تازه‌ها:

آقای کرزی در جشن بین المللی نوروز: افغانستان خاستگاه جشن نوروز است

رییس جمهور کرزی در همایش بین ‎المللی نوروز که در عشق ‎آباد پایتخت ترکمنستان برگزار شده بود، گفت: «سرزمین ما مهد و جایگاه پیدایی و گسترش جشن نوروز در منطقه ما می باشد. به روایت بسی آثار کهن این جشن بار اول در بلخ بامی برگزار شده است». وی افزود که نوروز عمر دراز و ریشه عمیقی در تاریخ و فرهنگ افغانستان دارد. جشن بین ‎المللی نوروز که با حضور شماری از رییس جمهوران کشورهای منطقه برگزار شده بود، آقای کرزی طی سخنان گفت: «در فرهنگ عامه و ادبیات شفاهی و نوشتاری مردم حوزه فرهنگی ما، نوروز جایگاه خاص خود را دارد. ادبیات دری در این راستا اشعار کم مانندی به جامعه فرهنگی

رییس جمهور کرزی در همایش بین ‎المللی نوروز که در عشق ‎آباد پایتخت ترکمنستان برگزار شده بود، گفت: «سرزمین ما مهد و جایگاه پیدایی و گسترش جشن نوروز در منطقه ما می باشد. به روایت بسی آثار کهن این جشن بار اول در بلخ بامی برگزار شده است». وی افزود که نوروز عمر دراز و ریشه عمیقی در تاریخ و فرهنگ افغانستان دارد.
جشن بین ‎المللی نوروز که با حضور شماری از رییس جمهوران کشورهای منطقه برگزار شده بود، آقای کرزی طی سخنان گفت: «در فرهنگ عامه و ادبیات شفاهی و نوشتاری مردم حوزه فرهنگی ما، نوروز جایگاه خاص خود را دارد. ادبیات دری در این راستا اشعار کم مانندی به جامعه فرهنگی عرضه داشته است که با اصطلاحات، تشبیهات و تعبیرات: گل نوروز، نوروز نگارین، نوروز خوش ‎آیین، باران نوروزی، نسیم نوروزی، ابر نوروزی و جلوه نوروزی آراسته شده ‎اند». به تاکید وی، در ادبیات شفاهی و تحریری زبان پشتو نیز سروده ‎ها و اشعار نابی در وصف نوروز، میله‎ های نوروزی و فصل بهار دیده می‎شود.
رییس جمهور کرزی افزود؛ تمام کشورهای حوزه نوروز، افزون بر تاکید به علایق فرهنگی و نگهداشت آن، زمینه ‎های کار و فعالیت زیادی در عرصه‎ های اقتصاد، تجارت و ارتباطات مردمی دارند و می‎توان با استفاده از چنین فرصت‎ها درباره آن تبادل نظر کرد. به تاکید وی، در افغانستان فرصت‎های مناسبی برای گسترش تجارت و سرمایه‎گذاری برای تمام کشور‎های حوزه نوروز موجود است، سرمایه‎گذاران و تاجران این کشورها می‎توانند به سود مردم کشورهای مان از زمینه‎ها و فرصت‎های موجود و آماده، سود برند. آقای کرزی همچنان گفت که از نیازمندی های اصلی مردم منطقه ایستادگی در برابر تروریزم و تامین امنیت مردم منطقه می‎باشد.
در حاشیه کنفرانس بین‎ المللی نوروز، نشست سه جانبه رهبران ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان نیز برگزار شد. که در پایان این نشست، تفاهم ‎نامه احداث خط آهن که سه کشور را با هم وصل می‎کند، توسط روسای جمهور هر سه کشور به امضا رسید. خط آهن متذکره از منطقه آتامراد ترکمنستان آغاز و در نزدیک سرحد افغانستان به منطقه امام نظر خواهد رسید، بعداْ به طرف مناطق آقینه و اندخوی افغانستان امتداد می‎یابد و پس از آن از طریق شیرخان بندر ولایت قندوز به تاجیکستان وصل می‎گردد.

0 پیام‌