اکبری: تقویت نیروهای امنیتی افغانستان از لازمه های اصلی کنفرانس شیکاگو است

معاون کمسیون بین المللی مجلس نمایندگان کشور در گفتگوی ویژه با “انسجام”، تقویت، تجهیز و آموزش بهتر نیروهای امنیتی افغانستان را یکی از لازمه‌ های اصلی کنفرانس شیکاگو دانست و تاکید کرد که کشورهای مختلف جهان در این کنفرانس براساس پیش‌ شرط‌ های مطرح شده، از روند صلح افغانستان حمایت خواهند کرد. قرار است فردا (یک شنبه 31 ثور/ 20 می) کنفرانس اعضای ناتو و آیساف با حضور مقامات بلندپایه کشور در شهر شیکاگوی ایالات متحده امریکا برای دو روز برگزار شود.

معاون کمسیون بین المللی مجلس نمایندگان کشور تقویت، تجهیز و آموزش بهتر نیروهای امنیتی افغانستان را یکی از لازمه‌ های اصلی کنفرانس شیکاگو دانست و تاکید کرد که کشورهای مختلف جهان در این کنفرانس براساس پیش‌ شرط‌ های مطرح شده، از روند صلح افغانستان حمایت خواهند کرد.
قرار است فردا (یک شنبه 31 ثور/ 20 می) کنفرانس اعضای ناتو و آیساف با حضور مقامات بلندپایه کشور در شهر شیکاگوی ایالات متحده امریکا برای دو روز برگزار شود.
در این کنفرانس، اشتراک کنندگان تلاش خواهند کرد تا نیروهای امنیتی افغانستان را به صورت بهتر تجهیز و تمویل کنند. همچنان در حاشیه این کنفرانس سند همکاری میان افغانستان و سازمان ناتو به امضا خواهد رسید.
محمد نور اکبری؛ معاون کمیسیون بین‌المللی مجلس نمایندگان در گفتگوی ویژه با “انسجام” اظهار داشت: در این کنفرانس به صورت همزمان افغانستان و جامعه جهانی چندین مسئله را محور بحث قرار خواهند داد که یکی از این بحث‌ها تقویت و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان است و تعهداتی را جامعه جهانی به دولت افغانستان در زمینه‌ های مختلف به ویژه تجهیز نیروهای امنیتی خواهد داشت.
آقای اکبری تقویت نیروهای امنیتی کشور را از لازمه‌ های بنیادین این کنفرانس عنوان کرد و گفت: توافق‌نامه‌ های که میان افغانستان و شماری از کشورهای قدرت‌مند جهان به امضا رسیده، بخش بزرگ آن به مسئله تجهیز و تمویل نیروهای امنیتی اختصاص داده شده است.
وی تصریح کرد که کشورهای مختلف جهان در کنفرانس شیکاگو براساس پیش‌ شرط‌ های مطرح شده از روند صلح افغانستان حمایت خواهند کرد.
توافق‌نامه‌ های راهبردی ادامه همکاری جهان با افغانستان پس از 2014
معاون کمیسیون بین‌المللی مجلس نمایندگان افزود: افغانستان توافق‌نامه ‌های همکاری‌های راهبردی بلندمدت را با کشورهای هند، ایتالیا، فرانسه، بریتانیا، امریکا و آلمان به امضا رسانده که هدف این توافق‌نامه‌ ها حمایت از تأمین صلح، بهترسازی امنیت، رشد اقتصادی و همکاری در سایر زمینه ‌ها است و این می‌ رساند که کشورهای جهان پس از سال 2014 نیز با افغانستان روابط نظامی، سیاسی و اقتصادی خود را همچنان حفظ خواهند کرد.
به گفته وی، این توافق‌نامه‎ ها افغانستان را کمک خواهد کرد تا با تروریزم و افراط ‌گرایی مبارزه خود را به صورت گسترده‌ تر ادامه دهد.
بحث کاهش نیروها مطرح نیست
در حالی که نگرانی‌های گسترده از کاهش نیروهای امنیتی در کنفرانس شیکاگو جریان دارد، آقای اکبری می‌گوید که تا هنوز از سوی هیچ نهاد رسمی بحث کاهش نیروها مطرح نشده و انتظار می‌ رود که در این کنفرانس شمار نیروهای امنیتی کشور کاهش نیابد.
آقای اکبری افزود: همین حالا نگرانی‌های از مصرفی بودن نیروهای امنیتی کشور داریم و نمی‌توانیم پس از 2014 نیروی امنیتی با مصارف بالای کنونی داشته باشیم؛ با این وصف مسوولان در جستجوی راه‌ های جلوگیری از مشکلات آینده در این زمینه می‌باشند.
وی در ادامه گفت: اکنون قانون “مکلفیت سربازی” روی میز پارلمان قرار دارد و میان نمایندگان مردم در شورای ملی روی این قانون بحث‌ها جریان دارد که براساس این قانون هرشهروند واجد شرایط افغانستان مکلف به سپری کردن دوره سرباز می‌شود.
این عضو مجلس نمایندگان تصریح کرد: به نظر می‌رسد که اجرایی کردن این قانون در سال‌های نخست (5-6 سال دیگر) با یک سلسله دشواری‌ها همراه خواهد بود؛ اما به منظور تأمین امنیت و جلوگیری از مصارف گزاف کنونی، باید مکلفان به خدمت سربازی بروند.
به گفته آقای اکبری: تعهد کشورهای جهان برای تمویل نیروهای امنیتی افغانستان جاودانه نخواهد بود و از سویی‌هم، درآمد داخلی افغانستان در سطحی نیست که بتواند مصارف کمرشکن کنونی را پاسخ‌گو باشد. بنابراین، یکی از بهترین گزینه ‌ها اجرایی کردن قانون مکلفیت سربازی است.
وی افزود: تا هنوز بحث کاهش نیروهای امنیتی افغانستان به صورت رسمی از سوی هیچ نهاد داخلی و خارجی مطرح نیست؛ اما نگرانی‌های در این زمینه وجود دارد.
افغانستان هیچ‌گاه در پی روابط تنش‌آلود با همسایه‌ها نخواهد بود
در حالی که قرار است یکی از موافقت‌نامه‌ های مهم میان افغانستان و پیمان ناتو به امضا برسد، آقای اکبری تصریح کرد که افغانستان در پی روابط تنش‌آلود با همسایه‌ ها نیست.
وی افزود: چرا افغانستان تلاش می‌کند تا با امضای این موافقت‌نامه ادامه همکاری جامعه جهانی را با خود داشته باشد، متأسفانه از مداخله ‌های کشورهای منطقه و همسایه ناشی می‌شود که مردم افغانستان برآن شاهد بوده ‌اند.
آقای اکبری علاوه کرد: مردم افغانستان، حکومت و نمایندگان آنان در شورای ملی هیچ‌گاه نمی‌خواهند که روابط تنش‌آلود با کشورهای همسایه خود داشته باشند و در عین حال افغانستان داشتن صلح، ثبات و تأمین امنیت را حق مسلم خود می‌داند.
معاون کمیسیون بین ‌المللی مجلس نمایندگان تصریح کرد: انتظار می‌رود که همسایه ‌ها دست از مداخله در امور داخلی کشور بردارند و انگیزه بستن این موافقت‌نامه‌ ها هم عدم همکاری کشورهای همسایه به خاطر تأمین صلح و ثبات است.
این عضو مجلس نمایندگان افزود: موافقت‌نامه‌ های راهبردی یک‌بار دیگر روشن ساخت که کشورهای همسایه دست از مداخله در امور افغانستان برنداشته و به همین دلیل است که افغانستان از کشورهای جهان تعهد گرفته که اگر کسی به امور داخلی کشور دست‌اندازی کند، به دفاع برخیزند.
وی گفت: افغانستان با وصف مداخله‌ های آشکار همسایه‌ ها هنوز با آنان موضع گذشت، انعطاف و ادامه همکاری‌ها را حفظ کرده و پس از امضای این موافقت‌نامه ‌ها هم، افغانستان به تلاش‌های خود در راستای همگرایی منطقه‌ یی ادامه خواهد داد.

0 پیام‌