خشونت‌های طبیعت و درماندگی مسوولان

افغانستان؛ کشور دشواری‌های بزرگ است. در این کشور، هر فصل سال مشکلات خودش را دارد. طبیعت سرکش و خشن آن، همواره مشکل‌ساز بوده است. سیلاب‌های وحشتناک، برف‌باری‌های سنگین، گرمای طاقت‌فرسا و سرمای استخوان‌سوز پیوسته از مردم قربانی گرفته‌اند. حالا که فصل سرما کم کم فرارسیده مردم نگران برف‌باری‌های سنگین و مسدود شدن راه‌ها و در کل مشکلات ناشی از بی‌رحمی طبیعت می‌باشند. در کشورهای توسعه‌یافته؛ اما چنین نیست. در این کشورها خشم‌ طبیعت، امری معمول به شمار می‌رود؛ زیرا آمادگی‌های لازم برای مهار آن وجود دارد.

محمد حسین اشراق

افغانستان؛ کشور دشواری‌های بزرگ است. در این کشور، هر فصل سال مشکلات خودش را دارد. طبیعت سرکش و خشن آن، همواره مشکل‌ساز بوده است. سیلاب‌های وحشتناک، برف‌باری‌های سنگین، گرمای طاقت‌فرسا و سرمای استخوان‌سوز پیوسته از مردم قربانی گرفته‌اند. حالا که فصل سرما کم کم فرارسیده مردم نگران برف‌باری‌های سنگین و مسدود شدن راه‌ها و در کل مشکلات ناشی از بی‌رحمی طبیعت می‌باشند.

در کشورهای توسعه‌یافته؛ اما چنین نیست. در این کشورها خشم‌ طبیعت، امری معمول به شمار می‌رود؛ زیرا آمادگی‌های لازم برای مهار آن وجود دارد. به این دلیل، بسیاری از حوادث در چنین کشورهایی چندان مشکل‌سازی نمی‌شود؛ اما در افغانستان این قضیه برعکس است، چون بخش بزرگی از حوادث طبیعی زیان‌بار، معلول عقب‌ماندگی و توسعه‌نیافتگی است. تا زمانی که کشور در سطح مطلوبی از پیشرفت‌های تکنولوژیکی و اقتصادی قرار نگیرد و آب‌های کشور مهار نگردد و محیط زیست حفاظت نشود، ما همواره با این گونه حوادث دست به گریبان هستیم.

حوادث مثل برف‌کوچ‌ها، سیلاب‌ها، زلزله، طوفان و در موارد هم لغزش زمین که در سال‌های اخیر تلفات و خسارات جانی و مالی بزرگی را برشهروندان تحمیل کرد، معلول بی‌برنامگی و نداشتن امکانات لازم است.

به گونه مثال، در سیلاب‌های بهاری امسال برمبنای آمار اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث طبیعی، 235 حادثه طبیعی رخ داده که در نتیجه بیش از 720 تن جان باخته‌اند، 104 تن زخمی شده‌اند و بیش از 12500 خانه تخریب گردیده‌اند. از مجموع این آمار، 135 حادثه آن سیلاب، تندباد و بارش و همچنان لغزش زمین بوده است. بزرگ‌ترین این رویدادها که تلفات و خسارات زیادی را در پی داشت فاجعه لغزش زمین در ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان بود که جان ده‌ها تن را گرفت و تعداد را نیز بی‌خانمان کرد.

با توجه به اقلیم و موقعیت جغرافیایی که افغانستان دارد می‌توان گفت، تهدیدات که از این زاویه متوجه شهروندان کشور می‌شود، نهادهای ذیربط اقدامات قبل از وقوع را باید داشته باشند تا از حوادث ناگوار طبیعی و آسیب‌های ناشی از آن، پیش‌گیری شود یا در صورت بروز آن در خصوص کاهش آثار، آمادگی لازم را برای امدادرسانی سریع‌الوقت را داشته باشیم، از این که وضعیت‌ اضطراری معمولاً کم‌تر پیش می‌آید و زمان وقوع آن‌ها مشخص نیست، لازم است برای مقابله با آن فعالیت‌های هماهنگ شده و مناسب انجام شود؛ این امر تنها با تلاش‌های کمیته اضطرار امکان‌پذیر است، کمیته¬ای که توان و ظرفیت برای واکنش سریع داشته باشد.

در تمام حوادث طبیعی که اتفاق افتاده مردم از کم‌کاری، غفلت و عدم رسیدگی درست و لازم به آسیب‌دیدگان از نهادها و کمیته‌های امدادرسانی شکایت دارد. بناً با در نظرداشت و تجربیات سال‌های گذشته؛ از نهادهای ذیربط توقع می رود که برای هر گونه خطرات احتمالی فصل زمستان پیش رو آمادگی لازم را داشته باشند. انتظار این است که رویدادهای دلخراش سال‌های پیشین تکرار نشود.

0 پیام‌