تحول دیگر؛انتخاب بانوان برتر در تیم ملی وزنه برداری

دومین دور مسابقات گزینشی تیم ملی وزنه برداری کشور دیروز در حالی به پایان رسید که از میان شصت ورزشکار زن،‌ بیست و چهار تن آنان به عضویت تیم ملی وزنه برداری زنان در آمدند و همچنین شش چهرۀ برتر در این رشته ورزشی شناسایی شده و قرار است تا در رقابت های قهرمانی زنان آسیا که در سال 2012 در قزاقستان برگزار می شود، اشتراک کنند.

دومین دور مسابقات گزینشی تیم ملی وزنه برداری کشور دیروز در حالی به پایان رسید که از میان شصت ورزشکار زن،‌ بیست و چهار تن آنان به عضویت تیم ملی وزنه برداری زنان در آمدند و همچنین شش چهرۀ برتر در این رشته ورزشی شناسایی شده و قرار است تا در رقابت های قهرمانی زنان آسیا که در سال 2012 در قزاقستان برگزار می شود، اشتراک کنند.
قابل یاد آوری است، در این رقابت ها ورزشکارانی از ولایات کابل،‌ دایکندی، هرات و بلخ شرکت داشتند که در هشت رده وزنی با هم به رقابت پرداختند.
در پایان این مسابقات در نتایج تیمی، مجتمع فرهنگی- ورزشی الزهرا از ولایت کابل با کسب بیشترین تعداد مدال و امتیاز، مقام اول را به خود اختصاص داد و به تعقیب آن ولایت های دایکندی و هرات به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.
گقته می شود، این نخستین بار است که رقابت های پاورلفتنگ زنان در کابل برگزار می شود.
ورزشکاران از کیفیت و سطح بالای مسابقات ابراز خوشحالی نموده و گفتند که برگزاری این دست مسابقات در کنار کشف، رشد و شکوفایی استعدادهای پنهان زنان، می تواند که زنان را هر چه بیشتر تشویق کند تا آنان نیز به عنوان نیمی از پیکر جامعه با حضور پررنگ در عرصه های ورزشی افتخارات بین المللی برای کشور خود کسب نمایند.
خانم معصومه سادات حسینی، مسوول مجتمع فرهنگی- ورزشی الزاهرا در ختم این مسابقات در گفتگو با “انسجام” تاکید کرد که این مجتمع از بدو تاسیس آن در سال 1389 توانسته کمک های فراوانی در قسمت رشد و شکوفایی استعداد زنان در بخش ورزشی انجام دهد که یکی از نمونه های بارز آن، نتایج بدست آمده در این دور از مسابقات وزنه برداری زنان کشور می باشد.
خانم حسینی با ذکر این نکته که این مجتمع در ده رشته ورزشی در دو بخش ذکور و اناث فعالیت می کند گفت؛ هجده نفر از بانوان ورزشکار این مجتمع در این دور از مسابقات وزنه برداری در هشت رده وزنی اشتراک نموده و توانستند که بیشترین تعداد مدال و امتیاز را از لحاظ تیمی و انفرادی کسب نمایند.
خانم حسینی کسب هفت مدال طلا در هفت رده وزنی، کسب مقام قوی ترین زن کشور، کسب مقام ستاره وزن 80 کیلو گرام، کسب کپ اخلاق، کسب مقام اول تیمی در بین سایر تیم های کشور و همچنان انتخاب پنج نفر از ورزشکاران این مجتمع جهت حضور در مسابقات جهانی وزنه برداری در کشور قزاقستان در سال 2012،از دستاوردهای این مجتمع در این دور از مسابقات وزنه برداری زنان کشور عنوان نمود.
در پایان، خانم حسینی ضمن تاکید بر کاستی ها در قسمت انتخاب افراد در تیم ملی کشور و اعتراض آنان نسبت به این کاستی ها گفت: با آنهم برگزاری این چنین مسابقات در نفس خود قابل قدر و با اهمیت است و از زنان و دختران خواست که با روی آوردن به ورزش به بالا بردن کیفیت صحی خود، خانواده و جامعه خود کمک کنند.
زنان و ورزش در افغانستان
ورزش زنان در افغانستان با تاسف دارای پیشینه طولانی نیست و زنان کشور در این راستا موفقیت های چندانی کسب نکرده اند. مشارکت زنان در عرصه ی ورزش در نظام سیاسی جدید رنگ گرفت و در این اواخر حضور آنان در عرصه های ورزشی افزایش چشمگیری یافته که این حضور، بیشتر ناشی از برخورداری زنان از حقوق و آزادی های است که اکنون تا حدی رعایت می شود.
فرهنگ و هنجارهای اجتماعی شماری از کشورها محدودیت هایی را برای حضور زنان در برخی رشته‌های ورزشی به همراه دارد و نیز میزان مشارکت و علاقه آنان در برخی از رشته‌های ورزشی مانند بوکس، کشتی، وزنه ‌برداری و انواع فوتبال، بسیار کمتر از مردان است، اما با آنهم شرکت زنان مسلمان در ورزش حرفه ‌ای به تدریج در حال افزایش می باشد. برای مثال در المپیک تابستانی ۲۰۰۴ زنان ورزشکار کشورهای عراق، افغانستان، بحرین، کویت و سومالی حضور داشتند و همچنان در مسابقات المپیک سال 2008 کشور چین، ورزشکاران زن افغان نیز به نمایندگی از سایر زنان حضور داشتند.
زنان در عرصه ورزش در افغانستان با مشکلات متعددی روبرو هستند
یکی از بارزترین مشکلات فراروی زنان، آموزه های فرهنگی و هنجارهای اجتماعی است. ورزش کردن در چنین محیطی با توجه به هنجارها و ارزش های حاکم بر آن، کار چندان آسانی نیست و نیز نبود امکانات ورزشی لازم و فقدان سالون ها و امکان مصون و سربسته مخصوص زنان، یکی دیگر از معضلات زنان برای شکوفایی در عرصه ورزش است.
قابل یاد آوری است که فعالیت بدنی منظم، کمک می کند تا استرس، اضطراب و افسردگی و حس تنهائی کاهش یابد. این امر، به ویژه برای زنان مهم است، زیرا میزان افسردگی زنان نسبت به مردان چه در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه دو برابر است و در کشوری مانند افغانستان که زنان از امکانات لازم برای مشارکت در عرصه های مختلف زندگی اجتماعی برخوردار نیستند، تاثیر اساسی و بزرگی دارد.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial