تازه‌ها:

درخشش دیگر؛ عکاس و فیلم ساز جوان کشور برنده جایزه سالانه تصویر و صدای امید

به ادامه درخشش استعدادهای هنری افغانستان، بصیر سیرت؛ عکاس و کارگردان جوان کشور از سوی موسسه بین المللی تصویر و صدای امید امریکا  (IVOH)به عنوان برنده جایزه سالانه این موسسه در بخش رسانه برای تغییر و حقوق بشر اعلام شد. پیشتر، نجیب الله مسافر و مسعود حسینی؛ جوایز ارزنده بین المللی را در عرصه عکاسی از آن خود کرده اند. بصیر سیرت از افغانستان، اریک نیکولاس از آلمان، اسونتا وگورا از کنیا، فوینتس کرولا از کشور چیلی و تام بوریل آفریقایی تبار از امریکا پنج فعال عرصه حقوق بشر، رسانه و هنر بودند که از سوی این موسسه بین المللی مستحق دریافت جایزه شناخته شدند.

به ادامه درخشش استعدادهای هنری افغانستان، بصیر سیرت؛ عکاس و کارگردان جوان کشور از سوی موسسه بین المللی تصویر و صدای امید امریکا (IVOH)به عنوان برنده جایزه سالانه این موسسه در بخش رسانه برای تغییر و حقوق بشر اعلام شد. پیشتر، نجیب الله مسافر و مسعود حسینی؛ جوایز ارزنده بین المللی را در عرصه عکاسی از آن خود کرده اند.


روز یکشنبه (9 میزان)، در محفلی ویژه که در دهکده صلح شهر نیویارک ایالات متحده امریکا برگزار شده بود، این جایزه از سوی سازمان بین المللی تصویر و صدای امید امریکا به پنج فعال در عرصه حقوق بشر، رسانه و هنر اهدا گردید.
بصیر سیرت از افغانستان، اریک نیکولاس از آلمان، اسونتا وگورا از کنیا، فوینتس کرولا از کشور چیلی و تام بوریل آفریقایی تبار از امریکا پنج فعال عرصه حقوق بشر، رسانه و هنر بودند که از سوی این موسسه بین المللی مستحق دریافت جایزه شناخته شدند.
آقای سیرت، از جمله عکاسان و فیلم سازان جوان و موفق کشور محسوب می شود که فعالیت های زیادی را در عرصه های عکاسی، فیلم سازی و کارگردانی در کارنامه خود دارد.
شب های کاریکاتوریست، تا الفبا، صدای شهر فلو، الفبای کولی، افغانستان کوچک، کوچه پرندگان خانه من است و زیر چشمان بودا از جمله کارهای است که در چند سال سیرت انجام داده است.
عکاسی زبان مشترک جهانیان
با این حال، واضح است که عکس زبان گویا و مشترک تمام مردم دنیا است و امکان دیدن مکان ها، اشیاء، اشخاص و موجودات را به ما می دهد و ما را به ژرفنای یک موضوع می برد. گاهی پیامی که یک عکس با خود دارد، در قالب هزاران جمله قابل انتقال نیست و این است که می گویند: «شنیدن کی بود مانند دیدن.»
عکاسی، روزنامه نگاری و فیلم سازی از جمله فعالیت های فرهنگی است که متاسفانه در افغانستان کمتر توجهی به آنها شده و بیشتر مردم به جنبه های اقتصادی و تفریحی آن توجه می کنند و می پردازند تا یک کار فرهنگی و هنری؛ اما خوشبختانه در چند سال گذشته همزمان با باز شدن فضا برای فعالیت های هنری، این بخش نیز شاهد تغییرات چشم گیری بوده است.
آغاز به کار شماری از آموزشگاه های عکاسی، کارگردانی و فیلم سازی باعث تشویق برای سهم گیری و تلاش بیشتر و همچنان خلق ایده های نو و مبتکرانه در بین جوانان شده است که نقش تاثیر گذاری در رشد کیفیت فعالیت های فرهنگی و هنری کشور داشته است.
روایتگر عاشورای خونین؛ نخستین عکاس افغانی برنده جایزه پولیتزر
مسعود حسینی از دیگر عکاسان جوان و موفق کشور است که در این بخش جایزه های بسیار را به خود اختصاص داده است. مجموعه عکس های که وی از یک حمله انتحاری در جریان عزاداری عاشورای سال گذشته گرفته بود، برنده جایزه عکس پولیتزر و چندین جشنواره هنری و عکاسی شد.
حسینی با دریافت جایزه پولیتزر نام خود را به عنوان نخستین عکاس افغان برنده این جایزه ثبت کرد.
مسافر؛ عکاس انگشت طلایی افغانستان
کسب مقام دوم جایزه انترکشن توسط عکس استاد مسافر، در کنار دست آوردهای هنری دیگر هنرمندان افغانستان، بخشی از افتخارات ما در وضع دشوار و پیچیده کنونی افغانستان است.
استاد نجیب الله مسافر، یکی از عکاسان مطرح کشور است و تا هنوز، عکس هایش جوایز مهم بین المللی را به خود اختصاص داده است. به تازگی، عکس “The Peace Pidgen” مسافر جایزه دوم مسابقه عکس جهانی انترکشن از آن خود کرد. پیش از این نیز عکس های مسافر در مسابقات با اعتبار جهانی، مقام های اول تا سوم را به دست آورده است.
افغانستان به دلیل پشت سرگذاشتن حوادث مهم و تاریخ ساز همواره سوژه مناسبی برای عکاسان و خبرنگاران ملی و بین المللی بوده است، اما گاهی این عکاسان و خبرنگاران بهای سنگینی را برای حضور و فعالیت در این بخش از جهان پرداخته اند.
بدون شک فعالیت های فرهنگی و هنری در جامعه که چندین سال جنگ و خشونت را پشت سر نهاده، با مشکلات فراوانی روبرو خواهد بود و خریداران کمی را به خود اختصاص می دهد. ناامنی، فقدان توجه و حمایت از فعالیت های هنری بزرگترین معضلی است که همواره فرهنگیان کشور از آن شکایت دارند.

0 پیام‌