تاکید بر نقش رهبری کننده افغانستان در گفتگوهای صلح

پس از چند روز سکوت، سرانجام ریاست جمهوری کشور ضمن اعلام موافقت با گفتگوهای امریکا و طالبان که منجر به ایجاد دفتری برای طالبان در قطر می گردد، در خبرنامه ای تاکید کرد که این تصمیم در راستای تامین صلح و خیر مردم افغانستان اتخاذ شده است؛ اما گفتگوهای صلح باید به رهبری افغانستان صورت بگیرد. ریاست جمهوری تاکید کرده است که افغانستان کنونی، افغانستان ده سال پیش نیست، دولت منتخب دارد و بدین ترتیب، کامیابی هر گونه مذاکره با مخالفان مسلح بدون نقش رهبری کننده دولت افغانستان، مورد تردید است. 

پس از چند روز سکوت، سرانجام ریاست جمهوری کشور ضمن اعلام موافقت با گفتگوهای امریکا و طالبان که منجر به ایجاد دفتری برای طالبان در قطر می گردد، در خبرنامه ای تاکید کرد که این تصمیم در راستای تامین صلح و خیر مردم افغانستان اتخاذ شده است؛ اما گفتگوهای صلح باید به رهبری افغانستان صورت بگیرد. ریاست جمهوری تاکید کرده است که افغانستان کنونی، افغانستان ده سال پیش نیست، دولت منتخب دارد و بدین ترتیب، کامیابی هر گونه مذاکره با مخالفان مسلح بدون نقش رهبری کننده دولت افغانستان، مورد تردید است. 
براساس گزارش ها، نزدیک به ده ماه پیش گفتگوهای پنهانی میان مقامات غربی و گروه طالبان در برخی از کشورهای عربی از جمله در قطر صورت گرفته بود؛ اما در این اواخر خبر از دسترسی به برخی توافقات میان هر دو جانب مذاکره، انتشار یافت.
قطر
پس از آن که گفتگوهای محرمانه ایالات متحده و آلمان با طالبان در قطر به رسانه ها درز کرد و نشریه “هندو” این خبر را به نشر رساند، افغانستان سفیر خود را از این کشور به رسم اعتراض به کابل فراخواند و سطح روابط سیاسی خود را با قطر کاهش داد؛ اما هفته گذشته دفتر ریاست جمهوری کشور از گفتگوهای صلح به رهبری دولت افغانستان بار دیگر حمایت کرد و اعلام داشت که از گشایش دفتر برای طالبان در کابل و یا در یکی از کشورهای اسلامی استقبال می کند و به دنبال این خبر، هفت تن از مقامات بلند پایه طالبان با خانواده های خود به قطر رفتند تا زمینه گشایش دفتر را فراهم سازند.
اکنون گفته می شود که این افراد سرگرم آمادگی ایجاد دفتری هستند که قرار است تا چند روز دیگر در دوحه گشایش یابد.
چراغ سبز طالبان
پس از چند هفته سکوت، سرانجام گروه طالبان با انتشار خبرنامه ای، گشایش دفتر برای پیشبرد روند صلح را در قطر تایید کردند.
در بخشی از این خبرنامه طالبان آمده است: ما حالا آماده هستیم… برای تفاهم با جامعه جهانی در خارج دفتر سیاسی داشته باشیم و به همین منظور با برخی کشورها از جمله قطر به صورت مقدماتی تفاهم کرده ایم.
در این خبرنامه تصریح شده که گروه طالبان آزادی اعضای خود از زندان گوانتامو را هم مطرح کرده است؛ اما گفته می شود که طالبان در گفتگوها خواستار آزادی مولوی محمد فضل، نورالله نوری، شیرمحمد استانکزی، عبدالحق وثیق، پیرمحمد روحانی، خیرالله خیرخواه و نعیم خوستی از زندان گوانتانامو و ملا جانان میروالی، عبدالله آخوند و ملا برادر از زندان پاکستانی ها می باشند که گفته می شود از آزادی پنج تن از افراد برجسته شامل این فهرست، مورد تایید امریکا قرار گرفته است. این مهم به گونه رسمی از سوی دولت افغانستان یا اداره ایالات متحده تا هنوز تایید نشده است.
زندانیان به دولت افغانستان سپرده شوند
همچنان یک مقام شورای عالی صلح گفته است که پنج تن از اعضای ارشد طالبان که از زندان گوانتانامو بخاطر مذاکرات صلح رها می شوند باید به دولت افغانستان تحویل داده شوند.
محمد اسماعیل قاسمیار؛ مشاور روابط بین المللی شورای عالی صلح در گفتگو با رسانه ها اعلام کرده است: دفاع از حقوق اتباع افغانستان از وظایف دولت است که باید از آنان دفاع کند، از این رو افرادی که از زندان گوانتانامو رها می شوند باید به دولت افغانستان واگذار شوند.
آقای قاسمیار گفته است که خواست دولت و شورای عالی صلح افغانستان یک خواست برحق و حقوقی است، زیرا آنان اتباع افغانستان هستند.
به گفته وی، کسانی که بخاطر مذاکره از بند رها می شوند باید اشخاص ممد و موثر باشند و همچنان خواهان مذاکره باشند، نه این که دستان شان به خون مردم آلوده باشد.
موافقت افغانستان با گشایش دفتر برای طالبان در قطر
در فاصله دو روز از انتشار خبرنامه طالبان مبنی بر پیشبرد گفتگوهای صلح در قطر، ریاست جمهوری افغانستان نیز خبرنامه ای را در این راستا منتشر کرد که در بخشی از آن آمده است: دولت افغانستان به منظور نجات افغانستان از جنگ، توطیه، کشتن مردم بی گناه و رسیدن به صلح با این مذاکرات اظهار موافقت نموده است.
در خبرنامه تصریح گردیده: جمهوری اسلامی افغانستان یک بار دیگر بر موقف همیشگی خود تاکید نموده، مذاکرات را یگانه راه برای رسیدن به صلح و بیرون آمدن از فضای جنگ و خشونت تحمیل شده بر ملت رنجدیده افغانستان می پندارد.
همچنان براساس این خبرنامه، رسیدن به صلح براساس توصیه جرگه های که در این راستا برگزار گردیده و با تاکید بر حفظ دست آوردهای ده سال اخیر، ارزش های قانون اساسی، حراست از وحدت ملی و نظام سیاسی جمهوری اسلامی افغانستان می تواند واقعیت یابد.
صفحه انترنتی دفتر رییس جمهور نوشته که دولت افغانستان از سال ها بدین سو به تکرار اعلام داشته است که چون علت های اصلی جنگ علیه تروریزم در دهات و خانه های مردم افغانستان نمى باشد، پس این جنگ نمی تواند با حملات بالای خانه های مردم افغانستان به پیروزی برسد.
موضوع آدرس دایمی برای طالبان بعد از آن مطرح گردید که یک سلسله تلاش ها برای گفتگو با طالبان در گذشته ناموفق ثابت شد.
طالبان برای نخستین بار گفته اند که با ایجاد دفتری برای مذاکرات موافق اند. پیش از این، مقام های دولت افغانستان تاکید کرده بودند که مصالحه با طالبان باید تحت رهبری دولت افغانستان صورت بگیرد و اکنون نیز، دولت افغانستان به این تصمیم خود تاکید می کند؛ اما تنها با ایجاد دفتر در قطر برای طالبان که نتیجه گفتگو میان امریکا و طالبان است موافقت کرده است. مقام های امریکایی ضمن استقبال از آمادگی طالبان برای ایجاد دفتر در قطر؛ افزوده اند که طالبان باید قانون اساسی افغانستان را بپذیرند، روابط خود را با شبکه تروریستی القاعده قطع کنند، دست آوردهای ده سال اخیر را ارج نهند و به حقوق بشر و حقوق زنان احترام بگذارند.

0 پیام‌