تازه‌ها:

در نشست قوه های سه گانه، رییس جمهور خواستار «اقدام جدی» علیه فساد اداری شد

رییس جمهور کرزی در نشست مشترک قوای سه گانه دولت، خواستار اقدام جدی علیه فساد اداری شد و از اشتراک کنندگان خواست تا وی را در زمینه حل این مشکلات یاری رسانند. آقای کرزی همچنان در این نشست به پیشرفت ها و کاستی های صورت گرفته در یک دهه اخیر اشاره کرد و گفت که حکومت تلاش می کند تا پایان این دور تلاش های موثری را انجام دهد.

رییس جمهور کرزی در نشست مشترک قوای سه گانه دولت، خواستار اقدام جدی علیه فساد اداری شد و از اشتراک کنندگان خواست تا وی را در زمینه حل این مشکلات یاری رسانند.
حامد کرزی؛ رییس جمهور کشور امروز پنج شنبه (اول سرطان) در جلسه یی که با اشتراک اعضای حکومت، قوه قضاییه و نمایندگان شورای ملی برگزار شده بود، هشدار داد که اگر بعد از سال 2014 میلادی افغانستان دوباره به کشمکش کشانده شود، ملت مقصر نیست، بلکه سیاست مداران مقصر می باشند
.
آقای کرزی همچنان در این نشست به پیشرفت ها و کاستی های صورت گرفته در یک دهه اخیر اشاره کرد و گفت که حکومت تلاش می کند تا پایان این دور تلاش های موثری را انجام دهد.
نشانه های زورگویی و اوج فساد اداری
پس از ده سال تلاش دولت مرکزی برای جمع آوری جنگ افزارها از نزد افراد غیرمسوول، رییس جمهور از نشانه های «زور و تفنگ در ولایت ها و مرکز» یاد کرد و گفت که به وزارت داخله و اداره امنیت ملی وظیفه سپرده شده تا جلو «ظواهر تفنگ» را بگیرند.
براساس اظهارات آقای کرزی، در حال حاضر فساد اداری به اوج خود رسیده و در این مورد باید اقدامات جدی روی دست گرفته شود. رییس جمهور تصریح کرد که دیگر مصلحت را لحاظ نخواهد کرد و بعد از این با جدیت کار خواهد نمود.
آقای کرزی وجود فساد اداری را در نهادهای دولت پذیرفت و گفت: قوم گرایی، تنظیم گرایی و خویش خوری در درون ادارات حاکم است، اما اصلاحات شروع شده است.
حامد کرزی از خارجی ها و به خصوص امریکایی ها خواست که با اراکین دولتی و بستگان آنها، قراردادهای ساختمانی، تجارتی و بازسازی نبندند. او گفت آن ماموران دولتی که با خارجی ها قرارداد ساختمانی و بازسازی دارند، به رییس جمهور افغانستان پاسخگو نیستند.
وی از ایالات متحده امریکا خواست که عبدالقدیر فطرت، رییس پیشین بانک مرکزی افغانستان را دوباره به افغانستان تسلیم کند.
تجزیه افغانستان
رییس جمهور همچنان به نقل از یک عضو بلندپایه گروه طالبان گفت که بعد از ورود نیروهای ناتو به افغانستان، مقام های پاکستان او را خواسته بودند. استخبارات پاکستان به این فرد طالبان گفته بود که شما نیروهای تان را در یک قسمت افغانستان جمع کنید، ما با خارجی ها موافقت کرده ایم و این قسمت به شما واگذار می شود؛ اما این فرد طالب، گفته بود که «ما ادعای تمام افغانستان را داریم.»
وی به تلاش دست های بیرونی برای تجزیه افغانستان اشاره کرد و گفت: در زمان سقوط حکومت طالبان، در یکی از کشورهای همسایه افغانستان به مارشال فهیم گفته شده بود که «جنوب افغانستان را فراموش کنید»، اما فهیم گفته بود که «ما صاحب تمام این خاک هستیم.»
افزایش کشتار سربازان افغانستان
آقای کرزی در این نشست از افزایش حملات بر نیروهای امنیتی کشور یاد کرد و گفت: هر روز 20 تا 25 عضو نیروهای امنیتی کشته می شوند. وی دلیل هدف قرار گرفتن نیروهای امنیتی را درک «دشمن» از تامین امنیت افغانستان پس از 2014 توسط این نیروها عنوان کرد.
کرزی گفت که افغانستان با تحمل گرسنگی، نیروهای امنیتی اش را ایجاد می کند: «دشمن باید بداند که افغانستان کاه خورده، این قوت های خود را جور می کند، چه پول خارجی باشد یا نباشد.»
کرزی در بخشی از سخنان خود به سال های بعد از خروج نیروهای خارجی از افغانستان پرداخت و تصریح کرد: «آیا به مردم افغانستان اطمینان داده می توانیم که افغانستان بعد از سال 2014 به سمت ترقی می رود یا از دست خود ما به طرف بدبختی می رود؟ خود ما، یعنی دولتمداران کشور».

0 پیام‌