تازه‌ها:

استیضاح سه عضو کابینه در دستور کار مجلس نمایندگان

پس از آن ‏که وزیران اقتصاد، مالیه و تجارت نتوانستند به پرسش ‏های اعضای مجلس نمایندگان در خصوص افزایش قیمت مواد سوختی پاسخ دهند، این مجلس تصمیم گرفت تا روی استیضاح و یا عدم استیضاح این وزیران تصمیم گیری کند. به گزارش “انسجام”، در واکنش به افزایش سرسام ‏آور قیمت مواد سوختی، مجلس نمایندگان کشور گذشته با برگزاری نشست فوق ‏العاده، انوارالحق احدی؛ وزیر تجارت، عبدالهادی ارغندیوال؛ وزیر اقتصاد و حضرت عمر زاخیلوال؛ وزیر مالیه را برای پاسخگویی به این مجلس فراخواند.

پس از آن ‏که وزیران اقتصاد، مالیه و تجارت نتوانستند به پرسش ‏های اعضای مجلس نمایندگان در خصوص افزایش قیمت مواد سوختی پاسخ دهند، این مجلس تصمیم گرفت تا روی استیضاح و یا عدم استیضاح این وزیران تصمیم گیری کند.
به گزارش “انسجام”، در واکنش به افزایش سرسام ‏آور قیمت مواد سوختی، مجلس نمایندگان کشور گذشته با برگزاری نشست فوق ‏العاده، انوارالحق احدی؛ وزیر تجارت، عبدالهادی ارغندیوال؛ وزیر اقتصاد و حضرت عمر زاخیلوال؛ وزیر مالیه را برای پاسخگویی به این مجلس فراخواند.
دو روز پیش نیز اعضای مجلس این وزیران به مجلس فراخوانده بودند، اما به جز آقای احدی، دیگران حضور نیافتند.
اعضای مجلس نمایندگان ضمن انتقاد تند از عملکرد این وزیران خواستار ایجاد کمیسیون ویژه متشکل از اعضای مجلس نمایندگان و حکومت برای علت یابی افزایش قیمت مواد سوختی گردید.
دولت باید در نظام بازار مداخله کند
در همین حال، عبدالهادی ارغندیوال، وزیر اقتصاد با بیان این که افغانستان تا کنون از نظام اقتصاد بازار هیچ سودی نبرده است، گفت: ضرورت به این هست که دولت در بازار آزاد مداخله کند و ظرفیت‏ های اقتصادی را بسازد.
آقای ارغندیوال، یکی از دلایل افزایش قیمت مواد سوختی را در بازارهای کشور بلند رفتن قیمت این مواد در بازارهای جهانی و اخاذی‏ ها در شاهراه ‏ها عنوان کرد.
وزیر اقتصاد تأکید کرد تا هنگامی که کشاورزی در محور سیاست اقتصادی دولت جاداده نشود و دولت در امور اقتصادی مداخله نکند، عرضه مواد در انحصار شماری از بازرگانان خواهند بود و آنان براساس خواست خود قیمت‏ گذاری خواهند کرد.
وضع مالیات عامل افزایش قیمت مواد سوختی نیست
در همین حال، حضرت عمرزاخیلوال، وزیر مالیه بدین باور است که مالیات برمواد نفتی و گاز مایع به پیمانه ‏ای نیست که سبب افزایش قیمت این مواد شود.
وی افزود: میان تاجران، بجای رقابت سالم، رقابت منفی وجود دارد و این امر، روی افزایش قیمت مواد سوختی تأثیر منفی برجاگذاشته است.
به گفته وی، یکی از مشکلات این تاجران مساله انتقال و ترانزیت است که هرازگاهی با مشکلات مواجه می‏ شود.
نوید تکراری وزیر تجارت
در این میان، انوارالحق احدی، وزیر تجارت کشور بار دیگر مژده داد و وعده سپرد که تا یک هفته دیگر، قیمت مواد سوختی کاهش پیدا خواهد کرد.
این در حالی است که وی، بارها قیمت گذاری کرده؛ اما عملا هیچ نتیجه ای از این قیمت گذاری ها بدست نیاورده است.
به گفته وزیر تجارت، حکومت قدرت عرضه مواد را در بازار ندارد و این امر باعث به وجود آمدن چالش‏ های بزرگی شده است.
با این حال، پاسخ هایی این وزیران نتوانست قناعت اعضای مجلس فراهم کند و در نهایت، مجلس نمایندگان تصمیم گرفت تا امروز در نشست عمومی در مورد استیضاح و یاعدم استیضاح آنان تصمیم نهایی را بگیرد.
بیشتر مردم در زمستان برای گرم نگهداشتن منازل خود از چوب و ذغال استفاده می‏ کنند و در این اواخر استفاده از گاز مایع نیز افزایش یافته است.
در حال حاضر قیمت یک کیلوگرم گاز مایع در بازارهای کشور نزدیک به صد افغانی است و نیز هر هفت کیلو چوب به همین قیمت فروخته می ‏شود.

0 پیام‌