل توجهی به آن نیازمند است. این مساله می بایست در آجندای نشست وزیران دفاع ناتو گنجانیده می شد و یا جانب افغانستان آن را به صراحت مطرح می کرد.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “آزادی بیان، دستاوردی که باید حفظ شود” در سرمقاله اش به  زمزمه های محدود شدن آزادی بیان در کشور پرداخته و نوشته، در نبود آزادی بیان، رسانه های آزاد و فضای باز سیاسی در هر کشوری، هیچ حکومتی نمی تواند ادعای آزاد و دموکراتیک بودن را بنماید. دموکراسی بدون آزادی بیان هیچ معنایی ندارد و اصولا قابل تحقق نیست. حکومت های تک حزبی، تک رسانه ای، و تک صدایی نماد واقعی حکومت های غیردموکراتیک به حساب می روند.
به تاکید روزنامه، افغانستان باید برای آینده خود به فراهم سازی زمینه برای تحقق دموکراسی تلاش نماید. هر گونه اقدامی که در مخالفت با آزادی بیان و محدود سازی رسانه های گفتاری و شنیداری و دیداری باشد، باید از آن جلوگیری شود. مردم افغانستان تجربه ده سال گذشته شان را که در آن به صورت آزاد گفته اند و شنیده اند و نظرات خود را آزادانه مطرح کرده اند، هرگز فراموش نخواهند کرد و دولت نیز که در کارنامه خود از آزادی بیان با افتخار یاد می کند، تنها با آزادی بیان و فضای مناسب رسانه ای ماهیت دموکراتیک خود را حفظ خواهد کرد.
هفته نامه راه نجات؛ ذیل عنوان “آغاز مذاکرات موافقت ‌نامه دوجانبه امنیتی” در سرمقاله اش نوشته، در پی مذاکرات مقدماتی زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه امریکا در نیویارک، هفته گذشته مسوولان مذاکرات بر سر توافقنامه دوجانبه امنیتی میان افغانستان و امریکا در کابل معرفی شدند.
روزنامه از موضوعات مهمی که در جریان مذاکرات، بن ‌بست خلق خواهد کرد یاد کرده و نوشته که امریکایی ‌ها خواستار مصونیت قضایی برای نیروهای امنیتی خویش در افغانستان می‌ باشند؛ در هر شرایطی که آنان مرتکب جرم شوند باید در امریکا و مطابق قوانین نافذه آن کشور مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار گیرند. به نظر می‌ آید دولت افغانستان در هیچ شرایطی این مصونیت را نخواهد پذیرفت. دولت افغانستان خواستار تعهد صریح و قاطع امریکا در دفاع از استقلال و تمامیت ارضی کشور در برابر حملات و مداخلات سایر کشورها بر اساس درخواست افغانستان و بدون تعلل است. افغانستان نمی‌ خواهد یک بار دیگر موافقتنامه‌ ای را امضا کند که همانند شرایط موجود «مداخلات مرزی پاکستان» باز هم امریکا از همکاری ابا ورزد.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial