آغاز گفتگوها روی چگونگی مأموریت ناتو پس از 2014 در افغانستان

گفتگو روی چگونگی مأموریت ناتو پس از سال 2014 میان مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری کشور و نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان آغاز شد. در همین حال، دبیرکل ناتو از آغاز این مذاکرات استقبال کرده است. دیروز (شنبه ـ 30 قوس) رسانه ها اعلام کردند که رنگین دادفر اسپنتا؛ مشاور امنیت ملی و موریتس یوخمس؛ نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان این مذاکرات را آغاز کرده اند. گفته می ‌شود، موافقتنامه نیروهای ناتو مشابهت‌ های زیادی با موافقتنامه امنیتی دو جانبه افغانستان با امریکا دارد؛ اما آنچه متفاوت است، نقش نیروهای ناتو بعد از ۲۰۱۴ می باشد.

گفتگو روی چگونگی مأموریت ناتو پس از سال 2014 میان مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری کشور و نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان آغاز شد. در همین حال، دبیرکل ناتو از آغاز این مذاکرات استقبال کرده است.

دیروز (شنبه ـ 30 قوس) رسانه ها اعلام کردند که رنگین دادفر اسپنتا؛ مشاور امنیت ملی و موریتس یوخمس؛ نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان این مذاکرات را آغاز کرده اند.

گفته می ‌شود، موافقتنامه نیروهای ناتو مشابهت‌ های زیادی با موافقتنامه امنیتی دو جانبه افغانستان با امریکا دارد؛ اما آنچه متفاوت است، نقش نیروهای ناتو بعد از ۲۰۱۴ می باشد.

در چارچوب این موافقتنامه، ناتو به آموزش، مشاورت و همکاری به نیروهای افغان ادامه خواهد داد؛ اما ماموریت رزمی نخواهد داشت.

اندرس فوگ راسموسن؛ دبیرکل ناتو گفته است؛ تا زمانی که کابل و واشنگتن قرارداد امنیتی و دفاعی را امضا نکنند، هیچ موافقتی میان ناتو و افغانستان صورت نخواهد گرفت.

وی همچنان در یک خبرنامه تصریح کرده که مذاکرات در مورد چگونگی ماموریت ناتو پس از 2014 در افغانستان میان موریتس یوخمس، نماینده غیرنظامی ناتو برای افغانستان و رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی افغانستان آغاز شده است.

بر اساس گزارش ها، مذاکرات در مورد مشخص ساختن حضور ناتو پس از 2014 در افغانستان در کابل صورت گرفته اند. در صورتی که افغانستان و ناتو توافق کنند، بین 8 تا 12 هزار سرباز ناتو پس از 2014 در افغانستان وظیفه اجرا خواهند کرد.

ماموریت این نیروها، آموزش نیروهای افغان و مشورت دهی لازم به آنها خواهد بود. مقام های ناتو گفته اند که در صورت توافق میان ناتو و کابل، ناتو چهار پایگاه نظامی در افغانستان ایجاد خواهد کرد.

به گفته دبیرکل ناتو، امضای قرارداد امنیتی بین دفاعی کابل ـ واشنگتن زمینه را برای برنامه ریزی مأموریت آموزشی ناتو پس از 2014 در افغانستان فراهم خواهد کرد.

پیش از این بارها رییس جمهور کرزی امضای موافقتنامه دو جانبه امنیتی با امریکا را مشروط به آغاز مذاکرات صلح با طالبان و برقراری صلح در افغانستان کرده است.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial