تازه‌ها:

توصیه جنرال چهارستاره به کاخ سفید: تا 2016 افغانستان را تنها نگذارید

به تازگی، جنرال ژوزف دانفورد؛ فرمانده عمومی نیروهای بین‌المللی در افغانستان به سناتوران امریکایی گفته که بهتر بود برای مخالفین مسلح این پیام داده نمی‌شد که نیروهای بین‌المللی افغانستان را ترک می‌کنند. وی در سخنرانی به کمیته امور نظامی مجلس سنای امریکا گفته است: «شاید نیروهای افغان تا سال 2016 در مبارزه با تروریزم، در بخش‌های هوایی و استخباراتی با مشکل روبه‌رو باشند.» به گفته وی، برنامه کنونی کاخ‌سفید که براساس آن نیروهای امریکایی به صورت مکمل در سال 2016 افغانستان را

یک جنرال بلندپایه امریکایی به کاخ‌سفید توصیه کرده دست‌کم تا سال 2016 نباید نیروهای امنیتی افغانستان تنها گذاشته شوند. همچنان وی، خواستار یک تعهد قوی در راستای تداوم سپردن بالگردهای روسی می‌هفده به نیروهای هوایی افغانستان شد.

به تازگی، جنرال ژوزف دانفورد؛ فرمانده عمومی نیروهای بین‌المللی در افغانستان به سناتوران امریکایی گفته که بهتر بود برای مخالفین مسلح این پیام داده نمی‌شد که نیروهای بین‌المللی افغانستان را ترک می‌کنند. وی در سخنرانی به کمیته امور نظامی مجلس سنای امریکا گفته است: «شاید نیروهای افغان تا سال 2016 در مبارزه با تروریزم، در بخش‌های هوایی و استخباراتی با مشکل روبه‌رو باشند.»

به گفته وی، برنامه کنونی کاخ‌سفید که براساس آن نیروهای امریکایی به صورت مکمل در سال 2016 افغانستان را ترک می‌کنند، توانایی امریکا را در مبارزه با تروریزم کاهش می‌دهد. دانفورد افزوده است که مقام‌های ارشد نظامی امریکا با این مساله موافق نیستند که تمامی سربازان این کشور پس از سال 2016 نیروهای افغانستان را تنها بگذارند.

پیش‌تر، بارک اوباما؛ رییس‌جمهور امریکا پس از آخرین سفرش به افغانستان اعلام کرده بود که به استثنای تقریباً ده هزار سرباز، سایر نیروهای کشورش تا پایان سال 2014 افغانستان را ترک خواهند کرد.

بر اساس این برنامه، تا اخیر سال 2015، نیمی دیگری از این نیروها از افغانستان خارج خواهند شد و در پایان سال 2016 حدود یک هزار نظامی این کشور تنها برای حفاظت از سفارت امریکا در کابل مستقر خواهند ماند. البته، این در صورتی است که قرارداد امنیتی میان کابل ـ واشنگتن به امضا نرسید. در حالی که هردو کاندیدای ریاست‌جمهوری گفته اند که پس از پیروزی امضای این قرارداد را در اولویت کاری خود قرار می‌دهند.

جنرال دانفورد به کمیته امور نظامی سنای امریکا گفته که در مورد خروج امسال و سال آینده با برنامه واشنگتن موافق است؛ اما وی در پاسخ به پرسش سناتور جان مک کین گفته که او و سایر رهبران نظامی سفارش نمی‌کنند تمامی نیروهای امریکایی در سال 2016 از افغانستان خارج شوند و یک تاریخ دقیق در این مورد تعیین شود.

به گفته جنرال دانفورد، مقام‌های ارشد نظامی می‌خواهند تا با توجه به وضعیت فعلی، هر تصمیمی که در مورد نیروها گرفته می‌شود، بار بار ارزیابی شود که در اینجا، توانایی نیروهای افغانستان، هشدارها از جانب مخالفین مسلح و پیشرفت‌های حکومت افغانستان شامل‌اند.

این فرمانده امریکایی در افغانستان در این نشست همچنان افزوده اگر ایالات متحده بپذیرد که پس از سال 2016 به کمک‌های بیش‌تر نیاز است، مقام‌ها باید گفت‌وگوها را در این مورد در یک سال آینده آغاز کنند که چگونه ممکن است تا واشنگتن بیرون از کابل، برای کمک در مبارزه با تروریزم، نیروهای ویژه داشته باشد.

همچنان جنرال دانفورد، خواهان تعهد قوی شد که امور انتقال بالگردهای روسی می‌هفده به قوای هوایی افغانستان، ادامه یابد. به گفته او، توقف در روند انتقال و فروش این بالگردها به اردوی افغانستان، شاید یک فاجعه را به بار آورد.

در همین حال، نمایندگان کنگره امریکا، پس از الحاق کریمه اوکراین به روسیه، علیه مسکو تحریم وضع کردند؛ اما آنان می‌خواهند تا قرارداد یک میلیارد دالری باقی مانده در خصوص بالگردها، فسخ شود.

از سویی‌هم، جنرال دانفورد گفته که حدود 30 بالگرد برای عملیات‌های ویژه استفاده می‌شوند و به باور او، در نبود این بالگردها، نیروهای افغان نخواهند توانست تا عملیات مبارزه با تروریزم را به پیش ببرند.

دولت و کارشناسان افغانستان همواره تاکید کرده اند که باید نیروهای امنیتی افغانستان را با جنگ‌های افزارهای پیش‌رفته مجهز سازند.

به گفته کارشناسان، باید نیروهای هوایی افغانستان روی پای خود ایستاد شود.

تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان با ابزارهای مدرن جنگی و استخباراتی می‌تواند تهدیدهایی احتمالی را که متوجه مردم افغانستان پس از خروج نیروهای بین‌المللی است، برطرف سازد.

0 پیام‌