تازه‌ها:

حمله‌های پیاپی به نهادهای امدادرسان؛ فعالیت‌های کمیته صلیب سرخ در دو ولایت متوقف شد

محمد کریم

پس از حمله‌های پیاپی به نهادهای امدادرسانی، مسئولان کمیته صلیب سرخ جهانی در کابل اعلام کردند که فعالیت‌های این کمیته را در ولایت‌های قندوز و فاریاب متوقف کرده است.

امروز (دوشنبه-17 میزان) رییس کمیته صلیب سرخ افغانستان در یک نشست خبری از کاهش و محدود کردن فعالیت‌های خود در افغانستان خبر داد و این تصمیم بدنبال چندین بار حمله به این کمیته گرفته شده است.

فعالیت های این کمیته شامل کمک‌های اولیه ،پیش گیری از وقوع حوادث، تعلیم دادن پرستاران و قابله‌هائ مراقبت از زایشگاه‌ها و مراکز رفاهی کودکان بنا نهادن مراکز بیمارستان‌ها و برپا کردن بانک‌های خون، ساختن اعضای بدن برای معلولان و…

مونیکا زیناریلی؛ رییس این کمیته در افغانستان گفت که تصمیم فوق بدلیل سه حمله تروریستی در نُه ماه گذشته بر این کمیته در کشور گرفته شده و با بهبود امنیت دوباره فعالیت های خویش را آغاز می‌کند.

به گفته خانم زیناریلی این کاهش فعالیت بیشتر در شمال افغانستان قابل اجرا است و در دیگر نقاط افغانستان خدمات همچنان به حالت عادی ادامه دارد.

او همچنان در بخشی از سخنان‌اش در باره دفتر مرکزی این کمیته در شهر مزارشریف معلومات ارایه کرد و از آغاز فعالیت مرکز اورتوپیدی در این شهر را داد.

رییس این کمیته افزود که با بهبود امنیت دوباره در ساحات مذکور و سراسر کشور فعالیت‌های خویش را از سرگرفته و به قربانیان جنگ کمک خواهد کرد.

این همه در حالی است که امنیت در نقاط مختلف کشور به شدت آسیب دیده و فعالیت برای نهادهای کمک‌رسان ملی و بین المللی کاهش پیدا کرده و کسی که در بین متضرر می‌گردد مردم افغانستان است.

چندی قبل یک زن آلمانی و محافظ او در ناحیه دارالامان کابل کشته شدند که این زن کارمند یک موسسه خیره در افغانستان بود و بدنبال آن یک زن فنلندی در کابل اختطاف شد.

افغانستان پس از سالها کار بروی امنیت و خدمات رسانی برای مردم همچنان یکی از خطرناک‌ترین کشور ها برای امداد رسانان قلمداد می‌شود.

در آخرین مورد، یک فزیوتراپیست خارجی صلیب سرخ در مرکز اورتوپیدی شهر مزارشریف از سوی یک بیمار با ضرب گلوله به قتل رسید.

کمیته صلیب سرخ در افغانستان 1800 کارمند دارد که 120 تن آنان شهروند خارجی است، به گفته رییس این کمیته پس از کاهش فعالیت تعداد کارمندان آنان نیز کم خواهد شد.

0 پیام‌