افغانستان 90 درصد مواد مخدر جهان را تولید می‌کند/ سونامی اعتیاد را جدی بگیرید

وزارت مبارزه علیه مواد مخدر اعلام کرده که افغانستان 90 درصد کل مواد مخدر جهان را تولید می‌کند و آمار افراد مبتلا به مواد مخدر در کشور نیز در حال افزایش است. دیروز (سه‌شنبه ـ 21 میزان) حکومت کارزاری را تحت نام «هماهنگی دانشجویان دانشگاه‌ها در حمایت از مبارزه با مواد مخدر» در دانشگاه کابل برگزار کرد. تمرکز اصلی این کمپاین روی جوانان بوده که بیش‌ترین قربانی این مواد خطرناک و مضر این قشر از مردم می‌باشد.

وزارت مبارزه علیه مواد مخدر اعلام کرده که افغانستان 90 درصد کل مواد مخدر جهان را تولید می‌کند و آمار افراد مبتلا به مواد مخدر در کشور نیز در حال افزایش است.

دیروز (سه‌شنبه ـ 21 میزان) حکومت کارزاری را تحت نام «هماهنگی دانشجویان دانشگاه‌ها در حمایت از مبارزه با مواد مخدر» در دانشگاه کابل برگزار کرد. تمرکز اصلی این کمپاین روی جوانان بوده که بیش‌ترین قربانی این مواد خطرناک و مضر این قشر از مردم می‌باشد.

سلامت عظیمی؛ وزیر مبارزه با مواد مخدر در جمع صدها تن از دانشجویان در دانشگاه طبی کابل گفت که مبارزه با مواد مخدر تنها کار دولت و یا وزارت مبارزه با مواد مخدر نیست؛ بلکه همکاری مردم در این زمینه بیش‌تر از دولت و وزارت مبارزه با مواد مخدر می‌باشد.

وی جوانان را به مبارزه با مواد مخدر دعوت نموده و گفت: «شما از همین اکنون در راستای مبارزه با مواد مخدر گام‌های عملی بردارید، عملکردهای شما در امروز و فردا می‌تواند نتایج خوبی در این راستا در پی داشته باشد.»

این در حالی است که افزایش بی‌پیشینه معتادان به مواد مخدر حکومت را نگران کرده است. براساس آمار تخمینی، افغانستان سه و نیم میلیون نفر معتاد دارد در حالی که تا ده سال پیش کسی در فکر اعتیاد جوانان نبود اما حالا همه از سونامی اعتیاد می‌گویند و نگران آینده جوانان هستند.

از سویی‌هم،‌ فریده مومند؛ وزیر تحصیلات عالی نیز در واکنش به افزایش نگرانی از ازدیاد استفاده کنندگان مواد مخدر در کشور، گفت قرار است به منظور آگاهی‌دهی از اضرار مواد مخدر، یک مضمون جدید در نصاب تحصیلی کشور گنجانده شود.

وی افزود: «وزارت تحصیلات عالی با توجه به مبرم بودن موضوع، مسوولیت خود می‌داند تا در این زمینه از هیچ گونه تلاش دریغ نورزد و به همین منظور قرار است در نصاب درسی جدید پوهنتون‌ها، یک مضمون تازه به خاطر آگاهی دهی در باره اضرار مواد مخدر اضافه شود.»

با این حال، ناحیه طارق؛ معین وزارت صحت عامه گفت که مشکل مواد مخدر، تنها مربوط به افغانستان نیست، بلکه این یک معضل منطقه یی و جهانی است.

به گفته وی، در حال حاضر ۱۱۰ مرکز تداوی معتادین در سراسر کشور وجود دارد که سالانه حدود ۲۵ هزار تن از معتادان در این مراکز درمان می‌شوند، اما ۹۸ درصد از این افراد به دلیل نداشتن کار دوباره به اعتیاد روی می‌آورند.

0 پیام‌