خانم آزاد: زنان ارزگان به خدمات صحی دسترسی ندارند

خانم ریحانه آزاد؛ نماینده مردم ارزگان در مجلس در گفتگوی ویژه با “انسجام” ضمن تاکید بر موجودیت فقر و ناامنی در ولایت ارزگان به این باور است که مردم این ولایت، با درنظرداشت تمام کم کاری ها و نابسامانی ها، به ویژه در بخش صحت و ارایه خدمات صحی، از دولت راضی اند. به گفته خانم آزاد، در بخش های معارف و امور زنان، کارهای ارزشمندی انجام شده؛ اما در بخش صحت معضلات جدی هنوز وجود دارد. 

در حالی که پنج روز به فرارسیدن عید سعید قربان باقی است، مردم در مناطق مختلف کشور به ویژه در ولایت های مرکزی از فقر و بیکاری رنج می برند. معضلات متعدد در بیشترینه موارد، شماری از شهروندان کشور را عملا از برگزار کردن عید محروم می سازد و کم نیستند خانواده های که توان خریدن “سودای عید” را ندارند. ولایت های که در سال جاری خورشیدی با خشکسالی رو به رو بودند، بیشتر از دیگر ولایت ها از با معضلات اقتصادی و اجتماعی دست و پنجه نرم می نمایند. ارزگان یکی از ولایت های است که با معضلات متعدد اقتصادی – اجتماعی به شمول خشکسالی مواجه است. 
در پیوند با معضلات اقتصادی – اجتماعی ولایت ارزگان، “انسجام” گفتگوی ویژه ای را با خانم ریحانه آزاد؛ نماینده مردم این ولایت در مجلس نمایندگان ترتیب داده است.


با توجه به این که در آستانه فرارسیدن عید سعید قربان قرار داریم، خانم آزاد شما به عنوان نماینده مردم ارزگان وضعیت اقتصادی مردم ارزگان در تجلیل از این عید را چگونه ارزیابی می کنید؟
با سپاس فراوان از ویب سایت انسجام ملی که با اطلاع رسانی دقیق و بی طرفانه خود در صدد آگاه ساختن شهروندان کشور و تنویر افکار عمومی است.
ارزگان آنچنان که شما با خبر هستید، یکی از فقیر ترین و کوهستانی ترین ولایات کشور می باشد که تقریبا در طول سال، مدت چهار ماه راه مواصلاتی آن با مرکز و ولایت های همجوار مسدود می باشد. از سوی دیگر اقتصاد شهروندان این ولایت در مجموع، وابسته به زراعت و دامداری است، با توجه به این امر که سال جاری، متاسفانه معضل دیگری نیز دامن گیر مردم این ولایت شد که خشکسالی است. به همین دلیل فکر می کنم که بازار خرید و فروش مواد خوراکی و تهیه عیدانه کم رنگ تر از سالهای گذشته خواهد بود. همچنان، مشکلات امنیتی سبب کم علاقگی مردم به برگزاری عید خواوهد گردید و این امر تاثیر منفی را روی خرید و فروش گذاشته است؛ اما با این همه مردم تلاش می کنند تا سنت های معمول عید را اجرا کنند.
شما نماینده مردم ارزگان در مجلس هستید، وضع امنیتی ارزگان را چگونه ارزیابی می نمایید؟
ولایت ارزگان از جمله ولایاتی است که امنیت در آن به قطع تامین نیست و گروه های مخالف مسلح دولت و مردم افغانستان، هر از گاهی دست به اخلال امنیت این ولایت می زنند و در آخرین مورد مخالفان مسلح اداره ولسوالی گیزاب را به دست گرفته بودند که خوشبختانه با اقدام قاطع نیروهای امنیتی کشور، مجددا این ولسوالی به دست نیروهای امنیتی افتاد؛ اما مشکل اصلی امنیت ارزگان بیشتر مربوط به همسایگان آن می شود. ارزگان با چند ولایت ناامن کشور مانند هلمند و قندهار هم سرحد است و از این رو مشکلات امنیتی در این ولایت نسبت به سایر ولایات مرکزی بیشتر می باشد.
خانم آزاد! خود کفایی یا خودگردانی اقتصادی زنان در ارزگان در چه سحطی است؟
با توجه به این که جامعه افغانستان یک جامعه سنتی است و هنوز سنت های قدیمی در جامعه طرفداران خود را دارد و حکم فرما می باشد، لذا زنان هنوز در پیشبرد مسایل شخصی و غیر شخصی به نوعی وابسته به مردان می باشند که البته این امر در شهرها با توجه به کارهای فرهنگی که صورت گرفته، کم رنگتر است.
زنان در ارزگان، با تمام مشکلاتی که روبرو می باشند، دستاوردهای را نیز با خود به ارمغان آورده اند، زنان در این ولایت در بخش اقتصادی کارهای زیادی بخصوص در قسمت صنایع دستی انجام داده اند و این جای بسا امیدواری است که زنان این ولایت دوشادوش مردان در جهت ارتقاع کیفیت زندگی خود تلاش می کنند و امیدوارم که زنان ارزگان روزی به عنوان الگو و نمونه ای برای سایر هم نوعان خود در جهان معرفی شوند.
شما به عنوان نماینده مردم، در مورد کارکردهای دولت در ارزگان چگونه قضاوت می کنید؟
با تمام کم کاری ها و نابسامانی های که وجود دارد، مردم ارزگان از کارکرد چند سال اخیر دولت در این ولایت راضی و خوشحال به نظر می رسند.
در بخش معارف، تقریبا در تمام ولسوالی های این ولایت مکاتب به روی متعلمین باز می باشد و بخش زیادی از این متعلمین را دختران تشکیل می دهند که این امر نشان از پیشرفت معارف این ولایت است.
همچنان تیم بازسازی ولایتی در این ولایت کارهای زیادی را در بخش آموزش و پرورش انجام داده و نیز، کارهای روی دست دارد؛ به طور مثال چندی پیش کشور استرالیا لیسه ای را در این ولایت مورد بهره برداری قرار داد که به جرات می توان گفت در سطح کل کشور نمونه می باشد.
اما در بخش صحت، متاسفانه پیشرفت چندانی رونما نگردیده است و هنوز زنان در این ولایت از دسترسی به ساده ترین خدمات صحی محروم می باشند که این امر نگرانی های زیادی را به همراه دارد.
با سپاس از شما خانم ریحانه آزاد! بار دیگر یادآوری می کنم که شما نماینده مردم ولایت ارزگان در مجلس هستید.

0 پیام‌