تازه‌ها:

ایتالیا؛ از میزبانی پادشاه سابق تا امضای سند همکاری های راهبردی با افغانستان

رییس جمهور حامد کرزی روابط افغانستان و ایتالیا را عمیق و دوستانه خواند و علت اصلی اقامت دو شاه سابق افغانستان در روم را نیز به حسن نیت کشور ایتالیا نسبت داد. محمد ظاهر شاه آخرین پادشاه افغانستان در سال ۱۹۷۳، زمانی که در ایتالیا به سر می‌برد، بر اثر یک کودتا به دست سردار محمد داود خان از قدرت خلع گردید و مدت ۲۹ سال در این کشور به حالت تبعید به سر برد و سرانجام در سال ۲۰۰۲ میلادی، ده ماه پس از سقوط رژیم طالبان، به کشور بازگشت و لویه جرگه اضطراری را برای تشکیل دولت انتقالی افتتاح نمود.

رییس جمهور کرزی؛ پنج شنبه گذشته در راس یک هیات بلند رتبه به منظور دیدار، گفتگو و امضای پیمان های راهبردی و دراز مدت عازم کشورهای ایتالیا، فرانسه و انگلستان گردید.
در اولین دیدار، رییس جمهور به روم پایتخت ایتالیا رفت و با جیورجیو ناپولیتانو رییس جمهور، ماریو مونتی نخست وزیر، ریناتو شیفانی رییس مجلس سنا و جیان فرانکو فینی رییس مجلس نمایندگان کشور ایتالیا دیدار و گفتگو کرد و نیز سند همکاری های دراز مدت افغانستان و ایتالیا را با نخست وزیر آن کشور به امضا رساند.
مطابق این سند، ایتالیا پس از سال 2014 در چارچوب همکاری های دراز مدت راهبردی با افغانستان در عرصه های سیاسی، امنیتی، مبارزه علیه مواد مخدر، همکاری های فرهنگی و رسانه ای، تطبیق قانون و ظرفیت سازی به کمک های خویش ادامه خواهد داد.

در این دیدار رییس کرزی ضمن گفتگو با آقای ناپولیتانو رییس جمهور ایتالیا از زحمات این کشور در یک دهه اخیر سپاس و قدر دانی کرد و گفت: افغانستان کشور مستحکم و دارای نظام است و من کاملا مطمین هستم که هیچ گاهی ما به عقب باز نخواهیم گشت. همچنان آقای جیورجیو ناپولیتانو رییس جمهور ایتالیا با تاکید به ادامه کمک های کشورش به افغانستان گفت که ایتالیا مانند گذشته کمک هایش را به افغانستان ادامه می دهد و هیچ گاهی اجازه نخواهد داد که افغانستان بار دیگر به دهه هفتاد و جنگ های داخلی برگردد.
همچنان آقای جیان فرانکو فینی، رییس مجلس نمایندگان ایتالیا با ابراز خوشحالی از امضای سند همکاری های دراز مدت میان ایتالیا و افغانستان گفت که این سند ایتالیا را قادر می سازد تا کمک های خود را پس از سال 2014 نیز به افغانستان ادامه دهد.
فرانکو فینی، با تاکید بر تاریخچه و گذشته نیک هر دو کشور در همکاری دوجانبه گفت، مجلس نمایندگان ایتالیا باور دارد که امضای سند همکاری های دراز مدت میان ایتالیا و افغانستان به نفع هر دو کشور خواهد بود و ابراز داشت که در یک دهه اخیر ما شاهد انکشاف و پیشرفت های زیادی در افغانستان هستیم و این امر نشان دهنده حرکت به سوی پیشرفت و تعالی است.
ایتالیا و افغانستان روابط عمیق و دوستانه دارند
رییس جمهور حامد کرزی روابط افغانستان و ایتالیا را عمیق و دوستانه خواند و علت اصلی اقامت دو شاه سابق افغانستان در روم را نیز به حسن نیت کشور ایتالیا نسبت داد.
گفتنی است که محمد ظاهر شاه آخرین پادشاه افغانستان در سال ۱۹۷۳، زمانی که در ایتالیا به سر می‌برد، بر اثر یک کودتا به دست سردار محمد داود خان از قدرت خلع گردید و مدت ۲۹ سال در این کشور به حالت تبعید به سر برد و سرانجام در سال ۲۰۰۲ میلادی، ده ماه پس از سقوط رژیم طالبان، به کشور بازگشت و لویه جرگه اضطراری را برای تشکیل دولت انتقالی افتتاح نمود.


در همین حال ماریو مونتی نخست وزیر ایتالیا، با تایید گفته های رییس جمهور گفت: پیام ما به مردم افغانستان این است که مسوولیت ها و مشارکت ایتالیا در امر بازسازی و پیشرفت افغانستان با خروج نیروی نظامی اش از این کشور در سال 2014، پایان نخواهد یافت و ما مردم افغانستان را هرگز تنها نخواهیم گذاشت.
آقای مونتی در ادامه سخنانش گفت که توسعه زیرساخت های افغانستان به صورت حیاتی مهم است و ایتالیا می خواهد که این زیرساخت ها هرچه زودتر احیا گردند و از این رو بعد از این ما بیشتر به دوباره سازی و احیای زیر بناها در افغانستان توجه خواهیم داشت.
رییس جمهور کرزی: بیایید سرمایه گذاری کنید و سود بدست آورید
رییس جمهور کرزی در دیدار خود از ایتالیا از سرمایه گذاران این کشور خواست تا به افغانستان بیآیند و در بخش های مختلف به ویژه معادن سرمایه گذاری کنند و از منابع معدنی ما سود ببرند و به افغانستان نیز سود برسانند.
رییس جمهور با اشاره به گزارش های که گویا افغانستان پس از سال 2014 میلادی با بحران اقتصادی روبرو خواهد شد، گفت: افغانستان کشوری مستحکم و دارای نظام است و کاملاً مطمین هستم که افغانستان هیچگاه به عقب بر نخواهد گشت.
افغانستان از جمله کشورهای کوهستانی و دارای معادن بکر و غنی در سطح جهان است. معدن مس عینک لوگر و معدن آهن حاجگک ولایت باستانی بامیان که گفته می شود از خالص ترین و مرغوب ترین معادن آهن در سطح منطقه و جهانی جهان می باشد از جمله غنی ترین ذخیره گاه های مس و آهن در منطقه و جهان به حساب می آیند و همچنان طبق آخرین تحقیقات صورت گرفته، مناطق شمال کشور ذخیره گاه های بزرگ نفت و گاز را در خود جای داده که بدون شک با استخراج آنها وضعیت اقتصادی مردم و کشور دگرگون خواهد شد.
در همین حال بازرگانان و سرمایه گذاران ایتالیایی با استقبال از درخواست رییس جمهور کرزی، برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف ابراز آمادگی کرده اند.
گفتنی است که از سال 2001 تا اکنون ، کشور ایتالیا نزدیک به هفت صد میلیون دالر را در بخش مختلف به ویژه در اصلاح سازی سیستم های عدلی و قضایی و همچنان توسعه و تجهیز میدان هوایی بین المللی هرات و برابرسازی با معیارهای بین المللی و ساختن نهاد های زیربنایی، کمک و مساعدت نموده است.
ایتالیا از جمله کشورهای تاثیر گذار عضو اتحادیه اروپا می باشد که نزدیک به 4000 سرباز در قالب نیروهای ناتو در افغانستان دارد که اغلبا در غرب کشور مستقر می باشند.

0 پیام‌