آغاز مبارزات انتخاباتی و دو راهی پیش روی!

فردا (13 دلو) آغاز مبارزات انتخاباتی برای انتخابات ریاست جمهوری 16 حمل 1393، است. فضای کشور از ماه ‏ها به این ‏سو، یک فضای انتخاباتی بوده که با گذشت هر روز، پررنگ ‏تر و انتظارها برای شروع مبارزات انتخاباتی، بیشتر شده است. هرچند باید گفت که در طول ماه ‏های گذشته، طرح و نقشه ‏های مختلفی برای تغییر مسیر انتخابات و حتی پیدا کردن بدیل و جایگزینی برای آن وجود داشته، اما شور و هیجان مردم، احزاب و گروه ‏های سیاسی، جامعه مدنی، کاندیداهای ریاست جمهوری و به خصوص رسانه‏

فردا (13 دلو) آغاز مبارزات انتخاباتی برای انتخابات ریاست جمهوری 16 حمل 1393، است. فضای کشور از ماه ‏ها به این ‏سو، یک فضای انتخاباتی بوده که با گذشت هر روز، پررنگ ‏تر و انتظارها برای شروع مبارزات انتخاباتی، بیشتر شده است. هرچند باید گفت که در طول ماه ‏های گذشته، طرح و نقشه ‏های مختلفی برای تغییر مسیر انتخابات و حتی پیدا کردن بدیل و جایگزینی برای آن وجود داشته، اما شور و هیجان مردم، احزاب و گروه ‏های سیاسی، جامعه مدنی، کاندیداهای ریاست جمهوری و به خصوص رسانه‏ های بیدار کشور برای رفتن به سوی یک انتخابات سالم و شفاف و برای اولین ‏بار، انتقال مسالمت ‏آمیز قدرت سیاسی، هیچ راهی جز برگزاری سالم و به موقع انتخابات باقی نماند. به این وسیله، از امروز با شروع مبارزات انتخابات ریاست جمهوری، ثانیه ‏شمار برگزاری انتخابات، با سرعت بیشتری به سوی 16 حمل پیش خواهد رفت و شاهد دو ماه رقابت‏ و مبارزه نفسگیر انتخاباتی خواهیم بود.

هدف از برگزاری دوره مبارزات انتخاباتی، دادن فرصت به نامزدان برای ارائه معلومات در مورد پالیسی ‏ها و خط ‏مشی سیاسی ‏شان برای رأی دهندگان است. در این دوره، رأی ‏دهندگان می ‏توانند با احزاب و نامزدان مختلف آشنا شده و از طریق سازماندهی مجالس سیاسی یا تمویل برنامه‏ های انتخاباتی، حزب و یا نامزد مورد نظر خود را حمایت نمایند.

اما مسایل مهم و حیاتی در مبارزات انتخاباتی چیست، این مبارزات چه اصولی دارد و کاندیداهای ریاست جمهوری، چه نکاتی را باید در نظر بگیرند؟

1ـ نخستین مسأله ‏ای که در مبارزات انتخاباتی مهم و حیاتی است، اخلاق و پایبندی به قانون است. در طول هفته‏ ها و ماه ‏های گذشته، شاهد آغاز زودهنگام برخی کمپاین ‏های انتخاباتی از سوی برخی نامزدان ریاست جمهوری بودیم، به خصوص این ‏که برخی نامزدها توانستند از فرصت ‏های رسانه ‏ای به نفع خود سود ببرند و در نظرسنجی ‏ها چنین وانمود شود که آن ‏ها پیشتاز و پیروز انتخابات هستند. فعالیت ‏های این ‏چنینی، برخلاف قوانین و اخلاق انتخاباتی بود که با عکس ‏العمل ‏های سایر کاندیداهای ریاست جمهوری و همچنین مقامات کمیسیون‏های انتخاباتی همراه شد. بر این اساس، باور به اخلاق و قانون در مبارزات انتخاباتی، یک اصل عمده و اساسی است و کاندیداهای ریاست جمهوری، باید از راه ‏های مشروع و قانونی و با رعایت اخلاق و صداقت، مبارزات انتخاباتی را پیش ببرند. از سوی دیگر، نامزدها باید از تهمت و افترا و تخریب یک ‏دیگر بپرهیزند و سعی کنند که با برنامه ‏های انتخاباتی، استدلال، اخلاق و صداقت به مصاف یک‏دیگر بروند.

2ـ مسألۀ دوم در مبارزات انتخاباتی، صداقت در گفتار و رفتار است. کاندیداهای ریاست جمهوری در مبارزات انتخاباتی، باید با در نظر گرفتن منافع ملی کشور و مشکلات و چالش ‏هایی که فراراه کشور قرار دارد، با مردم صادقانه سخن بگویند و پس از آن، رفتار آن‏ ها نیز صادقانه باشد. آنچه مشخص است، مردم برای یک انتخاب آگاهانه، نیاز به شنیدن سخنان صادقانه دارند و هر نامزدی که بی‏ ریاتر و صادق‏ تر باشد، قطعا بیشتر مورد پسند مردم قرار خواهد گرفت.

3ـ داشتن درک کافی از شرایط کنونی کشور و چالش‏ های موجود، از دیگر ضروریات مبارزات انتخاباتی است. بر این اساس، کاندیداهای ریاست جمهوری، باید با برنامه ‏های مشخص و در ابعاد مختلف وارد کارزار انتخاباتی شوند؛ برنامه ‏هایی که رویکرد اصلاحی داشته باشد و بتواند مسیر آینده کشور را تغییر دهد. متأسفانه در میان کاندیداهای ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی، کم ‏تر دیده می ‏شود که برنامه ‏ها و پالیسی ‏های مشخص در بخش ‏های مختلف وجود داشته باشد و به خصوص، این پالیسی ‏ها و برنامه‏ ها، رویکرد اصلاحی داشته باشند. حتی دیده می ‏شود شخصیت ‏ها و کاندیداهای که دم از تغییر نظام و اصلاحات کلی و سراسری می ‏زدند، حالا کم ‏تر این شعارها را مطرح می ‏کنند و فاقد یک برنامه و رویکرد اصلاحی، برای نجات کشور از وضعیت موجود اند.

4ـ پایبندی به منافع ملی، امنیت ملی و رویکرد شفاف برای مقابله با دشمن، یک مسألۀ مهم و حیاتی دیگر است که توجه به آن در مبارزات انتخاباتی ضروری است. در طول سال ‏های گذشته، خط و فاصله میان دوست و دشمن در حکومت ما، تقریباً نامشخص بوده و گاهی یک گروه یا یک کشور، دشمن ما و زمانی دیگر، دوست ما بوده است و برعکس آن. با توجه به دامنه وسیع مشکلات و چالش‏ های داخلی و خارجی افغانستان، روشن بودن خطوط اساسی برای مقابله با این مشکلات، به خصوص روشن بودن دوست از دشمن، یک مسأله مهم و حیاتی است و تا اندازه ‎ای بسیاری می‏ تواند اعتماد مردم را جلب کند.

و….

آنچه در پایان بار دیگر باید تأکید کرد، عادلانه، اخلاقی و صادقانه بودن مبارزات انتخاباتی است. در محور این مبارزات، باید منافع مردم و مشکلات امروز کشور قرار داشته باشند و کاندیداهای ریاست جمهوری برای نجات کشور، می‏ بایست یک رویکرد عاقلانه و اصلاحی داشته باشند، رویکردی که مبتنی بر یک درک روشن و آسیب ‏شناسی و تحلیل عالمانه از چالش ‏های فراروی کشور باشد.

انتخابات پیش روی ریاست جمهوری، دارای شرایط متفاوتی نسبت به انتخابات گذشته است، در نتیجه این انتخابات است که افغانستان برای اولین ‏بار در تاریخ سیاسی خود، به سوی یک انتقال مسالمت ‏آمیز قدرت سیاسی پیش می ‏رود، به همین خاطر، آنچه نامزدان ریاست جمهوری در آستانه این انتخابات انجام می‏ دهند و از سوی دیگر، نوع رویکرد حکومت و کمیسیون ‏های انتخاباتی، الگویی خواهد بود برای انتخابات‏ های آینده، بنابر این، افغانستان در شرایط کنونی بر سر یک دو راهی قرار دارد؛ یا ما به سوی یک انتخابات سالم، شفاف، صادقانه و آگاهانه پیش می ‏رویم و تهداب آینده ‎ای باثبات را برجای می ‏نهیم و یا این ‏که به سوی یک انتخابات سراسر تزویر و فساد گام می ‏نهیم که بر اساس آن، حکومت آینده، یک حکومت با بنیادهای ضعیف و عدم مشروعیت کافی خواهد بود؛ در چنین شرایطی، ما باز به سوی بی ‏ثباتی‏ و بی‏ اعتمادی‏ های دوام‏ دار حرکت خواهیم کرد.

0 پیام‌