به همت شبکه سراسری جوانان انسجام؛ نشست علمی «عاشورا و عصر حاضر» برگزار گردید

نشست علمی «عاشورا و عصر حاضر» با حضور شخصیت‌های علمی، استادان دانشگاه‌ها، فعالان اجتماعی و دانشجویان برگزار گردید. در این نشست، تأکید شد که قیام امام حسین (ع) قیام اصلاح‌گرایانه بود و پیام آن امام، پیامی به همه عصرها و نسل‌ها است.

امروز (جمعه ـ 8 میزان) شبکه سراسری جوانان انسجام نشست علمیِ را تحت عنوان «عاشورا و عصر حاضر» با حضور شخصیت‌های علمی، استادان دانشگاه‌ها، فعالان اجتماعی، دانشجویان و اعضای این شبکه در تالار کنفرانس‌های دانشگاه رابعه بلخی برگزار کرد.

هرچه زمان می‌گذرد، اهمیت عاشورا برجسته‌تر می‌شود

دکتور احمدجاوید عالمی رییس شبکه سراسری جوانان انسجام در سخنان مقدماتی خویش، ضمن خیر مقدم‌گویی مهمانان، اظهار داشت که قیام امام حسین علیه‌السلام برای اصلاح امت جدش بود و هرچه زمان می‌گذرد، قداست و اهمیت این قیام بیش‌تر و برجسته‌تر می‌شود.

دکتور عالمی افزود: «ما باید نقطه‌های وصل پیام‌ عاشورا را در بین امت اسلامی پیدا کنیم. فراتر از آن، عاشورا مربوط به تمام بشریت است و نباید به این مذهب و آن مذهب محدود شود.»

وی تصریح کرد که انقلاب عاشورا برای بشریت درس آزادگی، آزادمنشی، ایثار و فداکاری آموخت و تمام نهضت‌های آزادی‌بخش جهان از قیام امام حسین علیه‌السلام الهام گرفته‌اند.

رییس شبکه سراسری جوانان انسجام خاطرنشان ساخت: «اگر ما به شعارهای عاشورا عمل نماییم و پیام‌های عاشورا را سرمشق زندگی مان قرار دهیم، وحدت و همدلی بین امت اسلامی بیش‌تر تحکیم می‌شود.»

دکتور بینش: سه برداشت متفاوت از عاشورا صورت گرفته است

دکتور وحید بینش؛ استاد دانشگاه در این نشست علمی گفت که امام حسین علیه‌السلام نه برای کشته‌شدن؛ بلکه برای اصلاح‌گری رفته بود و اگر پیروز می‌شد (شهید نمی‌شد)، حکومت تاسیس می‌کرد، چون حق‌اش بود.

آقای بینش افزود که در طول تاریخ حداقل سه برداشت متفاوت از عاشورا صورت گرفته است: اول برداشت عاطفی، دوم برداشت عقلانی و سوم برداشت عرفانی است.

این استاد دانشگاه در توضیح این سه‌ برداشت گفت که برداشت عاطفی؛ برداشت تراتژیک از عاشورا است که پیام آن گریه است و با این هدف که امام حسین علیه‌السلام شهید شد تا مسلمانان برای او گریه کنند تا گناهان شان بخشیده شود. در حالی که عزاداری خوب است؛ اما باید در حد آن باشد که ابعاد دیگر انقلاب عاشورا را تحت تأثیر قرار ندهد.

وی تصریح کرد: «در برداشت عقلانی برادران اهل سنت ما که اعتقاد به معصومیت امامان مان ندارند؛ از جنبه دیگر به آن نگاه کرده‌اند. بن‌خلدون می‌گوید که امام حسین بین «حقانیت»‌اش و «قدرت»اش اشتباه کرد چون این دو تا را مخلوط کرد. درست است که جانشین پیامبر بود ولی زور نداشت، چرا رفت؟ چون به بحث کلامی اعتقاد ندارد و معصوم بودن امام برایش مطرح نیست. لذا این انتقادها را در دنیای قدیم داریم. ولی در دنیای جدید دانشمندان اهل‌سنت و شیعه در بحث عاشورا هردو متحول شدند. به همان اندازه که عقلانیت در اهل سنت از حالت بسیار پایین بالا آمد به همان اندازه شیعیان هم تعبیرهای عقلانی بسیار رسا، از حادثه عاشورا کردند.»

وی در سخنان پایانی خویش گفت که حادثه عاشورا ترکیبی از عاطفه و عشق و عقل و عرفان است و هرکدام به زیبایی در جای خود تبارز کرده است؛ لذا از عاشورا بیاموزیم که چطور جامعه را مدیریت کنیم و به همین طور دیگر ارزش‌های آن را بشناسیم و از آن استفاده کنیم.

دکتور خواتی: فرهنگ تجلیل از عاشورا نیازمند اصلاحات است

از سویی‌هم، محمد شفق خواتی؛ پژوهشگر و استاد دانشگاه در خصوص فرهنگ تجلیل از عاشورا صحبت کرد و گفت که فرهنگ عاشورا با فرهنگ تجلیل از عاشورا متفاوت است.

وی افزود که فرهنگ عاشورا، فرهنگ اصلاح‌گری است. فرهنگ عاشورا ترکیبی زیبایِ از ایثار، فداکاری، اصلاح‌گری و دیگر ارزش‌ها است که امام حسین علیه‌السلام آن را با سخنان و رفتار خویش به نسل‌های بعد از خود آموخت؛ اما فرهنگ تجلیل از عاشورا مجموعه‌ای از آیین‌هایی است که در عزاداری‌های شهدای کربلای به کار می‌بریم؛ لذا انتظار می‌رود که بین فرهنگ عاشورا و فرهنگ عزاداری عاشورا سنخیت/ همخوانی ایجاد شود.

به تصریح آقای خواتی، از نشانه‌های یک جامعه پیشرفته و شکوفایی یک حکومت این است که شایستگانِ حکومت مقدم باشند و فاسدان کنار گذاشته شوند. در زمان امام حسین علیه‌السلام آدم مثل یزید حاکم بود و امام در برابر وی ایستاد تا اصلاح‌گری کند؛ این فرهنگ عاشورا است.

وی با بیان این که قیام امام حسین علیه‌السلام قیام اصلاح‌گرایانه بود؛ گفت که امام حاضر بود اگراین اصلاحات به قیمت خون‌اش هم تمام شود؛ برای ایستادگی کند و سرانجام هم چنین شد.

این پژوهشگر از برخی شیوه‌های عزاداری مثل گل‌آلود کردن موترها، قمه‌زنی، نصب عکس‌های منتسب به معصومین و شهدای کربلا، روضه‌های بی‌اساس، سخنرانی‌های خالی از محتوا و اغراق‌آمیز و … انتقاد کرد و افزود: «از یک طرف خوشحال هستیم که نور حسینی سراسر عالم را روشن کرده است و از طرف دیگر، برخی آیین‌ها و روش‌های عزاداری که اختراع شده به تدریج انقلاب عاشورا را به انحطاط می‌کشاند.»

وی علاوه کرد که اساس اصلاحات فرهنگ است؛ لذا اصلاحات فرهنگی، کار تدریجی را ضرورت دارد و این امر، باید با مدارا انجام شود.

در اخیر، حجت‌الاسلام سید مهدی موسوی ضمن سخنان کوتاهی با دعای خیر و فلاح مردم افغانستان و آرامش کشور و فراگیر شدن فرهنگ ناب حسینی این نشست علمی را پایان بخشید.

قابل یادآوری این که گرداننده این نشست علمی اسحاق موحدی معاون شبکه سراسری جوانان انسجام بود.

0 پیام‌