افغانستان؛ چهار پله صعود در رتبه جهانی سرمایه گذاری

با وجود نگرانی ها از خروج نیروهای بین المللی در سال 2014 و کاهش کمک های بین المللی پس از این سال؛ اما بانک جهانی اعلام کرده که افغانستان امسال در میان 184 کشور دنیا در رتبه 164 سرمایه گذاری ها قرار گرفته است، در حالی که سال گذشته در رده 168 قرار داشت. براساس گفته های مسوولان بانک جهانی، افغانستان با وجود تمام چالش های موجود در جریان سال جاری توانسته چهار پله در رتبه جهانی سرمایه گذاری صعود کند. در همین حال وزارت تجارت و صنایع نیز از رشد قابل ملاحظه سرمایه گذاری در کشور خبر می دهد.

با وجود نگرانی ها از خروج نیروهای بین المللی در سال 2014 و کاهش کمک های بین المللی پس از این سال؛ اما بانک جهانی اعلام کرده که افغانستان امسال در میان 184 کشور دنیا در رتبه 164 سرمایه گذاری ها قرار گرفته است، در حالی که سال گذشته در رده 168 قرار داشت.
براساس گفته های مسوولان بانک جهانی، افغانستان با وجود تمام چالش های موجود در جریان سال جاری توانسته چهار پله در رتبه جهانی سرمایه گذاری صعود کند. در همین حال وزارت تجارت و صنایع نیز از رشد قابل ملاحظه سرمایه گذاری در کشور خبر می دهد.
مزمل شینواری؛ معین وزارت تجارت و صنایع روز گذشته (دوشنبه – 13 عقرب)، در یک نشست خبری در کابل با اشاره به گزارش بانک جهانی گفت: «این یک پیشرفت است. در بعضی کارها ما بسیار دستاوردهای خوب داشته ایم، اما در بعضی مسایل ما باید سهولت های بیشتری بیاوریم.»
به تصریح شینواری، ایجاد تسهیلات در روند گرفتن جواز تجارتی و سرمایه گذاری، کاهش بروکراسی و به طور کل ساده سازی شرایط سرمایه گذاری توانسته سرمایه گذاران را بیشتر از پیش به سرمایه گذاری در کشور تشویق کند و این امر باعث صعود جایگاه افغانستان در رتبه جهانی سرمایه گذاری گردیده است.
«افغانستان در سطح آسیانه میانه، جایگاه اول را دارد»
عبدالرحیم سعیدی؛ رییس عمومی انکشاف سکتور خصوصی که نیز در این نشست حضور داشت، بر ایجاد تسهیلات بیشتر در بخش سرمایه گذاری در کشور تاکید کرد و گفت که اداره آیسا و بانک مرکزی در طرزالعمل شان تجدید نظر کرده اند تا سرمایه گذاران با موانع دیوان سالارانه روبرو نشوند.
سعیدی گفت: «اصلاحاتی را که افغانستان در یک سال گذشته به وجود آورده در سطح آسیای میانه، جنوب آسیا، خاورمیانه و بیشتر کشورهای افریقایی جایگاه اول را دارد.»
در همین حال مزمل شینواری با اشاره به پیشرفت های حاصل شده گفت: «این یک دستاورد است، اما در بعضی مسایل ما باید سهولت های بیشتری بیاوریم.»
ناامنی، فساد اداری، نبود انرژی لازم، اخاذی های غیرقانونی در شاهراه ها و مواردی از این دست اصلی ترین چالش فراراه سرمایه گذاری در کشور می باشد که ریسک سرمایه گذاری را بالا برده است؛ اما وزارت تجارت و صنایع و سایر نهادهای مسوول در این زمینه تلاش دارند که با برداشتن این موانع راه های سرمایه گذاری در کشور را هموار سازند.

0 پیام‌