تاکید مقام های وزارت داخله بر حل “قانونی” راکت پراکنی های پاکستان

مقامات در وزارت امور داخله کشور تاکید بر استفاده از مجراهای قانونی برای حل مشکل راکت پراکنی ها از پاکستان دارند. صدیق صدیقی؛ سخنگوی وزارت امور داخله دیروز (9 اسد)، در یک نشست خبری مشترک با سخنگوی نیروهای آیساف در کابل با محکوم نمودن این حملات گفت؛ حملات راکتی صورت گرفته از آن سوی مرزهای کشور که برای مدتی کوتاه متوقف شده بود، بار دیگر از سر گرفته شده است.

مقامات در وزارت امور داخله کشور تاکید بر استفاده از مجراهای قانونی برای حل مشکل راکت پراکنی ها از پاکستان دارند.
صدیق صدیقی؛ سخنگوی وزارت امور داخله دیروز (9 اسد)، در یک نشست خبری مشترک با سخنگوی نیروهای آیساف در کابل با محکوم نمودن این حملات گفت؛ حملات راکتی صورت گرفته از آن سوی مرزهای کشور که برای مدتی کوتاه متوقف شده بود، بار دیگر از سر گرفته شده است.
صدیقی با بیان این که این حملات به صورت وقفه ای چندین منطقه از ولایت کنر را هدف قرار داده است گفت: «تلاش ها در راستای متوقف کردن آن جریان دارد و دولت افغانستان از راه هاى قانونى، این مساله را حل خواهد کرد».
در همین حال گونتر کتس؛ سخنگوی نیروهای آیساف نیز با اشاره حملات صورت گرفته از آن سوی مرزها به مناطق شرقی کشور گفت که ما سعی می کنیم این مشکل را از مجراهای قانونی آن حل کنیم.
وی همچنان به نشست های سه جانبه افغانستان، پاکستان و آیساف اشاره کرد و گفت:«نشست هاى سه جانبه که صورت می گیرد، نشان دهندۀ علاقمندى ما جهت رفع این مشکل بوده و ما کار می کنیم تا این مشکل را هرچه زودتر حل نماییم».
این در حالی است که مقامات محلی می گویند در جریان چند ماه گذشته بیش از صدها راکت و هاوان از سوی پاکستان بر ولسوالی های مرزی ولایت کنر شلیک گردیده که در نتیجه آن نزدیک به 50 تن کشته و زخمی شده و هزاران تن بیجا گردیده است.
سال آینده، سال تمرکز بر آموزش پولیس
سخنگوی وزارت امور داخله در بخش دیگر این نشست خبری با برشمردن میزان توانایی نیروهای پولیس ملی گفت که وزارت امور داخله در سال آینده تمام تلاش خود را بر بالا بردن کیفیت آموزش و تعلیم و تربیت نیروهای پولیس متمرکز خواهد کرد.
وی افزود که در جریان چهار ماه نخست سال جاری بیش از ده هزار سرباز از مراکز آموزشی این نهاد امنیتی سند فراغت بدست آورده اند.
صدیقی همچنان عنوان نمود که تلاش ها برای آموزش و مسلکی سازی پولیس ملی جریان دارد و در آیندۀ نزدیک پنج صد تن از سربازان پولیس ملی برای آموزش به مدت شش ماه به کشور ترکیه فرستاده خواهند شد.
صدیقی هم زمان با اعلام خبر افزایش توانایی پولیس ملی در اجرا و خنثی سازی عملیات های مخالفین مسلح از افزایش شمار تلفات این نیروها نیز خبر داد. به گفته صدیقی تلفات نیروهای امنیتی در جریان سال جاری گراف صعودی را پیموده و در چهار ماه نخست سال روان بیش از 600 پولیس به شهادت رسیده اند.
ابراز نگرانی از اوضاع امنیتی شمال
مقامات وزارت داخله با ابراز نگرانی از موجودیت افراد و گروه های مسلح غیر قانونی در ولایات شمالی کشور می گویند که شماری از این گروه ها در بعضی از موارد از نام و نشان پولیس محلی استفاده می نمایند.
صدیقی با بیان این که شماری از این افراد تاکنون شناسایی و بازداشت شده اند گفت؛ در جریان یک سال گذشته 25 گروه مسلح غیر قانونی خلع سلاح شده اند.
این در حالی است که شماری از اعضای مجلس نمایندگان با انتقاد از ضعف نظارتی وزارت امور داخله از نفوذ افراد گروه های مسلح مخالف دولت در صفوف پولیس محلی خبر می دهند.
نفوذ شماری از افراد گروه های مسلح مخالف دولت در صفوف نیروهای امنیتی، سبب ایجاد نگرانی ها برای مقامات امنیتی و نیروهای بین المللی شده است.

0 پیام‌