داکتر مدبر: طرح در تضاد با منافع ملی قابل قبول نیست

در محفل گرامی‏داشت از “نخبه گان ورزش” که روز گذشته (23 جدی) برگزار گردید، داکتر صادق مدبر؛ رییس عمومی اداره امور و دارالانشای شورای با اشاره به نشست برلین و ارایه طرح نظام غیرمتمرکز، آن را نفع کشور ندانست و تاکید کرد که هر گونه طرح در تضاد با منافع و وحدت ملی، برای مردم افغانستان قابل قبول نیست. به تصریح وی، در شرایط کنونی، کشور بیشتر از هر زمان دیگر، نیاز به همگرایی و همسویی دارد.  

روز گذشته با حضور داکتر صادق مدبر، رییس عمومی اداره امور و دارالانشای شورای وزیران در یک همایش ویژه از “نخبگان ورزش” تجلیل به عمل آمد.
در این محفل که به همت جمع از انجمن ها و کلپ های ورزشی و معینیت امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ با حضور نماینده کمیته ملی المپیک، نماینده وزارت اطلاعات و فرهنگ، شماری از شخصیت‌های سیاسی و صدها تن از ورزشکاران پسر و دختر برگزار شده بود، برای شماری از ورزشکاران تقدیرنامه نیز هدیه گردید.
داکتر صادق مدبر، ضمن اظهار خرسندی از پیروزی‎های پیاپی ورزشکاران در مسابقات ورزشی داخلی و بین ‌المللی، برادامه تلاش‌های ورزشکاران در رشته ‌های ورزشی شان تاکید کرد و از آنان خواست که با حضور شان در مسابقات ملی و بین المللی افتخار بیشتر را نصیب جامعه ورزشی افغانستان نموده و این بار نیز با بدست آوردن مدال‌های طلا، نقره و برنز یک امید تازه‌ای را برای سایر جوانان خلق نمایند. وی تعهد سپرد آنچه در امکانات ما باشد و درچهارچوب قانونی با اداره محترم ملی المپیک همکاری نموده و بخاطر تشویق جامعه ورزشی بعد از این نیز در کنار شما ورزش کاران قرار گرفته وحمایت می نمایم. و جا دارد که از تلاش های همه جانبه مسئولین اداره ملی المپیک اظهار سپاس و قدردانی نمایم که با تلاش های شبانه روزی شان افتخارات بیشتر را برای جامعه افغانستان به ارمغان می آورند.
رئیس عمومی اداره امور و دارالانشای شورای وزیران از جوانان خواست نه تنها در رشته‌ های ورزشی؛ بلکه در سایر زمینه‌ های علمی و سیاسی با قاطعیت و پشتکار عمل کنند. وی، همچنان آینده بهتر کشور را در گرو تلاش‌ها و کوشش‌های جوانان دانست و گفت: جوانان، نسبت به آنچه که در فضای سیاسی شان می‌گذرد نباید بی‌تفاوت باشند و جوانان علاوه بر فعالیت‌های ورزشی، در زمینه ‌های اجتماعی و فرهنگی کشور نیز نقش فعال داشته باشند.
آقای مدبر با اشاره به تلاش‌های صلح و ایجاد دفتر طالبان در قطر، گفت: مذاکرات صلح باید افغانی باشد و این روند توسط نهاد مشروع که دولت افغانستان است انجام شود و دولت جمهوری اسلامی افغانستان همیشه در امر صلح تاکید نموده و پروسه صلح نیز باید به رهبری افغانها به پیش برود.
رئیس عمومی اداره امور و دارالانشای شورای وزیران خاطر نشان ساخت که در این روزها یک سلسله تلاش‌ها به منظور ایجاد نظام غیرمتمرکز آغاز شده و جلسه ای در آلمان با حضور چهارنفر سناتور آمریکایی ورهبران جبهه ملی دایر گردیده است این امردر تضاد به منافع ملی افغانستان بوده و برای یک افغانسان مقتدر مفید نخواهد بود. وی درارتباط به اعلامیه که از طرف رهبران جبهه ملی در برلین آلمان منتشر شده ودر آن روی چند موضوع تماس گرفته شده است که نظام متمرکز پاسخگوی نیاز های جامعه افغانستان نبوده و انتخابی بودن والی ها، بودجه ولایات توسط خود آن باید تصویب گردد و والی ها در امورات ولایت از اختیارات تام برخوردار باشد از جمله موارد مهم این اعلامیه است که اینگونه موارد در واقع نشان ازنمونه نظام فدرالیزم است که نظام فدرالیزم در شرایط کنونی افغانستان به وحدت افغانها صدمه وارد خواهد کرد. افغانستان امروز بیشتر از هر زمانی دیگر ضرورت به همگرای و وحدت ملی دارد. طرح که وحدت مردم افغانستان را خدشه دار بسازد برای مردم افغانستان قابل قبول نخواهد بود.
وی با بیان این که دولت در یک دهه گذشته در زمینه‌ های مختلف دستاوردهای قابل توجه داشته است، افزود: ضرورت و نیاز مردم افغانستان در شرایط فعلی چیزی نیست که در جلسه برلین مطرح شده، بلکه حفظ دستاوردهای ده سال اخیر و ادامه این روند و حضور مردم در صحنه ‌های مختلف سیاسی و اجتماعی از ضرورت‌های جدی جامعه افغانستان است. این دست آورد ها درزمینه های مختلف ازجمله داشتن قانونی اساسی، رسیدن به ثبات سیاسی نسبی وملت سازی است. ایشان در تماس به ویدیویی که در این روزها در رسانه ها نشر گردیده که نیروهای دریایی آمریکا بالای چهار جسد طالبان حتک حرمت وبی احترامی کرده اند این عمل را درمغایرت با معیارات حقوق بشری ویک عمل ضدانسانی دانسته و به شدت محکوم نمودند.
در این محفل همچنان استاد هاشم کریمی، نماینده کمیته ملی المپیک ضمن سخنانی پیرامون تلاش‌های جوانان برای فراگیری ورزش‌های رزمی در کشور گفت: نسبت به یک دهه پیش رشد ورزشی جوانان درزمینه‌ های مختلف در سطح بسیار بالایی قرار داشته است.
آقای کریمی علاوه کرد: ورزشکاران کشور توانسته‌ اند در ده‌ ها مسابقات ملی و بین ‌المللی درخشش خاص داشته باشند و مدال‌های بسیار با اعتبار را برای کشور کسب کنند.
در بخش دیگر این همایش، استاد مینا اسدی؛ رئیس انجمن شتوکاران کاراته ملت، با ارایه سخنان کوتاه از تلاش‌های اداره امور به ویژه داکتر مدبر، وزارت اطلاعات و فرهنگ و کمیته ملی المپیک سپاس ‌گزاری کرد و گفت: این همایش ورزشکاران را امیدوار ساخت که همیشه در راستای کسب مقام‌های بلند ورزشی کوشش کنند.
همچنان در این همایش شماری دیگر از استادان “موی‌ تای‌ کار” کشور نیز سخنرانی کردند و از تلاش‌های بیش‌تر ورزشکاران رشته‌ های مختلف ورزشی به ویژه ورزشکاران موی‌تای‌کار تشکر و تقدیر نمودند.
در ختم محفل، حجت الاسلام استاد فیاض ارزگانی ضمن مهم خواندن ورزش از جوانان خواست که به امر ورزش جدی فکر کنند و اهمیت قایل شوند. وی خطاب به جوانان ورزش کار اعم از مرد وزن گفت: ورزش تنها برای آمادگی جسمی و روحی نیست بلکه ورزش در امور سیاسی جامعه نیز دخیل است حتا کشورهای که می خواهند رابطه برقرار کنند؛ ورزش یکی از راه های است که از آن استفاده می کنند. درپایان موصوف محفل را با دعائیه ی خویش خاتمه بخشید.

0 پیام‌