ادامه کشتار غیر نظامیان در ولایت میدان وردک/ مسوولان محلی از مسوولیت فرار می کنند

یکی از مسوولان شبکه نهادهای مدنی از کشته شدن سه غیرنظامی دیگر در مربوطات ولایت میدان وردک از سوی گروه های مسلح مخالف دولت سخن می گوید و می افزاید: کشتار غیرنظامیان در سایه عدم مسوولیت پذیری مسوولان محلی این ولایت صورت می گیرد. همچنان یک عضو شورای صلح میدان افزایش ناامنی و کشته شدن غیرنظامیان را در شاهراه کابل – بامیان از طریق میدان وردک، پیامد تقابل حزب اسلامی و طالبان در این ولایت دانست.

یکی از مسوولان شبکه نهادهای مدنی کشته شدن سه غیرنظامی دیگر در مربوطات ولایت میدان وردک از سوی گروه های مسلح مخالف دولت تایید کرد و گفت: کشتار غیرنظامیان در سایه عدم مسوولیت پذیری مسوولان محلی این ولایت صورت می گیرد. 
وی در گفتگو با «انسجام» اظهار داشت که کشته شدن این غیرنظامیان در سایه عدم مسوولیت پذیری مسوولان محلی صورت می گیرد، در صورتی که آنان مسوول حفظ جان و عزت مردم هستند.
همچنان حاجی امیرمحمد باذل؛ عضو شورای عالی صلح ولایت میدان وردک به نقل از بزرگان قومی میدان، به ویبگاه انسجام گفت که در جریان شب گذشته (یک شنبه شب)، یک نفر در منطقه “خروتی” و دو نفر دیگر در ساحه “خواجه محمد” توسط گروه طالبان به صورت بی رحمانه کشته شده اند.
این عضو شورای عالی صلح میدان وردک تصریح کرد که افراد کشته شده، ساکنان بومی مناطق مرکزی بوده اند.
در دو هفته اخیر، این سومین رویداد دلخراش کشتار غیرنظامیان توسط دشمنان مردم افغانستان در مربوطات جلریز ولایت میدان وردک است. در دو رویداد جداگانه دیگر نیز یازده غیرنظامی در این مسیر سر بریده شدند.
ولایت میدان وردک به عنوان گلوه گاه ارتباطی، ولایات مرکزی بامیان، غور، دایکندی و ارزگان را با پایتخت وصل می سازد.
تقابل حزب اسلامی و گروه طالبان دلیل افزایش ناامنی ها در میدان وردک
به باور آقای باذل دلیل اصلی افزایش ناامنی در ولایت میدان وردک تقابل و مخالفت میان گروه طالبان و حزب اسلامی در بدست گرفتن کنترول این منطقه است.
این عضو شورای عالی صلح میدان وردک افزود: «حزب اسلامی به عنوان گروهی که سالیان متمادی در این منطقه حاکمیت داشته و نفوذ زیادی نیز در میان ساکنان و مقامات این ولایت دارد، نمی خواهد آن را از دست دهد و از سوی دیگر گروه طالبان نیز با توجه به استراتژیک بودن منطقه نمی خواهند از منطقه خارج شوند که در نتیجه تقابل و مخالفت این دو گروه ما شاهد افزایش خشونت و ناامنی در منطقه می باشیم».
بزرگان قومی نقش بزرگی در تامین امنیت دارند
آقای باذل با بیان این که دولت موظف به تامین امنیت و حراست از جان و مال شهروندان خود می باشد، می گوید که بزرگان قومی به عنوان افراد دارای نفوذ می توانند کمک بزرگی به تامین امنیت در مناطق ناامن کنند.
این عضو شورای عالی صلح میدان وردک از دولت می خواهد که نقش بزرگان قومی را در ایجاد آرامش و تامین امنیت نادیده نگیرد.
در همین حال هفته گذشته شورای مجاهدین مناطق مرکزی آمادگی خود را برای تامین امنیت این مناطق اعلام نمودند.
داوود صداقت؛ سخنگوی این شورا با بیان این که دره میدان و غوربند به عنوان کشتارگاه مردم بی گناه و مسافرین مناطق مرکزی تبدیل شده گفت: «اگر دولت قادر به تامین امنیت این مناطق نمی باشد، به آن ها اجازه دهد تا خود امنیت را تامین کنند».
این در حالی است که شنبه گذشته (14 اسد)، مجلس نمایندگان وزرای دفاع و داخله را به دلیل افزایش ناامنی ها و جلوگیری از حملات راکتی پاکستان به مناطق شرقی کشور سلب صلاحیت نمودند.
مسیر میدان وردک – بامیان و میدان وردک – غزنی از نا امن ترین مناطق در جنوب غرب کابل به شمار می رود که هر از گاهی شاهد کشتار غیر نظامیان بوده است.

0 پیام‌