تازه‌ها:

داکتر صادق مدبر: شهید مزاری عصاره قرن‎ ها محرومیت مردم ما بود

داکتر صادق مدبر؛ رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان، شهید مزاری را عصاره و فشرده قرن ‎ها درد و محرومیت مردم عنوان کرده و گفته است: «مبارزات شهید مزاری برای احیای ارزش‎های انسانی در افغانستان بر مبنای اندیشه‎ های بلند انسانی بود». همایش نوزدهمین سالیاد شهادت استاد عبدالعلی مزاری در کابل با حضور داکتر زلمی رسول کاندیدای ریاست ‎جمهوری و معاونان وی، شماری از اعضای کابینه، نمایندگان مردم در شورای ملی، علما، شخصیت‎های سیاسی، علمی،

داکتر صادق مدبر؛ رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان، شهید مزاری را عصاره و فشرده قرن ‎ها درد و محرومیت مردم عنوان کرده و گفته است: «مبارزات شهید مزاری برای احیای ارزش‎های انسانی در افغانستان بر مبنای اندیشه‎ های بلند انسانی بود».

همایش نوزدهمین سالیاد شهادت استاد عبدالعلی مزاری در کابل با حضور داکتر زلمی رسول کاندیدای ریاست ‎جمهوری و معاونان وی، شماری از اعضای کابینه، نمایندگان مردم در شورای ملی، علما، شخصیت‎های سیاسی، علمی، فرهنگی، مسوولان نهادهای امنیتی، دانشجویان، انجمن‎های فرهنگی، نهادهای اجتماعی و هزاران تن از شهروندان کابل روز پنجشنبه (22 حوت) در تالار لویه جرگه برگزار شد.

داکتر صادق مدبر؛ رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان در پیامی که به همین مناسبت قرائت شد، تجلیل از کارنامه ‎های شهید مزاری را حکایت‎گر تغییر تدریجی شعور سیاسی و عدالت ‎طلبانه مردم دانسته و گفته است: «مزاری عصاره و فشرده قرن‎ها درد و محرومیت مردم ما بود؛ مردمی که همواره قربانی نابرابری‎ها و ناانسانی‎های سیاسی در کشور بودند.»

در پیام آقای مدبر، تأمین عادلانه قدرت و احیای ارزش‎های انسانی و دموکراتیک در کشور از خواست‎های اصلی شهید مزاری عنوان شده است. وی گفته است: «مبارزات شهید مزاری برای احیای ارزش‎های انسانی در افغانستان بر مبنای اندیشه‎ های بلند انسانی بود.»

داکتر مدبر با اشاره به چالش‎های زمان حیات استاد مزاری اظهار داشته است: «زمانی که شهید مزاری از ارزش‎های انسانی در افغانستان سخن می‎گفت، شرایط پیچیده سیاسی بر کشور حاکم بود و هر ندایی در جهت خواستن حقوق مساوی برای اتباع مملکت و تثبیت حقوق شهروندی برای شهروندان کشور، جرم تلقی می‎شد.»

داکتر مدبر، مبارزه شهید مزاری را، مبارزه در جهت مشروعیت ‎بخشی به خواست مردم عنوان کرد و گفت: «تقسیم نابرابر قدرت و منابع انسانی در حوزه‎ های اقتصاد،‌ فرهنگ و جامعه بر اساس قوم، سمت، مذهب و زبان، نادیده گرفتن حقوق شهروندان در عرصه‎ های سرنوشت ‎ساز ملی، تقویت فرهنگ خشونت و آتش به جای اندیشه و تفکر، مزیت‎های انسان بر اساس رنگ و قیافه و ده ‎ها معضل اساسی دیگر، زمینه ‎های مشروعیت‎ بخشی را برای مبارزات شهید مزاری فراهم کرد.»

آقای مدبر انتخابات را فرصتی بی‎بدیل برای تعیین سرنوشت سیاسی کشور دانسته و گفته است: «انتخابات 1393 برای گزینش رییس جمهور و نمایندگان مردم در شورای ولایتی، بدون شک فرصتی بی‎بدیل برای مردم ما است که نباید از آن ساده عبور کرد.» وی از مردم خواست تا با درک درست و دقیق از اوضاع کشور نسبت به سرنوشت خود و آینده شان حساس باشند.

اعلام حمایت از تیم انتخاباتی «اعتدال، برابری و سازندگی»

در همین حال، حزب انسجام ملی افغانستان، از تیم انتخاباتی «اعتدال، برابری و سازندگی» با محوریت داکتر زلمی رسول اعلام حمایت کرد.

حزب انسجام ملی افغانستان اعلام کرد که تیم انتخاباتی «اعتدال، برابری و سازندگی» را به عنوان تیم موثر و کارا برای آینده افغانستان تشخیص داده و از اعضا و هواداران خود در مرکز و ولایات می‎خواهد تا به صورت جمعی و گسترده از تیم انتخاباتی مذکور حمایت کنند.

رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی، اظهار امیدواری کرد که تیم «اعتدال،‌ برابری و سازندگی» بتواند در پرتو اندیشه‎ های انسانی و عدالت ‎طلبانه شهید مزاری و با حمایت حزب انسجام ملی افغانستان، بعد از پیروزی، به نیازهای مبرم ملت بزرگ افغانستان پاسخ مثبت داشته باشد.

در همین حال، داکتر زلمی رسول؛ کاندیدای ریاست جمهوری که نیز در این همایش حضور داشت، با اشاره به سخن استاد مزاری که دشمنی ملیت‎ها، باعث خلق فاجعه در کشور می‎شود گفت که تیم «اعتدال، برابری و سازندگی» بر به رسمیت شناختن و احترام به حقوق اقلیت‎ها در کشور تاکید دارد.

آقای رسول با بیان این که تیم «اعتدال، برابری و سازندگی» با استفاده از تجارب گذشته و فکر جوان به سوی آینده گام برمی‎دارد، بر احترام به حقوق اقلیت‎ها در عین حفظ وحدت ملی تاکید کرد.

همچنان، احمد ضیا مسعود؛ معاون اول داکتر زلمی رسول از دیگر سخنرانان این همایش، شهید مزاری را فردی عنوان کرد که همواره منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح داده و بر حل دموکراتیک قضایا تاکید داشت.

آقای مسعود با بیان این که شخصیت‎های بزرگ، حماسه و تاریخ ‎سازان ملت‎های خود هستند. گفت: «شهید مزاری همواره بر ایجاد یک حکومت معتدل، مردمی و مردم‎ سالار که تمام اقشار مردم بتواند زیر سایه آن از حقوق شهروندی برابر برخوردار باشند، تاکید داشت.»

به گفته وی، تاکید روی برگزاری انتخابات و استفاده از روش‎های دموکراتیک در تعیین سرنوشت سیاسی کشور از خواست‎های اصلی شهید مزاری بود و بر همین اساس وی همواره از مردم می‎خواست تا در قبال سرنوشت سیاسی شان حساس باشند.

آقای مسعود راز جاویدانگی شهید مزاری را در ترجیح دادن منافع ملی بر منافع شخصی عنوان کرد و گفت: «شهید مزاری یکی از این شخصیت‎ها است که با وجود در دست داشتن امکانات هیچ گاهی حاضر نشد که منافع ملی را در معرض معامله با منافع شخصی قرار دهد و به همین خاطر نیز در حافظه تاریخ ملت خود ماندگار است.»

داکتر حبیبه سرابی معاون دوم زلمی رسول نیز گفت که خانواده شهید مزاری یک از مظلوم‎ ترین خانواده ‎های رهبران افغانستان است که تا کنون هم، وطن ‎اش برایش وطن نشده است.

در همین حال داکتر جعفر مهدوی؛ عضو مجلس نمایندگان با اظهار این که تامین عدالت اجتماعی یکی از بزرگ‎ترین دغدغه‎ های انقلاب‎های جهان بوده است، گفت که تامین عدالت اجتماعی اصلی‎ترین مفهوم در اندیشه شهید مزاری بود.

وی با بیان این که همه ساکنین کشور، شهروندان با هم برابر و دارای حقوق مساوی می‎باشند، اظهار داشت: «ما شهروند درجه یک و دو نداریم؛ بلکه همه مالک و حافظ این سرزمین هستند.»

آقای مهدوی استاد مزاری را فریادگر عدالت ‎خواهی در کشور عنوان کرد و گفت: «تنها میراثی که شهید مزاری از خود برای ما بجا گذاشت، اندیشه و آرمان عدالت خواهی است.»

0 پیام‌