تازه‌ها:

“خاص ارزگان” در کشمکش مرگ و زندگی

 

در زمستانی که رفته رفته رخت بر‏می‎‏بندد و آهنگ رفتن دارد، هزاره‏جات مصیبت‏های طبیعی فراوانی را تحمل کرد. از بسته شدن راه‏های مواصلاتی بخاطر برف‏باری‏های سنگین تا شدت سرما در بخش‏های از هزاره‏جات، چالشی بودند فراروی زندگی عادی شهروندان مناطق مرکزی کشور. با آن هم، هنوز مناطقی در هزاره‏جات وجود دارد که گرفتار بیداد طبیعت اند؛ اما کمتر مورد توجه مسوولان قرار می‏گیرند.
ولسوالی خاص ارزگان ولایت ارزگان، یکی از همین مناطق است. ولایت ارزگان، از ولایت‏های دور دست و محروم کشور است که مشکل ناامنی و فقدان سازندگی، سیمای آن را گردآلود ساخته و شهروندان این ولایت، حرف‏های بسیار نگفته دارند. ارزگان، به ویژه ولسوالی خاص ارزگان، همواره مورد بی‏مهری حکومت‏ها قرار گرفته و دوران پساطالبانی نیز از این امر، مستثنا نیست. به نظر می‏رسد طبیعت و جغرافیایی این ولایت به اضافه‏ای بی‏تفاوتی حکومت و اداره‏ی محلی، بیشترینه رنج را بر شهروندانش تحمیل کنند و آنان نیز، جز تحمل و صبر، راه دیگری ندارند.


ولسوالی خاص ارزگان، ولسوالی چند قومی است که از شرق به ولسوالی مالستان ولایت غزنی، از غرب به ولسوالی چارچینو، از شمال به ولسوالی اجرستان و گیزاب و از جنوب، به ولسوالی دای‏چوپان ولایت زابل، متصل می‏گردد.
نجفی؛ یکی از متنفذین این ولسوالی نسبتا کوهستانی می‏گوید که نزدیک به دو متر برف ولسوالی خاص ارزگان را پوشانده و تمامی راه‏های مواصلاتی به روی شهروندان بسته شده و حتا، رفت و برگشت پیاده‏ی مردم با مشکل رو به رو است.
به تاکید وی، یکی از شهروندان منطقه‏ی “اربوز تو” ولسوالی خاص ارزگان که “آپاندیس” شده بود و وی را جهت تداوی به سمت ولسوالی مالستان ولایت غزنی انتقال می‏دادند، به علت زیاد بودن برف و راه بندی، در کوتل “خار و زار” که میان خاض ارزگان و مالستان موقعیت دارد، جان باخته است. 
این متنفذ محلی، تصریح دارد که در ولسوالی خاض ارزگان دو کلنیک وجود دارد؛ اما در این درمانگاه‏ها نه از دارو خبری است و نه هم از داکتر و بیشتر به “چهار دیواری” شبیه است تا کلنیک.


همچنان بر اساس گفته‏های مردم محل، روستاهای “اربوز تو”، “خواجه روشنایی”، و “حاجی محمد”، بر اثر برف‏کوچ، خسارات سنگینی را متحمل شده اند.
بسته شدن سه ماهه‏ی راه‏های مواصلاتی این ولسوالی، معضل دیگری است که شهروندان را به شدت آسیب رسانده است. بازارهای این ولسوالی از مواد اولیه و مورد ضرورت، تهی شده و 5 لیتر تیل میان 1000 تا 1500 افغانی رسیده و یک کیلو گاز مایع، به 180 افغانی به فروش می‏رود. گفته شده که نرخ‏ها در حال افزایش است. 
با وضع کنونی ولسوالی خاص ارزگان که ناشی از بی‏مهری طبیعت و حکومت است، احتمال بروز فاجعه‏ی انسانی دور از تصور نیست.
شهروندان این ولسوالی، از حکومت می‏خواهد آنان را کمک کرده و مسوولیت خود را ادا نمایند. اگر قرار باشد کاری برای این مردم شود، حکومت مسوول است راه‏ها را پاک و مواد اولیه‏ای مورد ضرورت آنان را تهیه نماید و از بروز یک فاجعه‏ی انسانی جلوگیری کند. 
حکومت مسوول است برای رفع معضلات مردم، کارهای بنیادین انجام دهد و با اعمار سرک و درمانگاه‏های مجهز، شهروندان ولایت ارزگان، به ویژه ولسوالی خاص ارزگان را از رنج راه بندی و نبود درمانگاه‏ها، برای همیشه برهاند.

0 پیام‌