تازه‌ها:

در سال‌روز قیام سوم حوت 1358 مردم کابل؛ همایش «حماسه ماندگار» برگزار شد

همایش با شکوه «حماسه ماندگار» به مناسبت قیام سوم حوت 1358 مردم کابل علیه رژیم کمونیستی وقت و اشغال نظامی کشور توسط شوروی سابق برگزار شد. روز یک‌شنبه (3حوت) همایش باشکوهی به مناسبت سال‌روز قیام مردم کابل علیه رژیم کمونیستی و نظامیان شوروی سابق در کشور، با حضور شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و جمع کثیری از مردم در تالار همایش‌های حزب انسجام ملی افغانستان برگزار شد. مردم کابل در سوم حوت سال ۱۳۵۸ شب‌هنگام با سردادن شعارهای «الله‌اکبر»، انزجار و نفرت شان را نسبت به اشغال افغانستان توسط نیروهای شوروی سابق، ابراز داشتند

همایش با شکوه «حماسه ماندگار» به مناسبت قیام سوم حوت 1358 مردم کابل علیه رژیم کمونیستی وقت و اشغال نظامی کشور توسط شوروی سابق برگزار شد.

روز یک‌شنبه (3حوت) همایش باشکوهی به مناسبت سال‌روز قیام مردم کابل علیه رژیم کمونیستی و نظامیان شوروی سابق در کشور، با حضور شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و جمع کثیری از مردم در تالار همایش‌های حزب انسجام ملی افغانستان برگزار شد.

مردم کابل در سوم حوت سال ۱۳۵۸ شب‌هنگام با سردادن شعارهای «الله‌اکبر»، انزجار و نفرت شان را نسبت به اشغال افغانستان توسط نیروهای شوروی سابق، ابراز داشتند. قیام سوم حوت درست در یک الی دو ماهگی حضور نظامیان شوروی سابق در افغانستان، در کابل انجام شد.

هرچند قیام کنندگان کابل، در یک حرکت دموکراتیک و آزادی‌خواهانه صدای شان را علیه دولت آن وقت بلند کردند؛ اما دولت توسط از هوا و زمین برآنان گلوله باری کردند. در قیام سوم حوت، صدها تن از باشندگان کابل جان‌های شیرین شان را از دست دادند.

سید محمد سعیدی؛ سناتور پیشین و عضو شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان ضمن سخنانی در این همایش، اظهار داشت که قیام سوم حوت مردم کابل، جنبه بیداری و برانگیزانندگی داشت.

آقای سعیدی در ادامه گفت: «شوروی سابق تعداد زیادی از نظامیان خود را به خاطر تامین منافع شان در افغانستان فرستاده بود، بی‌خبر از این که این سرزمین، سرزمین قهرمانان تاریخ است.»

آقای سعیدی افزود که هدف قیام سوم حوت مسایل مادی نبود؛ بلکه مردم با این قیام شان می‌خواستند به جهانیان، نشان دهند که آزادی تحت پرچم اسلام می‌خواهند. وی خاطر نشان کرد: «جوانان باید به خاطر آرمان‌های شهدای سوم حوت 1358 نگذارند که این روز تاریخی به فراموشی سپرده شود.»

همچنین، شیخ خالقداد بلاغی؛ سناتور پیشین در این مراسم با اشاره به قیام سوم حوت 1358 کابل، گفت: «مردم در آن زمان با دست خالی و با امکانات اندک علیه نظام کمونستی دست به قیام زدند، ولی همان اراده قوی اسلامی باعث شد تا آن قدرت جهانی به شکست مواجه شود.»

به تصریح این عضو شورای رهبری حزب انسجام ملی، مجاهدان افغانستان با شکم گرسنه مبارزه کردند تا ما امروز راحت زندگی کنیم.

از سویی‌هم، اسدالله حسن‌پور؛ رییس تشکیلات شورای ولایتی میدان وردک حزب انسجام ملی بیان داشت که اراده قوی و عقیده محکم مردم سبب شد تا در سال 1358 با دست خالی علیه نظام کمونستی شوروی قیام صورت گیرد و آنان به فرار از کشور مجبور گردند.

آقای حسن‌پور گفت که جوانان باید تاریخ گذشته شان را ورق بزنند و کارکرد قهرمانان گذشته شان را سرمشق زندگی شان قرار بدهند. وی گفت که قیام سوم حوت عامل نجات مردم افغانستان از بند اسارت و بردگی بود.

در این همایش، ابوالحسن بیانی؛ شاعر و عضو کمیته فرهنگی حزب انسجام ملی شعری را به این مناسبت قرائت کرد و الحاج سخیداد حقجو خاطرات خود را از قیام سوم حوت 1358 بازگو نمود. همچنین، الحاج محرم شعری را در پیوند به این مناسبت به خوانش گرفت.

این همایش با سخنان کوتاه و دعائیه استاد هادی ترکمنی؛ عضو شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان پایان یافت.

0 پیام‌