جایگاه اول قالین افغانی در نمایشگاه چین/ قالین افغانی بر بام قالین دنیا، اما…!

صادرات قالین کشور با کیفیت مرغوبی که دارد، در طول سال‏های گذشته، نشیب و فرازهای مختلفی داشته و گاه به شدت سقوط کرده و گاهی رو به افزایش قدم گذشته است. به گفته مقام‏های اداره انکشاف صادرات کشور،طی سال جاری، میزان صادرات قالین افغانستان 21 درصد افزایش یافته است. افغانستان در ربع اول سال گذشته ۲۷۰ هزار مترمربع قالین صادر کرده، اما امسال میزان صادرات قالین در مدت مشابه، به ۳۵۰ هزارمتر مربع رسیده است. کشورهای امریکا، آلمان و چین از جمله عمده‌ترین مشتریان قالین دست‌باف افغانستان، به شمار می‌روند

کوشا حسینی/ بخش اول

موفقیت‏های قالین افغانی در طول سال‏های گذشته، خیره‏کننده بوده است. در آخرین مورد، مقام‌های وزارت تجارت و صنایع و اداره انکشاف صادرات می‌گویند که قالین افغانستان در نمایشگاه بین‌المللی چین، توانسته مقام اول را کسب کند. به‌گفته‌ این مقام‌ها، در نمایشگاه بین‌المللی «تیبیتن» چین، نزدیک به 150 کشور تولیدکننده‏ قالین، حضور داشتند که از میان این کشورها، دو شرکت افغانی توانسته‌اند، مقام‌ اول را کسب کنند. دیزاین جدید و بافت خوب، دو عامل مهم در کسب مقام اول، توسط قالین افغانستان در نمایشگاه چین بوده است.

به دنبال این موفقیت، تاجران شرکت‌کننده در نمایشگاه بین‌المللی قالین در چین، توانسته‌اند قراردادهایی به ارزش یک میلیون دالر نیز با شرکت‌ها و کشورهای خارجی به امضا برسانند.

پیش از این و در نمایشگاه بین‏المللی قالین که در مرکز نمایشگاه‏های شهر هانور آلمان برگزار گردید و در آن 1600 شرکت بزرگ مولد و صادرکننده قالین از 60 کشور جهان شرکت کرده بودند، دو طرح قالین افغانی توانستند برنده جایزه بین‏المللی «اسکار» شوند. قالین افغانی در نمایشگاه بین‏المللی دوبی نیز مقام اول را کسب کرده بود.

صادرات قالین کشور با کیفیت مرغوبی که دارد، در طول سال‏های گذشته، نشیب و فرازهای مختلفی داشته و گاه به شدت سقوط کرده و گاهی رو به افزایش قدم گذشته است. به گفته مقام‏های اداره انکشاف صادرات کشور،طی سال جاری، میزان صادرات قالین افغانستان 21 درصد افزایش یافته است. افغانستان در ربع اول سال گذشته ۲۷۰ هزار مترمربع قالین صادر کرده، اما امسال میزان صادرات قالین در مدت مشابه، به ۳۵۰ هزارمتر مربع رسیده است. کشورهای امریکا، آلمان و چین از جمله عمده‌ترین مشتریان قالین دست‌باف افغانستان، به شمار می‌روند و افغانستان در جریان سال گذشته توانست به ارزش دو میلیارد افغانی قالین صادر کند و انتظار می‌رود که این رقم در سال جاری بیشتر شود. این در حالی است که بر اساس ارزیابی‌ها، نزدیک به دو میلیون تن در افغانستان مصروف بافتن قالین هستند.

اما علی‏رغم این دست‏آوردها، قالین افغانی با مشکلات بسیاری مواجه است که تاکنون لاینحل باقی مانده است. از آن‏جا که نزدیک به دو میلیون تن در افغانستان به بافت قالین مشغول‌اند، این صنعت بر وضعیت زندگی قشر قابل توجهی از مردم تأثیرگذار است و هزاران خانواده از طریق قالین‏باقی تمویل و تأمین می‏شوند، اما انجمن صادرات قالین کشور می‏گویند که همکاری‏های جدی در 13 سال گذشته در بخش قالین صورت نگرفته است. مقام‏های انجمن صادرات قالین کشور می‏گویند که نهادهای دولتی در 13 سال گذشته، همکاری خوب و جدی در بخش صنعت قالین نداشته‏اند و از حکومت جدید می‏خواهند یک استراتژی مشخص و کارآ را برای بخش قالین دست‏باف روی دست بگیرد.

در یک نگاه گذرا، مشکلات صنعت قالین دست‏بافی افغانی را می‏توان به دو بخش مشکلات زیربنایی و چالش‏های فراروی صادرات تقسیم کرد:

1ـ نبود زیربناهای لازم

عمده‏ترین مشکل در راستای توسعه بیش از پیش صنعت قالین‏باقی در کشور، مشکلات زیربنایی است. با توجه به موفقیت‏های سال‏های اخیر قالین افغانی در سطح جهانی و افزایش تقاضا، نیاز جدی به توسعه‏ صنعت قالین‏باقی در کشور است. متأسفانه روند بافت قالین افغانی، هم‏چنان یک روند سنتی و قدیمی است که در قریه‏ها و داخل خانه‏ها بافته می‏شود، اما ضمن حفظ روند سنتی و تلاش بیش‏تر برای تأمین نیازهای قالین‏بافان سنتی، نیاز بود تا یک نگاه جدید و مدرن وارد صنعت قالین‏باقی در کشور شود و از نگاه سنتی به نگاه صنعتی و مدرن گذار کند. قالین افغانی به معنای واقعی نیاز دارد تا به یک صنعت مبدل شود و به صورت گسترده و صنعتی تولید گردد؛ اما در طول سال‏های گذشته، به ضرورت گذار از نگاه سنتی به صنعتی و مدرن، توجه لازم صورت نگرفته است. در این میان علی‏رغم وعده‏هایی که مقام‏های دولتی به خصوص در وزارت تجارت و صنایع داده‏اند، پارک‏های صنعتی قالین ایجاد نشده‏اند و مشکلات زیربنایی متعددی در این قسمت چون نبود تخصیص لازم زمین برای شهرک‏های صنعتی قالین‏بافی، چور و چپاول و غصب زمین‏های دولتی توسط زورمداران، نبود برق و سایر سهولت‏های انرژی و آب وجود دارد. از سوی دیگر، منابع مالی و بودجه لازم برای رشد و توسعه قالین‏بافی در کشور از سوی دولت، نهادهای جهانی کمک‏کننده و هم‏چنین بخش خصوصی وجود نداشته است. در این زمینه، باید از بخش خصوصی و تاجران قالین پرسید که آیا به میزان منافع سرشاری که از صادرات قالین افغانی به دست آورده‏اند، برای توسعه این بخش، سرمایه‏گذاری کرده‏اند؟ و آیا حکومت به میزان نام و نشانی که قالین افغانی در بازارهای جهانی به دست آورده، برای رفع مشکلات این بخش توجه کرده است؟

در این میان قالین‏بافان کشور با مشکلات جدی در قسمت تأمین مواد اولیه قالین‏بافی مواجه اند و در این زمینه، ما وابسته به کشورهایی چون پاکستان و ایران بوده‏ایم.

از جمله با وجود این‏که همه‌ساله در کشور پشم لازم گوسفند تولید می‏شود، اما برای واردات نخ مورد نیاز برای قالین‏بافی، وابسته به پاکستان بوده‏ایم.

در این زمینه باید سرمایه‏گذاری‏های لازم در داخل کشور برای خودکفا شدن در تأمین نیازمندی‏های اولیه قالین‏بافی صورت بگیرد تا از وابستگی به کشورهایی چون پاکستان رهایی یافت.

0 پیام‌