تازه‌ها:

با حضور شخصیت‌های ملی؛ شورای حراست و ثبات افغانستان اعلام موجودیت کرد

شورای حراست و ثبات افغانستان به عنوان قدرت‌مندترین تشکل ملی خارج از حکومت وحدت ملی اعلام موجودیت کرد که بر ایجاد محوریت برای وحدت و اعتماد ملی بر بنیاد اصول اسلامی و ارزش‌های ملی تأکید و تلاش می‌نماید. «شورای حراست و ثبات افغانستان» امروز (جمعه ـ 27 قوس) با حضور عبدرب الرسول سیاف، محمد یونس قانونی، داکتر صادق مدبر، عبدالهادی ارغندیوال، عبدالرووف ابراهیمی، محمد عمرداوودزی، بسم الله محمدی، محمد اسماعیل خان و صدها تن از شخصیت‌های سیاسی و جهادی، علما، زنان، جوانان و اقشار مختلف مردم در یک همایش ویژه در تالار استقلال شهر کابل اعلام موجودیت کرد.

شورای حراست و ثبات افغانستان به عنوان قدرت‌مندترین تشکل ملی خارج از حکومت وحدت ملی اعلام موجودیت کرد که بر ایجاد محوریت برای وحدت و اعتماد ملی بر بنیاد اصول اسلامی و ارزش‌های ملی تأکید و تلاش می‌نماید.

«شورای حراست و ثبات افغانستان» امروز (جمعه ـ 27 قوس) با حضور عبدرب الرسول سیاف، محمد یونس قانونی، داکتر صادق مدبر، عبدالهادی ارغندیوال، عبدالرووف ابراهیمی، محمد عمرداوودزی، بسم الله محمدی، محمد اسماعیل خان و صدها تن از شخصیت‌های سیاسی و جهادی، علما، زنان، جوانان و اقشار مختلف مردم در یک همایش ویژه در تالار استقلال شهر کابل اعلام موجودیت کرد.

عبدرب‌الرسول سیاف در این گردهمایى گفت که با در نظرداشت شرایط کنونى کشور براى ایجاد همچون یک شورا ضرورت احساس می‌شد.

وی گفت: «با دیدن وضعیت کنونی کشور، ما احساس گناه کردیم که دست زیر الاشه نشسته و تماشاگر باشیم، به همین منظور با سایر بزرگانى که تشویش و نگرانی شما را می‌دانستند جمع شدیم و اقدام به ایجاد این شورا کردیم.»

برگزاری لویه جرگه عنعنوی


آقای سیاف گفت که آنان خواهان برگزارى لویه جرگه قانون اساسى، اصلاح نظام انتخاباتى، برگزارى انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى، اصلاحات در بخش امنیتى، اقتصادى و ارگان‌هاى محلى در مرکز و ولایات می‌باشند.

وی تصریح کرد که اگر حکومت نتواند (در وقت تعیین شده آن) لویه جرگه قانون اساسی را برگزار کند، آنگاه بحث اداره موقت، لویه جرگه عنعنوی و انتخابات زودهنگام مطرح خواهد شد.

وى اظهار نگرانى کرده گفت که اگر اقدامات لازم صورت نگیرد، وضعیت به جایى خواهد رسید که کنترول آن از توان بیرون خواهد شد.

«می‌خواهند افغانستان به پایتخت تروریزم تبدیل شود»


از سویی‌هم، محمدیونس قانونى معاون پیشین رییس جمهور گفت: «ما از بقا و سرنوشت افغانستان نگرانی عمیق داریم، من شخصاً آواز تباهی افغانستان را به گوش می‌شنوم.»

آقای قانونی بدون گرفتن نام کشورى، گفت دسایسی در کشور همسایه وجود دارد که افغانستان را به پایتخت تروریزم مبدل کند.

به گفته وی، شمار زیادى از دهشت‌افگنان که در شرق‌میانه مصروف بودند، اکنون در کشورهای همسایه تجمع نموده و تصمیم دارند که با رسیدن فصل بهار به افغانستان سرازیر شوند و ملت افغانستان را به تباهی بکشانند.

معاون پیشین رییس‌جمهور می‌گوید که تروریزم جهانی، سازمان، رهبری و منابع تمویل دارند، اما چیزی که ندارند پایتخت است و به همین منظور حلقات حامی تروریزم تصمیم گرفته‌اند که افغانستان را بار دیگر به پایتخت تروریزم مبدل کنند.

وى گفت که ایجاد پایتخت تروریزم در کشور یک تصمیم کوچک نیست و «شورای حراست و ثبات» قصد پخش تبلیغ را نیز ندارد، اما در تاریکی نگهداشتن مردم از حقایق هم جفای بزرگ در حق مردم است؛ اما قانونى تاکید دارد که راه‌حل‌هایی نیز وجود دارد،  مشروط بر این‌که میان نخبگان فکری، علما، جوانان، نهادهاى جامعه مدنی و دولت افغانستان در مورد راه‌حل چالش‌ها اجماع و توافق به وجود آید.

«شورا به دنبال باج‌گیری سیاسی نیست»


داکتر صادق مدبر؛ رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان سومین سخنران این همایش بزرگ بود. وی گفت که این شورا نه دنبال باج‌گیری سیاسی است و نه آجندای برای براندازی دارد؛ بلکه فعالیت آن با الهام از خواسته‌های مشروع مردم و فعالین و شخصیت‌های سیاسی کشور برای تامین منافع علیای افغانستان و حراست از ارزش‌ها و دستاوردهای چهارده سال گذشته و کمک به تامین ثبات سیاسی، اجتماعی  و اقتصادی است که در اساسنامه شورا بصورت شفاف و واضح انعکاس یافته است.

سرنوشت انتخابات

داکتر مدبر گفت که حدود پانزده ماه از آغاز تأسیس حکومت وحدت ملی می‌گذرد؛ اما متأسفانه در طی این مدت، هیچ گام اساسی برای تطبیق اعلامیه و موافقتنامه‌ای که این حکومت براساس آن شکل گرفته، برداشته نشده است.

وی افزود: «ایجاد اصلاحات در نظام انتخاباتی کشور که یکی از مهم‌ترین ماده‌های این موافقتنامه بود، به حاشیه رفته که به تأخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی انجامیده است. انتظار جدی این است که هرچه زودتر تاریخ و تقویم انتخاباتی اعلام شود و بیشتر از این، سرنوشت انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی به بازی گرفته نشود.»

«تمدید موافقت‌نامه حکومت وحدت ملی ناممکن است»

همچنین، داکتر مدبر گفت: «با توجه به شرایط نامساعد حاکم در نظام افغانستان و تأخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی، چنین به نظر می‌رسد که لویه جرگه قانون اساسی در وقت معین آن برگزار نخواهد شد. متأسفانه تا هنوز، حتی قدم های اولیه برای تکمیل ارکان این لویه جرگه نیز برداشته نشده است. دیدگاه ما این است که برای عبور از این وضعیت آشفته، راه های دیگری از طریق مراجعه به مردم جستجو شود تا مشکل ساختار نظام به صورت قانونمند حل گردد. باید واضح تر گفت که توافق حکومت وحدت ملی برای دو سال بود و تمدید آن توافقنامه امکان پذیر نیست. حکومت مجبور است لویه جرگه را دایر نماید.»

حمایت از دستاوردها


عبدالرووف ابراهیمى، رییس مجلس نمایندگان اهداف این شورا را بیان کرد. وی گفت که این شورا به هدف حراست از افتخارات ملی و تمامیت ارضی، آوردن ثبات اجتماعی و اقتصادی، تامین امنیت و تامین صلح پایدار، مبارزه در برابر نفاق قومی و مذهبی، حراست از اساسات اسلامی و ارزش‌های ملی و افتخارات جهاد و مقاومت مردم افغانستان و مقابله با چالش‌های موجود ایجاد شده است.

همچنان ابراهیمى، آوردن اصلاحات، حمایت از نیروهای امنیتی، مباره با فساد اداری و مواد مخدر، حمایت از حقوق بشر، حقوق مشروع زنان و آزادی بیان در مطابقت به قانون اساسی کشور از اهداف دیگر ایجاد این شورا است.

«با نفاق‌افکنی مبارزه می‌کنیم»


در همین حال، عبدالهادی ارغندیوال؛ رهبر حزب اسلامی افغانستان، از بزرگان کشور خواست که اختلافات سلیقه‌ای را کنار بگذارند، در فکر آینده کشور باشند و راه‌حلی برای بیرون رفت از مشکلات دریابند.

وی گفت: «وضعیت کنونی کشور از ما می­خواهد که هر نوع اختلافات را کنار گذاشته و در فکر حل مسایل ملی شویم و  این یک مسوولیت ملی و دینی هر فرد به خصوص بزرگان کشور است.»

آقای ارغندیوال گفت که باید در مقابل فساد و نفاق سخت مبارزه شود و ارزش‌های ملی و اسلامى حفظ گردد.

«همسایه‌ها سود خود را در جنگ افغانستان می‌دانند»


محمد عمر داوودزی؛ وزیر داخله پیشین با ابراز نگرانى از ناامنی‌ها و چالش‌های موجود گفت: «ادامه جنگ چندین دلیل دارد، یکى اینکه همسایه‌ها فایده خود را در جنگ افغانستان می‌بینند، یک ملت آگاه نیستیم و دلیل دیگر آن نقایص در کمک‌های جامعه جهانی موجود بود.»

آقای داوودزی گفت که با وجود دسایس دشمنان هنوز هم به وحدت ملی مردم افغانستان صدمه وارد نگردیده و مردم افغانستان براى همیشه وحدت خود را حفظ خواهند کرد.

نگرانی از افزایش ناامنی


امیرمحمد اسماعیل خان؛ یکی از شخصیت های جهادی و سیاسی نیز در این همایش سخنرانی کرد و از افزایش ناامنی‌های فزاینده در کشور اظهار نگرانی نمود.

در پایان این همایش، قطع‌نامه 15 ماده‌ای نیز قرائت گردید که در ماده‌های 4 و 5 آن ذکر شده است: «شورا از حکومت می‌خواهد تا مطابق اعلامیه و توافقنامه حکومت وحدت ملی لویه جرگه قانون اساسی را در وقت تعیین شده آن دایر کند و در صورتی که انعقاد لویه جرگه قانون اساسی ناممکن باشد، راه های بدیلی را از طریق مراجعه به مردم، جستجو نماید؛ شورا با ابراز نگرانی شدید نسبت به اوضاع و مشکلات جاری،‌ از حکومت می خواهد که هرچه عاجل به اصلاحاتی مبادرت ورزد که منجر به بهبود اوضاع،‌ تأمین امنیت، استقرار و ثبات در کشور گردد.»

0 پیام‌