تازه‌ها:

افزایش هزینه مراسم‌های عروسی و تعزیه‌داری؛ زنگ خطری برای جامعه

در آموزه‌های دینی از هرنوع اصراف و زیاده‌روی منع گردیده و بر اعتدال و میانه‌روی تاکید شده است. علمای دینی می‌گویند؛ در مراسم‌های تعزیه اخلاص شرط است؛ نه اصراف. به باور این علما، باید جشن‌ ازدواج ساده‌تر و کم‌مصرف‌تر باشند. آنان می‌گویند زندگی بزرگان دین بهترین سرمشق در این زمینه است.  انتظار می‌رود که فرهنگ مصرف کم‌تر در برگزاری مراسم‌های عروسی و تعزیه‌داری ترویج گردد. انتظار می‌رود نهادهای مدنی و رسانه‌ها نیز پشتوانه این فرهنگ باشند.

 

در حالی که مصارف مراسم‌های عروسی و تعزیه‌داری روزبه‌روز افزایش می‌یابد، وزارت امور زنان با برگزاری کنفرانسی تلاش کرده تا راه‌هایی را به منظور کاهش هزینه این مراسم‌ها جستجو کند. حاصل این کنفرانس در قالب یک طرح به نهادهای مسوول پیشکش خواهد شد.

در همین حال، رییس‌جمهور کرزی با فرستادن پیامی به این مناسبت، افزایش هزینه عروسی را خلاف اصول فرهنگی و دینی عنوان کرده و از خانواده‌ها خواسته تا از مصارف گزاف که بالاتر از توان آنان هستند در مراسم عروسی وتعزیه‌داری خودداری نمایند.

همچنان، حُسن‌بانو غضنفر؛ وزیر امور زنان در این کنفرانس تاکید کرده که مساله افزایش هزینه عروسی و تعزیه‌داری برای خانواده‌ها جنجال‌برانگیز شده است. وزیر امور زنان، ضمن آنکه بالارفتن مصارف عروسی وتعزیه‌داری را درکشور نتیجه رقابت‌های ناسالم عنوان کرده، افزوده است: «وزارت امور زنان با همکاری سایر نهادهای همکار به خصوص وزارت حج واوقاف با توضیح وتبیین مسایل دینی تلاش دارد تا از مصارف گزاف عروسی وتعزیه‌داری در کشور جلوگیری نماید.»

با این حال، افزایش هزینه عروسی سبب بلندرفتن سن ازدواج می‌شود و چالش‌های اجتماعی زیادی را به وجود می‌آورد. خانواده‌ای اگر بخواهد فرزند پسر خود را عروسی کند، باید همه زندگی‌اش را کف دست خود بگذارد؛ زیرا خانواده عروسی با دریافت‌ طویانه سنگین، طلا و جواهرات، برگزاری مراسم در هوتل‌های مجلل، فرمایش مینیوهای غذایی بلندقیمت و…خانواده کم‌بضاعتِداماد را تحت مالی فشار شدید قرار می‌دهد.

عبدالخالق یکی از جوانانی که حدود دو سال پیش عروسی کرده است می‌گوید؛ برای عروسی‌اش هفت صدهزار افغانی هزینه کرده که نزدیک به پنج صدهزار آن را از دوستانش قرض گرفته است. به گفته وی تا هنوز نتوانسته حتی نیمی از این مبلغ را پرداخت کند. او می‌گوید؛ جوانان زیادی را سراغ دارد که برای فراهم‌کردن هزینه عروسی خود، به کشورهای همسایه رفته‌اند.

به همین دلیل، شمار زیادی از جوانان مجبوراند به کارهای شاقه و پُرریسک دست بزنند تا هزینه عروسی‌اش را فراهم کند. از نظر روانی این گروه جوانان تحت فشار قرار می‌گیرند و از نظر جسمی نیز گاهی دچار عارضه‌های جبران‌ناپذیر می‌شوند.

کارشناسان مسایل اجتماعی می‌گویند؛ افزایش هزینه عروسی و رقابت‌های ناسالم، سبب بروز اختلاف‌های خانوادگی نیز شده است. به گفته آنان، معمولاً پس از برگزاری جشن عروسی، خانواده پسر که به مشکلات مالی گرفتار می‌شود؛ تمام کاسه و کوزه را بر سر عروس می‌شکند و خانواده پدرش را متهم به دریافت طویانه‌ای سنگین و مخارج عروسی کمر‌شکن می‌کند. این کارشناسان می‌گویند پیامد این وضعیت تلخ‌کامی و تشنج‌های خانوادگی است.

از جانبی‌هم، مراسم تعزیه‌داری‌ها نیز در کشور با هزینه‌های سنگین برگزار می‌شود و بیش‌تر، شکل هم‌چشمی و رقابت منفی را به خود گرفته است. در این نوع مراسم‌ها نیز تلاش می‌شود سفره‌ها رنگین‌تر باشند.

این در حالی است که در آموزه‌های دینی از هرنوع اصراف و زیاده‌روی منع گردیده و بر اعتدال و میانه‌روی تاکید شده است. علمای دینی می‌گویند؛ در مراسم‌های تعزیه اخلاص شرط است؛ نه اصراف. به باور این علما، باید جشن‌ ازدواج ساده‌تر و کم‌مصرف‌تر باشند. آنان می‌گویند زندگی بزرگان دین بهترین سرمشق در این زمینه است.

انتظار می‌رود که فرهنگ مصرف کم‌تر در برگزاری مراسم‌های عروسی و تعزیه‌داری ترویج گردد. انتظار می‌رود نهادهای مدنی و رسانه‌ها نیز پشتوانه این فرهنگ باشند.

0 پیام‌