حزب انسجام ملی افغانستان از مدال‌آوران مسابقات ترکمنستان تقدیر کرد+عکس

حزب انسجام ملی افغانستان در یک مراسم ویژه از قهرمانان و مدال‌آوران مسابقات آسیایی داخل سالون ترکمنستان تقدیر نمود.

روز دوشنبه (۸ عقرب ۱۳۹۶) حزب انسجام ملی، در تالار دانشگاه رابعه بلخی با حضور داکتر صادق مدبر، شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی، ورزشکاران و جوانان از حسین‌بخش صفری برنده مدال طلا در رشته جوجیت‌سو و خانم زهره رضایی برنده مدال برنز در رشته موی‌تای مسابقات آسیایی داخل سالون ترکمنستان تقدیر نمود.

در این مراسم، داکتر صادق مدبر؛ رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان کسب مدال‌ پیروزی را برای آقای حسین‌بخش صفری و خانم رضایی، خانواده‌های آنان، مربیان شان و همه مردم افغانستان تبریک گفت.

وی تصریح کرد که این مدال‌های قهرمانی؛ مدال‌های پیروزی همه ملت افغانستان است و تلاش‌ها و زحمت‌های آنان قابل ستایش می‌باشد.

داکتر مدبر افزود: «قهرمانان ما به این مدال‌ها بسنده نکنند؛ بلکه به تلاش‌های خود ادامه دهند. از پیروزی‌ها مغرور نشوند و از شکست‌ها مأیوس نگردند.»

رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی خطاب به جوانان گفت: «جوانان ما بدانند که وضعیت نامطلوب فعلی درگذر است، آنان ناامید نشوند و به درس و تلاش خود ادامه دهند. افغانستان به جوانان دانشمند و پرتلاش نیاز دارد.»

وی خاطر نشان ساخت که اداره المپیک نتوانسته خدمات درست را برای قشر ورزشکار و به خصوص قهرمانان ورزشی فراهم کند و به همین ترتیب اداره تربیت بدنی با مشکلات درونی مواجه است.

داکتر مدبر گفت: «در حکومت پیشین، بنابر حجم گسترده کار ورزشی، تشخیص داده شد تا ریاست تربیت بدنی که از بودجه دولت افغانستان تغذیه می‌نماید، امور مربوط ورزشکاران را در داخل کشور مدیریت می‌کرد و کمیته ملی المپیک که بیش‌تر بودجه آن از طریق نهادهای بین‌المللی تأمین می‌شد، با نهادهای بین‌المللی ورزش به تماس بود و از آن طریق به ورزشکاران خدمات ارایه می‌کرد.  فعلاً متأسفانه کشاکش روی ریاست‌های این نهادهای ورزشی، سبب شد تا ورزش افغانستان صدمه ببیند. مشکلات کمیته ملی المپیک و ریاست تربیت بدنی باید حل شود و کار در این نهادها به اهل آن سپرده شود.»

داکتر مدبر افزود که در طی پانزده سال اخیر، ظرفیت‌های زیاد علمی و ورزشی ساخته شد؛ اما متأسفانه تا هنوز از این ظرفیت‌ها استفاده درست نمی‌شود و در ادارات حکومتی با آنان برخورد سلیقه‌ای و غیرعادلانه صورت می‌گیرد.

مشکلات انتخاباتی

رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی با اشاره به وضعیت سیاسی کشور بیان داشت: «برگزاری انتخابات هنوز هم در ابهام است. در حالی که قرار بود ثبت‌نام برقی گردد و رای‌دهندگان بیومتریک شوند؛ اما اخیراً کمیسیون انتخابات اعلام کرده که آنان به شیوه سابق ـ شیوه سنتی‌ ـ انتخابات را برگزار خواهد کرد. اگر وضعیت این‌گونه ادامه یابد، نتیجه انتخابات پیش‌رو،‌ بدتر از انتخابات ۲۰۱۴ خواهد بود.»

وی با بیان این که استقلال کمیسیون‌های انتخابات زیرسوال رفته است، افزود: «اختلاف‌های جدی بین کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی، نامشخص بودن کمک مالی کشورهای کمک‌کننده به انتخابات، نامشخص بودن لیست رای‌دهندگان که در واقع زیربنای انتخابات است و به همین‌طور نگرانی متداوم نهادهای ناظر انتخاباتی از شیوه کار کمیسیون و عدم استقلال این نهاد؛ تردیدهای جدی را نسبت به برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی در سال آینده خلق کرده است. بناً اگر انتخابات نشود، دمکراسی نیم‌بند که در افغانستان آمده بود، آسیب بیش‌تر می‌بیند و اگر سال آینده انتخابات پارلمانی نشود، انتخابات ریاست‌جمهوری هم به وقت آن برگزار نخواهد شد.»

وی افزود که اگر کمیسیون‌ انتخابات ادعا کند که هردو انتخابات را هم‌زمان برگزار می‌کند، این ادعا اشتباه خواهد بود؛ از نظر تخنیکی در افغانستان چنین چیزی فعلا غیرممکن است.

وی با اشاره به مساله امنیت انتخابات گفت که فعلا حتی در مساجد کابل مصونیت وجود ندارد؛ ‌چطور امنیت مراکز رای‌گیری تأمین خواهد بود.

محمد ظاهر زارع معاون علمی ـ تدریسی دانشگاه رابعه بلخی در این مراسم گفت: «ورزش از بحث تفریح و سرگرمی سالم گرفته تا ضامن سلامتی و صحت‌مندی، ایجاد غرور ملی، معرفی فرهنگ و خورده‌فرهنگ‌ها به جوامع دیگر، ایجاد وحدت و همدلی و انتقال پیام صلح به جامعه و همه جهانیان را در برمی‌گیرد.»

وی گفت که در شرایط حساس کنونی که ما متأسفانه شاهد خبرها متعدد خبرهای ناگوار از انفجار و انتحار و فساد و نابسامانی‌های دیگر قرار داریم. ورزش، نوید خوش است که در کنار این ناملایمات، لبخند خوشی و غرور بر لبان ملت رنج‌دیده افغانستان هدیه می‌دهد.

معاون علمی ـ تدریسی دانشگاه رابعه بلخی علاوه کرد؛ در شرایط که انتحار و فساد و بی‌عدالتی وطن را رنج می‌دهد توجه به ورزش و ورزشکار و قدردانی از این قشر می‌تواند به عنوان یک بدیل موثر به حساب آید.

آقای زارع تصریح کرد که ورزشکاران ما با امکانات بسیار اندک، دستاورد بسیار بزرگ بین‌المللی را رقم زدند، از این نظر تلاش‌های قهرمانان ورزشی ما قابل ستایش است.

امکانات اندک؛ دستاورد بین‌المللی

قاری محمد حسن شیبری نیز در این مراسم گفت که حسین‌بخش صفری و خانم زهره رضایی با کسب مدال‌های قهرمانی چهره‌ای دیگر از مردم افغانستان را که در واقع چهره تلاش و کوشش و صلح و هنر و ورزش است، به جهانیان معرفی نمود.

آقای شیبری گفت که یک قهرمان ورزش محبوبیت را در بین مردم ایجاد می‌کند و قلب‌ها را به هم نزدیک‌تر می‌سازد.

او تصریح کرد که ورزش یک بازی فزیکی نیست، بلکه با سیاست‌ هم پیوند محکم دارد. ورزشکار می‌تواند برای مردم و کشور خود عزت خلق کند و با پیروزی خود هم کشور خود را سربلند بسازد و هم میلیون‌ها هموطن خود را شاد سازد.

وی گفت که ورزشکاران ما با وجود مشکلات اقتصادی و کمبود امکانات توانستند از پرچم سه‌رنگ افغانستان را به اهتزار درآورند؛ این پیروزی، پیروزی ملت بزرگ افغانستان بود.

تأکید به حمایت از ورزشکاران

کربلایی حبیب‌الله رییس زون شرق کابل نیز سخنرانی کرد و گفت که خانم زهره رضایی ثابت کرد که زنان می‌توانند قهرمان باشند، افتخار بیافرینند و نام افغانستان را بلند کنند.

به تصریح وی،‌ سخت‌کوشی، تلاش‌ و پشتکار حسین‌بخش صفری برای ما مشخص است و او با تمام مشکلات توانست، پیروز شود و افغانستان را سربلند کند.

او در پایان صحبت‌های خود از همگان خواست که از ورزشکاران حمایت کنند؛ زیرا ورزشکاران ما ثابت کرده‌اند که می‌توانند افتخار‌های بیش‌تر را برای افغانستان خلق کنند.

در این مراسم، حسین‌بخش صفری و خانم زهره رضایی نیز طی صحبت‌های کوتاهی، ضمن سپاس‌گزاری از حزب انسجام ملی در راستای حمایت از ورزشکاران و تشویق قشر ورزشکار، گفت که تلاش خواهند کرد تا در آینده‌ها مصدر خدمات بیش‌تر برای کشور شوند.

در پایان این مراسم، داکتر صادق مدبر لوح‌تقدیر را نیز به آقای صفری و خانم رضایی اهدا کرد.

در این مراسم، معاون دانشگاه رابعه بلخی اعلام کرد که اداره این دانشگاه جهت تشویق ورزشکاران و تقدیر از دو قهرمان ورزش کشور، دو بورسیه تحصیلی رایگان را به خانم رضایی و آقای صفری هدیه کرده است.

مراسم با دعائیه حجت‌الاسلام استاد هادی ترکمنی عضو شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان پایان یافت.

0 پیام‌