حکم جدی رییس جمهور کرزی در خصوص حفاظت از محیط زیست سالم

رییس جمهور کرزی حکمی را در خصوص حفظ ساحات سبز، افزایش و نگهداشت حاصلات زراعتی و حفاظت از محیط زیست سالم در حومه شهرها صادر کرده است. در سال های اخیر محیط زیست به گونه ای بی رحمانه در افغانستان آسیب دیده است. هم‏زمان با فرارسیدن هفته محیط زیست، روز گذشته (شنبه – 18 جوزا) دفتر رسانه های اداره امور و دارالانشای شورای وزیران حکم رییس جمهور کرزی را در پیوند به حفظ ساحات سبز، افزایش و نگهداشت حاصلات زراعتی و حفاظت از محیط زیست سالم

رییس جمهور کرزی حکمی را در خصوص حفظ ساحات سبز، افزایش و نگهداشت حاصلات زراعتی و حفاظت از محیط زیست سالم در حومه شهرها صادر کرده است. در سال های اخیر محیط زیست به گونه ای بی رحمانه در افغانستان آسیب دیده است.
هم‏زمان با فرارسیدن هفته محیط زیست، روز گذشته (شنبه – 18 جوزا) دفتر رسانه های اداره امور و دارالانشای شورای وزیران حکم رییس جمهور کرزی را در پیوند به حفظ ساحات سبز، افزایش و نگهداشت حاصلات زراعتی و حفاظت از محیط زیست سالم در حومه شهرها منتشر کرد.
آقای کرزی در این حکم تصریح کرده که از اعمار تأسیسات مسکونی، شهرک‌ های رهایشی، تخریب ساحات سبز، باغ‌ ها، تاکستان‌ ها، زمین ‌های زراعتی، جنگلات و علفچرها جداً جلوگیری گردد.
همچنان در این حکم گفته شده که وزارت امور شهرسازی به رویت ماسترپلان‌ ها و پلان ‌های استراتژیک وزارت زراعت و آبیاری ساحات سبز، زراعتی، باغات و جنگلات را بر اساس نقشه ‌های کادستری فضایی مشخص و به شاروالی‌ های ولایت رسماً ابلاغ نمایند.
بربنیاد این حکم، وزارت زراعت و آبیاری و سایر ارگان ‌های دولتی موظف‌‌ اند که از تعدیل ساحات یادشده جهت اعمار دفاتر دولتی و مناطق رهایشی جداً اجتناب ورزند. وزارت‌ های زراعت و آبیاری و امور شهرسازی، شاروالی‌ های مرکز و ولایات تدابیر لازم را بدین منظور در ساحات مربوط اتخاذ و عملی نمایند.
آقای کرزی گفته که وزارت‌ های امور داخله، زراعت و آبیاری، امور شهرسازی، ریاست عمومی امنیت ملی و اداره مستقل ارگان‌ های محلی، از اعمار منازل و شهرک‌ های رهایشی، در ساحات سبز، باغات و تاکستان ‌ها، به رؤیت ماسترپلان و پلان ‌های تفصیلی و استراتژیک شهرها، جداً جلوگیری نمایند.
محکوم شدن آتش زدن تصاویر رهبران کشورهای همسایه
در همین حال، رییس جمهور در همایش تجلیل از روز جهانی محیط زیست به آتش کشیدن تصاویر رهبران کشورهای همسایه را نادرست خواند و گفت که این امر خلاف فرهنگ افغان ها است.
به گفته وی: «ما (مردم افغانستان) یک ملت با وقار و با عزت هستیم. نباید از خاک ما و توسط ما به هیچ کشور همسایه و کشور های دورتر عملی صورت گیرد که خدا ناخواسته بی عزتی مردم و ملت آن کشور باشد.»
به نظر می رسد، اشاره آقای کرزی به اعتراض های چند روز پیش است که در کابل راه اندازی شده بود. اعتراض گران همسایه ها به ویژه جمهوری اسلامی ایران را به مداخله در امور افغانستان متهم کردند و تصاویر رهبران این کشور را به آتش کشیدند.

0 پیام‌