تازه‌ها:

برگزاری موفقانه انتخابات ریاست جمهوری؛ دست‏‌آورد بزرگ دیگر + عکس

دومین دور انتخابات ریاست جمهوری کشور تحت تدابیر شدید امنیتی با شور و هیجان وصف ناپذیر شهروندان کشور برگزار شد. کمیسیون مستقل انتخابات میزان رأی دهندگان را بیشتر از هفت میلیون نفر اعلام کرد. دومین دور انتخابات ریاست جمهوری (شنبه ـ 24 میزان 1393) در فضای نسبتاً امن در سراسر کشور برگزار شد و رأی دهندگان توانستند با اطمینان خاصر به پای صندوق های رای حضور یابند و به کاندیدای مورد نظر خود رأی دهند.

دومین دور انتخابات ریاست جمهوری کشور تحت تدابیر شدید امنیتی با شور و هیجان وصف ناپذیر شهروندان کشور برگزار شد. کمیسیون مستقل انتخابات میزان رأی دهندگان را بیشتر از هفت میلیون نفر اعلام کرد.

دومین دور انتخابات ریاست جمهوری (شنبه ـ 24 میزان 1393) در فضای نسبتاً امن در سراسر کشور برگزار شد و رأی دهندگان توانستند با اطمینان خاصر به پای صندوق های رای حضور یابند و به کاندیدای مورد نظر خود رأی دهند.

داکتر صادق مدبر؛ رییس عمومی اداره امور دارالانشای شورای وزیران و شماری از جنرالان و رییسان این اداره، نیز با حضور در مرکز رای دهی لیسه عالی استقلال رأی خود را به صندوق ریختند.

آقای مدبر پس از استعمال رای خود، از مردم افغانستان خواست تا با حضور به پای صندوق های رای، به تروریزم و خشونت نه گفته و برای نهادینه کردن مردم سالاری، تلاش نمایند.

همچنان محمد نور اکبری؛ معاون حزب انسجام ملی افغانستان، در نخستین لحظات رأی گیری، با حضور در مرکز رأی دهی لیسه حبیبه رأی خود را به صندوق ریخت. وی در سخنانی کوتاه، ضمن تاکید بر شرکت «هر چه گسترده تر» مردم به پای صندوق های رأی، بر سلامت انتخابات تاکید کرد.

وی تصریح کرد که به منظور تمثیل حاکمیت مردم و آوردن تغییر و اصلاحات رأی خود را به صندوق ریخته است. وی افزود: «پیشاپیش به مردم افغانستان تبریک می گویم که رأی شما پیروز و حاکمیت فردا حاکمیت مردم کشور خواهد بود.»

از سویی هم، مردم با حضور گسترده به پای صندوق های رای، اظهار داشتند که نمی خواهند سرنوشت آنان از مجاری غیرقانونی تعیین شود. موسی رحیمی؛ یکی از رأی دهندگان به خبرنگار «انسجام» گفت: «ما برای امنیت، ثبات، صلح، اقتصاد خوب، آرامی و برای این که اولادهای ما، زندگی صلح آمیز داشته باشند، امروز رأی می دهیم.»

در همین حال، گزارش ها از سراسر کشور حکایت از حضور گسترده و پرشور مردم به پای صندوق های رای دارد.

شام یک شنبه، مسوولان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در یک نشست مشترک خبری حضور یافتند و در مورد روند برگزاری انتخابات معلومات دادند.

محمد یوسف نورستانی؛ رییس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بیش از 7 میلیون واجد شرایط مشارکت کردند. به گفته آقای نورستانی، 37 درصد از شرکت کنندگان را زنان تشکیل می‌ دهند.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات تصریح کرد: ما خود را در برابر هر رأی شهروندان مسوول می ‎دانیم و هر گونه آرای تقلبی را از آرای سالم دور می ‎کنیم.

وی افزود: گزارش‌ هایی از تخطی ‎ها و تخلف‌ ها رسیده که این تخطی و تخلف به حدی نیست که شفافیت انتخابات را زیرسؤال ببرد.

از سویی هم، محمدعمر داودزی؛ وزیر امور داخله اظهار داشت: در دور دوم انتخابات همکاری شهروندان با نیروهای امنیتی بیشتر و چشمگیر بود. آقای داودزی گفت: شهروندان افغانستان در دور دوم انتخابات همکاری خوبی با نیروهای امنیتی داشتند و کوچک ‎ترین تهدیدات تروریستی را به نیروهای امنیتی گزارش کردند.

وی افزود: سطح هماهنگی بین وزارت داخله، وزارت دفاع و ریاست امنیت ملی کشور نیز برای دفع تهدیدات و حملات تروریست‎ ها نزدیک بود.

همچنان جنرال رحمت الله نبیل؛ رییس اداره امنیت ملی در این نشست اظهار داشت: تروریست ‎ها توانایی مقابله با نیروهای امنیتی افغان را ندارند.

به گفته جنرال نبیل، پس از برگزاری دور اول انتخابات تا کنون 473 عملیات تروریست‌ ‎ها توسط نیروهای امنیتی افغان خنثی شده است. وی افزود: تنها در 24 ساعت گذشته 6 شبکه خطرناک تروریستی منهدم شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: طی 10 روز گذشته یا پیش از برگزاری دور دوم انتخابات 61 عملیات انجام دادیم که دستاورد‎های خوبی برای تأمین امنیت انتخابات داشت.

حامد کرزی؛ رییس جمهور کشور در یک ویدئو کنفرانس خطاب به مردم گفت: بدخواهان افغانستان یک ‏‎بار دیگر در مختل کردن دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور ناکام شدند. وی برگزاری موفقانه انتخابات را برای مردم تبریک گفت.

داکتر عبدالله عبدالله؛ کاندیدای پیشتاز ریاست جمهوری نیز در هنگام رأی دهی با اشاره به اینکه هیچ گاه به تقلب روی نیاوردیم، گفت: نتایج و دستاورد دور دوم انتخابات واضح و شفاف است.

برگزاری دومین دور انتخابات ریاست جمهوری نیز تحسین کشورها و نهادهای بین المللی را برانگیخته است.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بین دو کاندیدای پیشتاز داکتر عبدالله عبدالله و داکتر اشرف غنی احمدزی برگزار شد.

قرار است نتایج ابتدایی انتخابات در 11 سرطان و نتایج نهایی به تاریخ 31 این ماه اعلام شود.

0 پیام‌