تیفا: حکومت در پی مهندسی انتخابات آینده است

محمد کریم

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا (تیفا) از مهندسی شدن انتخابات آینده از سوی حکومت نگرانی خویش را اعلام کرد.

مسئولان در این بنیاد تاکید دارند که افراد نزدیک به ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه در پی مهندسی انتخابات آینده اند و خواهان به بحران کشانیدن آن می باشند.

امروز یکشنبه (21 عقرب) بنیاد تیفا طرح پیشنهادی خویش در رابطه به برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی و مجلس نمایندگان را در نشست خبری با مسئولان کمیسیون انتخابات در میان گذاشت.

محمد نعیم ایوب‌زاده رییس تیفا با ابراز نگرانی از مهندسی شدن انتخابات آینده به نفع جریان های مشخص گفت: «آمادگی لازم و کافی برای برگزاری انتخابات آینده روی دست گرفته نشده و این خود نشان می دهد که حکومت اراده‌ای برای برگزاری شفاف انتخابات را ندارد.»

او همچنان افزود که مداخله افراد از ارگ و سپیدار باعث اخلال در کار کمیسیون انتخابات شده و پروسه پیشرفت کار را بشدت ضربه زده است.

وی افزود که برکناری کمیشنران کمیسیون انتخابات راه حل نیست بلکه باید روی اصلاحات و فرایند برگزاری انتخابات تمرکز گردد.

به گفته وی، اگر کمیشنران انتخابات برکنار شوند، برگزاری انتخابات پارلمانی و حتی ریاست جمهوری به دلیل طولانی بودن مراحل گزینش کمیشنران جدید به تاخیر خواهد افتاد.

ایوب زاده در بخشی از سخنان خود افزود که جامعه جهانی در افغانستان خواهان اصلاح نظام انتخاباتی است و اگر نظام انتخاباتی اصلاح نشود آنان حمایت خویش را از این کمیسیون قطع خواهند کرد.

فقدان اراده سیاسی برای برگزاری انتخابات، نا امنی، نبود بودجه و پایین بودن ظرفیت کاری در کمیسیون های انتخاباتی، عدم همکاری میان کمیسیون ها، نبود برنامه مشخص و عدم شفافیت در مصرف بودجه همه و همه از مشکلات عمده فراروی انتخابات آینده تلقی می شود.

در زمان تشکیل حکومت وحدت ملی یکی از شرایط اساسی این بود که نظام انتخاباتی باید اصلاح شود و از شیوه های نوین در برگزاری انتخابات آینده استفاده شود. همچنان اصل بیطرفی در انتخابات باید رعایت گردد اما با گذشت سه سال از عمر حکومت وحدت ملی نه نظام انتخاباتی اصلاح شد، نه پایه و اساس شیوه نوین برگزاری انتخابات گذاشته شد و نه هم اصل بیطرفی در انتخاب کمیشنران انتخابات رعایت گردید.

0 پیام‌