تظاهرات گسترده در ولایت دایکندی علیه حمله پاکستان به خاک کشور

بعد از ظهر روز گذشته (جمعه – 20 ثور) شورای ولایتی حزب انسجام ملی افغانستان در ولایت دایکندی، شورای علما، جامعه مدنی و چندین نهاد فرهنگی و اجتماعی با حضور صدها تن از شهروندان دایکندی در مرکز این ولایت در یک حرکت مدنی، اعتراض خود را به حمله پاکستان بر خاک افغانستان ابراز داشتند. آنان از دولت و جامعه جهانی خواستند تا موضع جدی‎تر در قبال تجاوزات پاکستان گرفته و به این کشور اجازه ندهند که به دست‏اندازی‎های خود در امور افغانستان ادامه دهد.

بعد از ظهر روز گذشته (جمعه – 20 ثور) شورای ولایتی حزب انسجام ملی افغانستان در ولایت دایکندی، شورای علما، جامعه مدنی و چندین نهاد فرهنگی و اجتماعی با حضور صدها تن از شهروندان دایکندی در مرکز این ولایت در یک حرکت مدنی، اعتراض خود را به حمله پاکستان بر خاک افغانستان ابراز داشتند.
آنان از دولت و جامعه جهانی خواستند تا موضع جدی‎تر در قبال تجاوزات پاکستان گرفته و به این کشور اجازه ندهند که به دست‏اندازی‎های خود در امور افغانستان ادامه دهد.
در این گردهمایی قطع‎نامه‎ پنج ماده‎ای قرائت گردید و از موضع‎گیری‎های گذشته دولت افغانستان در قبال پاکستان انتقاد شد. در قطع‏نامه از دولت افغانستان خواسته شده در برابر تجاوزات پاکستان سیاست مماشات را کنار گذاشته و از منافع ملی کشور با جدیت دفاع کند.
همچنان در قطعنامه موضع‏گیری‏های همکاران بین ‎المللی در برابر پاکستان پرسش‎برانگیز خوانده شده است. در این گردهمایی از جامعه جهانی خواسته شد؛ بر پاکستان فشار وارد کند تا دست از مداخله‎ ها در امور افغانستان بردارد.
در بخش دیگر این قطع‏نامه از رشادت و فداکاری شهید قاسم خان که در راه حفظ تمامیت ارضی کشور جانش را از دست داده نیز قدردانی به عمل آمده است.
پس از درگیری‎های مرزی اخیر میان پاکستان و افغانستان، مردم افغانستان در ولایت‎های مختلف به حمایت از نیروهای امنیتی و تمامیت ارضی کشور، تظاهرات و گردهمایی‎های گسترده‎ ای را راه اندازی کرده‎ اند.
در اکثر این گردهمایی‎ها تجاوز پاکستان به خاک افغانستان نکوهش شده و از جامعه جهانی خواسته شده تا بر پاکستان فشار وارد نماید که دست از مداخله در امور افغانستان بردارد.
پیشتر، رییس جمهور کرزی گفته بود که اگر فشارهای اخیر بر افغانستان به خاطر پذیرفته‌ شدن «خط‌دیورند» باشد، عملی شدن آن غیرممکن است. وی در ادامه از مردم پاکستان به عنوان ملت برادر و دوست یاد کرد وگفت: از مردم پاکستان به خاطر مهمان‌نوازی آنان که به افغان‌ها پناه دادند، سپاسگزاریم. رئیس جمهور در عین حال خطاب به دولت و نظامیان پاکستانی گفت که عملکرد خود را در قبال افغانستان اصلاح کنند. وی با اشاره به تاریخ پنج هزار ساله افغانستان گفت: افغانستان کهنسال پاکستان نوجوان را به سوی رستگاری هدایت خواهد کرد.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial