به مناسبت هفته شهید/ شهادت ریشه در آموزه های ارزشمند و غنی اسلام دارد

جهاد، مجاهد، شهادت و شهید واژه‏ های هستند که در عمق فرهنگ غنی اسلام ریشه دارند. از همان نخستین روزهایی که اسلام به عنوان مکتب از جانب پروردگار عالم به بنده و حبیبش محمد مصطفی (ص) عرضه شد و پیامبر گرامی اسلام هم طبق دستور خداوندی آن را به عنوان کامل‏ترین دین نه تنها به انسان‏های هم عصر خودش؛ بلکه به همه جهانیان عرضه داشت و عالمیان را به فلاح و رستگاری دعوت نمود، این کلمات در فرهنگ اسلامی ما، هویت دینی ما را تشکیل داد و به عنوان یکی از فروعات دینی در

جهاد، مجاهد، شهادت و شهید واژه‏ های هستند که در عمق فرهنگ غنی اسلام ریشه دارند. از همان نخستین روزهایی که اسلام به عنوان مکتب از جانب پروردگار عالم به بنده و حبیبش محمد مصطفی (ص) عرضه شد و پیامبر گرامی اسلام هم طبق دستور خداوندی آن را به عنوان کامل‏ترین دین نه تنها به انسان‏های هم عصر خودش؛ بلکه به همه جهانیان عرضه داشت و عالمیان را به فلاح و رستگاری دعوت نمود، این کلمات در فرهنگ اسلامی ما، هویت دینی ما را تشکیل داد و به عنوان یکی از فروعات دینی در پست و گوشت و خون ما عجین گشت و عمل به آن تحت شرایط لازم برای هر مسلمان حتمی شد. تا جایی‏که هر مسلمان جهاد را راهی به سوی سعادت و نجات از بدی‏ها در هر عصر و زمان از جان و دل قبول کردند و عمل به آن را جزء دستورات دینی باور نمودند.
جهاد تنها شمشیر بدست گرفتن و در مصاف تجاوزگران شتافتن نیست. اگرچه این بخش یک بخش مهم جهاد در راه خدا است؛ اما جهاد در ابعاد دیگر خود در کلیات عبارت از تلاش و کوششی است که بدون خون‏ریزی به سعادت و کمال جامعه و مردم منتهی شود. جهاد فرهنگی یکی از شیوه‏های جهاد است که برای هرمسلمان قدرت می‏بخشد تا در میدان‏های علمی و مهارت‏های پژوهشی، خود را به سلاح دانش و تخنیک‏های هر عصر مجهز نموده و با اسلحه علم و دانش با دنیا و مردم هر عصر و زمان رابطه برقرار نموده و با استدلال منطقی و سعه صدر به گسترش فرهنگ اسلام بکوشد. این بخش سازنده‏ترین بخش اسلام است که هر مسلمان را  وامی‌دارد که باسلاح منطق راه بشر را بگشاید.
گذشته از این، جهاد عبارت از تلاش در جهت بهبود وضعیت زندگی و توجه به معیشت بشر نیز است. چنانچه در حدیث شریف از قول رسول اکرم (ص) آمده: «الکاد لعیاله کالمجاهد فی سبیل الله» یعنی کسی که در راه تأمین معاش اهلبیت خود تلاش می‏کند، مانند مجاهد در راه خدا است. این حدیث به وضوح می‎رساند که جهاد و کوشش در راه امور دنیوی نیز نوعی جهاد در راه خدا است؛ اما متاسفانه دنیا آنچه از عملکرد مسلمان‏ها دیده تنها بخش نظامی آن است. در حالی که این بخش از خود شرایطی دارد که تنها تحت همان شرایط باید بدان عمل شود.
تجلیل از هفته شهید در واقع تجلیل از جهاد و مجاهد است. تجلیل از خاطره‏ها، اندیشه‏ها و آرمان‏های والای اسلامی مردم است. تجلیل از راه و رسم شهادت است. تجلیل از مقام شهید است. تجلیل و یاد خاطره‏های روزی است که مردم در هر کوه و دشت و دمن با قطره قطره خون خود درخت آزادی را آبیاری نموده و در پهن‏دشت ناکران‏مند وطن لاله‏های ارغوان رنگ کاشته‏اند تا برای کشور ظفر و سعادت به ارمغان بیاورند. آن همه شهامت‏ها، شجاعت‏ها و شهادت‏ها می‏طلبد که فرزندان این خاک از نیاکان غازی و شهید خود تجلیل نمایند و در عمل راه رسم آنان را سرمشق زندگی خود قرار بدهند.
با توجه به مطالب بالا باید خاطر نشان ساخت که مردم مسلمان افغانستان در هر زمانی که هویت دینی و ملی خود را در خطر دیده ‏اند. با الهام از فرهنگ والای اسلام در جهت دفع خطر و دفاع از ارزش‏های دینی و استقلال ملی و داشته‏های فرهنگی غنی خود، در برابر تجاوز ایستاده و تلاش و جهاد نموده‏اند. در نتیجه  یکی از دو سعادت (پیروزی و یا شهادت) را به چنگ آورده و لقب مجاهد را کمایی نموده‏اند؛ اما پرسش اساسی این است با وجود تجلیل از چنین روزی آیا به خانواده‏های شهدا آن‏طوری که شایسته است توجه صورت گرفته و گوش شنوایی درد دل‏های‏شان شنیده؟ آیا تا کنون از خود پرسیده‏ایم که خانواده شهدا به عنوان وارثان اصلی مملکت چه حقی برگردن ما دارند؟ آیا مقامات و نهادهای ذیربط کدام وقتی زحمت حداقل احوال جویی از خانواده شهدا را بخود داده ‏اند؟ آیا وزارت شهدا و معلولین که مسوولیت رسیدگی به وضعیت خانواده شهدا را دارد به جز تجلیل نمادین از چنین روزی طرح و برنامه‏ کارا در جهت التیام بخشیدن وضعیت خانواده شهدا ارایه نموده و مسوولیت خود را در این راستا انجام داده است؟ این‏ها و صدها پرسش دیگری است که اگر مطرح گردند بدون شک بی‏پاسخ خواهند ماند. پس بیاییم همه ما تنها به تجلیل از هفته شهید، اکتفا نکنیم و به فکر چاره‏ جویی به وضعیت اسف‏ انگیز خانواده شهدا باشیم و عزم را جزم نماییم و بجای حرف گوشه‎ ای از دردها و رنج‏های‏شان را در عمل بکاهیم.

0 پیام‌