تازه‌ها:

رعایت استندرد؛ رمز صعود به قله های موفقیت

وقتی یک کالا استندرد شده باشد، تردیدی نیست که کیفیت آن بلند و خطرات آن پایین است. از مصرف بی‏مورد هزینه‎ها جلوگیری می‎گردد، بسیاری از حوادث مهار می‎شود و رقابت‎های فنی وسیع ایجاد شده برپایه استندردها دامنه انتخاب مشتریان را گسترش می‎دهد و آنان از اثرات رقابت ایجاد شده بین تولیدکنندگان سود می‎برند. برای اقشار مختلف جامعه، انطباق محصولات و خدمات با استندردها تضمینی برای کیفیت، ایمنی و قابل اعتماد آن‎ها است و در نتیجه استندردها می‎توانند کیفیت زندگی را تضمین کنند. همچنان

اشاره: چهاردهم اکتبر برابر با 22 میزان روز جهانی استندرد بود. به همین مناسبت، آقای شوکت‏علی دریابی؛ معاون اداره ملی نورم و استندرد با فرستادن مقاله‏ ای به «انسجام» ضمن بیان اهمیت ویژه استندردسازی کالاها، به تشریح گوشه ‏ای از فعالیت‏های این اداره پرداخته است:
استندرد چیست؟
استندرد را این گونه تعریف کرده ‎اند: وضع قوانین و مقررات برای تعیین کیفیت و مشخصات مطلوب یک کالا را استندرد می‏گویند. یعنی استندرد به کیفیت کالاها و محصولات می‎انجامد و در نتیجه سلامت جامعه را تا پیمانه‎ای زیاد تضمین می‎کند. استفاده از لوازم خانگی غیراستندرد، همه ساله تلفات جانی و خسارت‎های مالی چشم‎گیری به بار می‎آورد و سبب پدیدآمدن مشکلات می‎شود. همچنین خسارت‎های ناشی از توزیع گسترده یک فرآورده غذایی غیرصحی در جامعه، فقط با پول جبران نمی‎شود؛ زیرا آثار زیان‎بار ناشی از به خطرافتادن سلامت عمومی، بسیار فراتر و مهم‎تر از خسارت‎های مادی ناشی از عرضه این کالا است و به همین قسم سایر ابزار و ضروریات غیراستندرد را که مثال بزنیم، همه به شکلی زیان‎آوراند؛ به همین دلیل استندردسازی می‎کنیم تا آسیب‎ها به حداقل برسند و سلامت مردم حفظ شود.
برخی از فعالیت‏های اداره نورم و استندرد
ایجاد سیزده کمیته تخنیکی به اشتراک نمایندگان ادارات ذیربط دولتی، سکتور خصوصی و مراجع علمی و اکادمیک، تصویب بیش از هشتاد استندرد ملی در سکتورهای مختلف، تدوین و معرفی پلان استراتژیک پنج ساله (1390-1394) برای انکشاف زیربنای ملی کیفیت، آغاز پروژه تدوین کودهای ساختمانی، راه‎اندازی برنامه‎های آموزشی و ارتقای ظرفیت توسعه روابط اداره ملی استندرد با سازمان‎های منطقه‎ای و بین‎المللی استندرد از برجسته‎ترین کارهایی است که این اداره انجام داده است. همچنان اداره نورم و استندرد لابراتوار مجهز آزمایش مواد نفتی را در اوایل سال 1390 در بندر حیرتان نصب کرد که این لابراتوار دارای تجهیزات مدرن می‎باشد و با فعالیت آن بهبودی قابل ملاحظه‎ای در کنترول کیفیت مواد نفتی وارداتی از بندرها به افغانستان رونما گردیده است. اداره ملی استندرد عضویت سازمان بین‎المللی اعتباردهی لابراتوارهای (ILAC) و سازمان بین‎المللی مترولوژی (OIML) را کسب نموده است.
سود استندردسازی کالاها برای تولید کننده یا وارد کننده
با استفاده از استندردها، تولیدکنندگان می‎توانند محصولات و خدمات خود را در حد قابل قبول تولید و ارایه نمایند. از طرفی می‎توانند در زمینه‎های زیاد در بازارهای رقابت، محصولات خود را عرضه کنند. همچنان برای تسهیل تجارت، استندردها زمینه‎ای برای تمام رقبا در بازارها ایجاد می‎کنند. وجود استندردهای ملی یا بین‎المللی مختلف می‎توانند موانع فنی برای تجارت را به خصوص زمانی که هدف محدود کردن کالاهای وارداتی باشد، ایجاد کند. می‎توان گفت سود حاصل از رعایت استندرد، برای تولیدکنندگان بیش از مصرف کنندگان است. با اجرای قوانین و مقررات استندرد، هزینه‎های نگه‎داشت و ساخت ابزار و ماشین‎آلات کاهش می‎یابد و فرآیند تولید نیز منظم می‎شود.
سود استندرد برای جامعه
وقتی یک کالا استندرد شده باشد، تردیدی نیست که کیفیت آن بلند و خطرات آن پایین است. از مصرف بی‏مورد هزینه‎ها جلوگیری می‎گردد، بسیاری از حوادث مهار می‎شود و رقابت‎های فنی وسیع ایجاد شده برپایه استندردها دامنه انتخاب مشتریان را گسترش می‎دهد و آنان از اثرات رقابت ایجاد شده بین تولیدکنندگان سود می‎برند. برای اقشار مختلف جامعه، انطباق محصولات و خدمات با استندردها تضمینی برای کیفیت، ایمنی و قابل اعتماد آن‎ها است و در نتیجه استندردها می‎توانند کیفیت زندگی را تضمین کنند. همچنان استندردها در کیفیت هوا، آب و خاک و انتشار گازها و تشعشعات برای حفظ محیط زیست تاثیر دارد.

0 پیام‌