آغاز انتقال راهیان حج، آیا معضلات تکرار نخواهد شد؟

نخستین هواپیمای زایران بیت الله شریف، امروز افغانستان را به مقصد عربستان سعودی ترک کرد و این روند تا پانزده روز دیگر به گونه منظم دنبال خواهد شد. در سال های گذشته، روند انتقال زایران بیت الله شریف، هوتل های که برای آنان در نظر گرفته می شد و ارایه خدمات برای آنان، یکی از بحث برانگیزترین موارد بود و همواره، انتقادهای سختی بر حکومت افغانستان از ناحیه وارد می گردید. 

نخستین هواپیمای زایران بیت الله شریف، امروز افغانستان را به مقصد عربستان سعودی ترک کرد و این روند تا پانزده روز دیگر به گونه منظم دنبال خواهد شد.
داعی الحق عابد؛ معین وزارت حق و اوقاف به خبرگزاری بست باستان گفته است قرار بود روند انتقال حجاج هفته گذشته آغاز شود؛ اما به دلایل امنیتی به تاخیر افتاد و پس از بازگشت کارمندان سفارت عربستان سعودی به کابل، پروسه توزیع ویزه برای زایران حج شروع شده است.
در سال های گذشته، روند انتقال زایران بیت الله شریف، هوتل های که برای آنان در نظر گرفته می شد و ارایه خدمات برای آنان، یکی از بحث برانگیزترین موارد بود و همواره، انتقادهای سختی بر حکومت افغانستان از ناحیه وارد می گردید.
به گزارش بست باستان به نقل از معین وزارت حج و اوقاف، در سال جاری، شورای وزیران کشور با سپردن مسوولیت انتقال حجاج به شرکت خصوصی کام ایر و شرکت دولتی آریانا، تلاش نموده تا از اختلاس جلوگیری نماید. همچنان، برای شرکت های زیارتی خصوصی هیچ سهمی در زمینه انتقال حجاج داده نشده است. 
آقای عابد گفته است که هزینه زیارت حج برای هر فرد با افزایش نزدیک به سه صد دالر نسبت به سال های گذشته، 3100 دالر امریکایی است و وزارت حج و اوقاف، برای ارایه خدمات بهتر ترانسپورتی و رهایشی برای زایران افغان، اقدامات ویژه ای را روی دست گرفته است.
گفته می شود که شرکت های هوایی مسوول انتقال حجاج، ظرفیت انتقال دو هزار حاجی را در روز دارند که به این ترتیب، انتقال زایران حج در پانزده روز تمام می شود. سهم افغانستان در گنگره جهانی مسلمانان یا حج، سی هزار حاجی است؛ اما شماری از شهروندان نسبت به کم بودن سهم افغانستان در مراسم حج، اعتراض دارند این سهمیه را کافی نمی دانند.
معین وزارت حج و اوقاف، در حالی از ارایه خدمات بهتر و جلوگیری از بروز مشکلات در قسمت انتقال زیران حج سخن گفته است که در سال های گذشته، هم در روند انتقال و هم در زمینه ارایه خدمات، حجاج کشور با معضلات جدی و گسترده ای رو به رو بودند.
انتظار می رود که در سال جاری، نهادهای مسوول و شرکت های هوایی که مکلفیت انتقال حجاج را دارند، خدمات معیاری و قابل قبول برای زایران حج کشور ارایه نمایند و نابسامانی سال های گذشته، برای بار دیگر تکرار نگردد؛ اما شماری به این باور اند که از مشکلات کاسته نخواهد شد و دلیل این امر را نیز، فقدان تغییر در مکانیزم انتقال حجاج و برنامه های وزارت حج و اوقاف برای ارایه خدمات معیاری، عنوان می کنند.

0 پیام‌